Bejrút - Válka Izraele s Hizballáhem skončila už před rokem, ale na libanonském pobřeží Středozemního moře to tak nevypadá.
Na pláže a kmeny na pobřeží se vylévá z moře páchnoucí černá mastnota. Skvrna tvořená olejem, naftou a dalšími nečistotami ustoupila za rok jen na některých místech.
Země si zatím se skvrnou nedokázala poradit. I přes pomoc ze zahraničí.
"Vylila" se bombardovaná elektrárna
Olejová skvrna se u libanonského pobřeží objevila vloni po 13. červenci, kdy Izrael jižně od Bejrútu bombardoval elektrárnu. Do moře vyteklo zhruba 20 tisíc tun těžkého topného oleje.
Katastrofa je přirovnávána k havárii tankeru Prestige, která v roce 2002 zdevastovala severní pobřeží Španělska.
Dodnes se podařilo jakžtakž vyčistit jen pobřeží u vykopávek města Byblos, které jsou na seznamu chráněných památek UNESCO. Vláda tvrdí, že obrovská skvrna se zmenšila přibližně o šedesát procent.
Čistá jsou jen místa pro turisty
Ekologové jsou ale skeptičtější.
"Vyčistilo se několik kilometrů, kde jsou turisticky atraktivní místa. Jinak se neudělalo téměř nic," řekl agentuře AFP Fifi Kalláb z organizace Byblos Ecologia.
Částkou 4,7 miliónu dolarů přispěla na čištění americká vládní agentura USAID. Podle Američanů pracujících na čištění pobřeží jde ale o pomalý proces.
"Vypadá to tady, jako kdyby se za ten rok skoro nic neudělalo. Je třeba začít čistit skalnaté a kamenité oblasti na pobřeží. Buď horkou vodou vháněnou pod vysokým tlakem, nebo párou," uvedl americký specialista Richard Steiner, který do Libanonu nedávno přijel jako poradce pro vyčištění zamořených vod.
Izrael přišel o lesy a zvěř
Ekologická spoušť nastala během války i na druhé straně hranice. Stovky raket Hizballáhu dopadly na severu Izraele do lesů a udělaly z nich spáleniště.
Celkem bylo zatím raketami spáleno přes šest tisíc hektarů porostu, lesa a polí. Ve volné přírodě se oheň šířil silným větrem a pozabíjel gazely, kojoty, šakaly, králíky a další zvířata.