Egypt přitvrzuje v boji proti disidentům

rak
25. 1. 2007 20:04
Káhira/Brusel - Karím Ámer je prvním egyptským bloggerem, kterému za publikování kritických názorů hrozí až devět let vězení. Alexandrijský soud odmítl jeho propuštění na kauci.

22-ti letý student Abdel Karím Nabíl ve svém blogu odsuzoval islámské autority a  kritizoval prezidenta Husního Mubaraka. Policie ho loni v listopadu zatkla a zavřela na samotku.

Na jeho obranu se okamžitě postavily organizace na ochranu lidských práv po celém světě. Obavy vyjádřili i američtí kongresmani. Egyptské úřady vyzvaly, aby Nabíla - na internetu známého pod jménem Karím Ámer - propustily.

"Egyptská vláda zatkla Ámera jednoduše proto, že se jí nelibilo jeho psaní. To vyvolává vážné obavy ohledně respektování svobod v Egyptě," napsali egyptskému velvyslanci v USA republikán Trent Franks a demokrat Barney Frank.

Bushova administrativa mlčí

Nabíl je obviněn z urážky islámu a prezidenta, poškozování národní jednoty a podněcování ke vzpouře. Ve svém blogu označil Mubarakův režim za "symbol diktatury." Ostře kritizoval také al-Azhár, jednu z nejprestižnějších institucí sunnitského islámu.

Na univerzitě al-Azhár sám studoval až do loňského března, kdy byl vyloučen. Školu odsoudil jako "univerzitu terorismu" s tím, že radikální názory tam utlačují svobodné myšlení.

Egypt je jedním hlavních amerických spojenců na Blízkém východě.
Egypt je jedním hlavních amerických spojenců na Blízkém východě. | Foto: Reuters

Nabíl se u soudu poprvé objevil 18.ledna - dva dny poté, co americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová letos poprvé navštívila Egypt. U prezidenta Husního Mubaraka hledala podporu pro novou americkou strategii pro Irák.

Narozdíl od předešlých návštěv, kdy šéfka americké diplomacie požadovala rozšíření demokracie, nepadlo tentokrát z její strany o potřebě egyptských reforem veřejně ani slovo. Místo toho ocenila "důležité strategické spojenectví" obou zemí.

Amnesty International na egyptské porušování svobody slova upozorňuje pravidelně ve svých výročních zprávách.  Reportéři bez hranic zahrnuli Egypt do seznamu třinácti zemí, které považují za "nepřátele internetu."

Dvacet tisíc politických vězňů

Internetoví bloggeři nejsou jediní, koho egyptská policie pečlivě sleduje a podle organizací na ochranu lidských práv utlačuje.

Jana Hybášková
Jana Hybášková | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Podle dostupných informací je v Egyptě za mřížemi zhruba 20 000 politických vězňů," řekla Aktuálně.cz česká poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková, která na poměry v severoafrické zemi upozorňuje v rámci svého působení v zahraničním výboru EP.

"Mubarakův režim po relativním uvolnění poměrů v roce 2005, kdy probíhaly prezidentské volby, opět přitvrzuje," dodala česká europoslankyně a expertka na Blízký východ.

Za mřížemi je i přední představitel politické opozice Ajman Núr. Hlavní Mubarakův soupeř v předloňských prezidentských volbách, ve kterých skončil s velkým odstupem druhý. Později byl uvězněn kvůli údajnému falšování podpisů na peticích potřebných k registraci jeho strany Ghad ("Zítřek").

"Já v tomto vězení zemřu," řekl Núr agentuře AFP v prvním zveřejněném rozhovoru od chvíle, kdy byl v prosinci 2005 zatčen. Celkem čelí obvinění ze 32 trestných činů. O všech říká, že jsou smyšlené.

Ajman Núr - hlavní egyptský opoziční politik, který kandidoval proti Husnímu Mubarakovi v prezidentských volbách. Teď sedí ve vězení.
Ajman Núr - hlavní egyptský opoziční politik, který kandidoval proti Husnímu Mubarakovi v prezidentských volbách. Teď sedí ve vězení. | Foto: Reuters

"Když mě zatkli, bylo mi jasné, že mě chtějí umlčet. Odmítají mi poskytnout lékařskou péči, nedovolují mému lékaři, aby na můj stav dohlížel," stěžoval si dvaačtyřicetiletý právník trpící cukrovkou a srdečními komplikacemi.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv a západní vlády požadují Núrovo okamžité propuštění. Soudní proces s ním pak za politicky motivovaný - Egypt to odmítá.

Za Núra se v minulosti postavila i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Po jeho zatčení dokonce zrušila svoji cestu do Egypta. Spojené státy pak díky svému tlaku dokázaly, že Núr byl v březnu 2005 propuštěn na kauci, aby mohl v posledních prezidentských volbách kandidovat. 

Ani o jeho případu se ale Riceová při své poslední návštěvě Káhiry nezmínila.

Mučení? V Egyptě rutina

Když alexandrijský soud rozhodoval o tom, že bloggera Abdela Karíma Nabíla nepropustí - vrcholila v Káhiře oslava Dne policie. Před centrálou svazu novinářů se zároveň sešel dav, který svou demonstrací chtěl upozornit na další zhoubný rys egyptského režimu - mučení vězňů.

Veřejnou debatu na toto téma v minulých měsicích rozdmýchalo krátké video umístěné na internet. Je na něm zachycen nahý muž, kterého sexuálně týrají policisté. Imad Kabír byl poté odsouzen kvůli "maření výkonu veřejného činitele", což jeho advokáta Násira Amina šokovalo. Kabírovi podle něj hrozí ve vězení nebezpečí ze strany policie, protože ministr vnitra začal případ vyšetřovat.

KLIKNĚTE SEM: Nahrávka z "výslechu" Imada Kabíra (upozorňujeme, že záběry jsou drastické)

KLIKNĚTE SEM: Jiná nahrávka ukazující záběry z výslechu egyptské policie

"Shledávám ministra vnitra zodpovědným za Kabírovo bezpečí," dodal Amin.

Ochránci lidských práv upozorňují, že mučení, včetně sexuálního obtěžování, je v egyptských věznicích a na policejních služebnách běžné.

Úřady tvrdí, že jednotlivé případy vyšetřují.

 

Právě se děje

Další zprávy