Co je předmětem vyšetřování v případu Hillary Clintonové?
Soukromá e-mailová schránka. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá, zda Hillary Clintonová nepoužívala jako ministryně zahraničí v letech 2008 až 2012 ke služební korespondenci nedostatečně zabezpečenou e-mailovou adresu a nehrozil tak únik tajných informací. Původní pátrání agentura uzavřela v červenci s tím, že se demokratická kandidátka na prezidentku nedopustila nezákonného jednání.
Jak probíhalo předchozí vyšetřování?
Kauza odstartovala už loni na jaře. "Dovolilo mi to ministerstvo, myslela jsem si, že to bude jednodušší. Tehdy to nevypadalo na problém," prohlásila tenkrát Clintonová.
Inspekce ministerstva zahraničí v květnu dospěla k závěru, že Clintonová používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely porušila vládní pravidla. Podle vyšetřovatelů přes soukromý e-mail odeslala nebo přijala řadu tajných informací, ačkoliv takovou korespondenci lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné oficiální kanály. Exministryně ale tvrdila, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala.
Podle FBI šlo celkem o 110 zpráv obsahujících tajné informace. Hillary Clintonová byla kvůli nim podrobena výslechu. V červenci ji a její podřízené FBI obvinila z nedbalého zacházení s e-maily, ale trestní stíhání nedoporučila.
Co je ve vyšetřování nového?
Ředitel FBI James Comey v pátek oznámil Kongresu, že se objevily nové neprověřené e-maily z doby, kdy byla ministryní.
Kde se nové e-maily najednou vzaly?
To Comey neřekl. Korespondence se ale podle informací bezpečnostních složek našla v elektronickém zařízení Anthonyho Weinera, bývalého kongresmana a manžela blízké poradkyně Clintonové Humy Abedinové, který je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou.
FBI o nich nicméně podle představitelů Demokratické strany musela vědět už začátkem října. Comey nyní nařídil jejich prozkoumání, ačkoliv je ještě nikdo nečetl. Není ani jasné, o kolik e-mailů jde.
Jaký bude další postup?
Agenti FBI projdou obsah nově objevených e-mailů, a pokud v nich najdou tajné informace, bude se úřad znovu zabývat otázkou, zda se někdo nedopustil trestného činu. V takovém případě by následovalo další vyšetřování.
Jaká byla reakce demokratů?
Demokratická strana vyzvala ředitele Comeyho, aby neprodleně zveřejnil podrobnosti. Sama Hillary Clintonová postup v sobotu označila za "bezprecedentní" a "hluboce znepokojivý" a Comeyho vyzvala, aby bezodkladně zveřejnil "celá a kompletní fakta".
Demokratický senátor Harry Reid dokonce FBI obvinil z porušení zákona, který zakazuje ovlivňování voleb. Jde o takzvaný Hatchův zákon, který zakazuje zaměstnancům výkonné federální moci jakkoliv zasahovat do politiky. Jamese Comeyho nařkl, že se před volbami snaží pomoci republikánům. "Svým stranickým jednáním jste pravděpodobně porušil zákon," vzkázal mu.
Volební manažer Clintonové Robby Mook pro změnu Comeyho obvinil z používání dvojího metru. Podle něj by měl šéf FBI neprodleně vysvětlit, proč stejně nepřistupuje k hackerským útokům na Demokratickou stranu, tedy ke kauze, jež může potenciálně poškodit Donalda Trumpa.
A co na to republikánský tábor?
Donald Trump FBI pochválil za odvahu případ znovu otevřít. Podle listu The New York Times ale Comeyho prohlášení automaticky neznamená, že případ znovu otevřel.
Agenti by ho mohli znovu otevřít v případě, že by doložili důkazy o tom, že bylo předchozímu šetření nějakým způsobem bráněno nebo že bylo utajovanými materiály úmyslně manipulováno.
Kdo je James Comey?
James Comey je ředitelem FBI od podzimu 2013, a to na základě nominace Baracka Obamy. V předchozích volbách nicméně podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho.
Dlouho byl registrovaným členem Republikánské strany, letos v červenci ale uvedl, že už není členem žádné strany.
V čem spočívá kontroverze jeho jednání?
Federální vyšetřování prezidentského kandidáta pár dní před volbami je zcela bezprecedentní, píše server Politico. Úřad se dostal ve volebním klání přímo do centra pozornosti.
James Comey Kongres informoval, ačkoliv jeho nadřízená – ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová – byla proti. Ta nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.
Šéf FBI Comey jakoukoliv manipulaci odmítá. Tvrdí, že se o e-mailech dozvěděl ve čtvrtek a hned v pátek o všem zpravil Kongres. Podle Washington Post není vyloučeno, že mu o nich podřízení řekli až se zpožděním.
Jaký může mít vyšetřování dopad na volby?
Kauza kolem elektronické komunikace Clintonové patří k častým tématům útoků republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Realitní magnát několikrát řekl, že pokud zvítězí, budou se případem zabývat zvláštní vyšetřovatelé. A pokud najdou pochybení, poputuje Clintonová do vězení.
Navzdory kauze se však zdá, že voliči se od Clintonové neodklání. Z posledního bleskového průzkumu vyplývá, že 63 procent z nich se vyšetřováním FBI nenechá ovlivnit. Dotazováno bylo od pátku do neděle 480 voličů, kteří se přiklánějí k demokratické kandidátce. Že kvůli vyšetřování znejistili, přiznalo 34 procent z nich.