Egypt bude soudit na 300 lidí kvůli obviněním z terorismu. Plánovali zabít i prezidenta Sísího

ČTK ČTK
21. 11. 2016 11:03
Egyptská státní prokuratura předala vojenskému soudu 292 osob obviněných z přípravy vraždy prezidenta Abdala Fattáha Sísího a teroristických útoků. Podle egyptské agentury MENA jde o členy radikální organizace Islámský stát. Soudní zdroje oznámily, že budou zveřejněna detailní přiznání dotyčných. Podle MENA vyšetřování odhalilo dva plány na zabití Sísího. Podle jednoho měl být zavražděn v roce 2014 při pouti do Mekky. Cílem útoku měl být také saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Najíf a útočníky Egypťané a Saúdští Arabové. Jak byl tento plán zmařen, MENA neuvedla. Ve druhém případě prý chtělo Sísího zabít sedmičlenné komando, které chtělo zaútočit výbušninami na Sísího auto.
Abdal Fattáh Sísí.
Abdal Fattáh Sísí. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy