Pchjongjang - Antonín Dvořák by se patrně velmi divil, na jak bizarním místě a v jak podivných souvislostech jednou zazní jeho dílo.
Právě Dvořákova Novosvětská byla dnes na programu koncertu Newyorské filharmonie v severokorejské metropoli Pchjongjangu.
Slavné hudební těleso v Pchjongjangu hrálo na pozvání severokorejského režimu, americká vláda s koncertem souhlasila.
V sále byli přítomni hlavně straničtí a armádní představitelé. Sám vůdce Kim Čong-il ale nedorazil.
Koncert vysílala živě severokorejská televize. Pro drtivou většinu obyvatel tak šlo o jednu z mála možností dostat se do kontaktu s čímkoliv zahraničním, protože KLDR je zemí naprosto izolovanou od okolního světa.
Po hymnách Gershwin a Dvořák
Nejprve zazněly hymny obou států, pak dílo George Gershwina Američan v Paříži a Dvořákova Novosvětská. Na závěr Američané zahráli populární korejskou skladbu Arirang.
Šlo nejen o první americký koncert v KLDR, ale také o cestu dosud největší skupiny Američanů do komunistické země od ukončení korejské války v roce 1952.
Koncert má být dalším impulsem pro mírně zlepšené vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Poté, co vloni Severní Korea začala s demontáží svého jaderného programu a USA jí za to slíbily hospodářskou pomoc.
Vedení newyorské filharmonie je některými americkými médii kritizováno za to, že hraje v zemi, kterou nelítostný diktátor spravuje téměř jako koncentrační tábor.
Hrálo i šest Severokorejců
Šéfdirigent Lorin Maazel ale takové názory odmítá. "Jsme zde kvůli hudbě. A také proto, abychom poznali naše severokorejské kolegy," uvedl před koncertem.
S newyorskými filharmoniky si zahrálo i šest severokorejských hudebníků.
Nejde o první koncert Newyorské filharmonie na území státu, který stál v době studené války proti USA. V roce 1959 pod taktovkou dirigenta Leonarda Bernsteina zahrála v Moskvě.
Z tehdejšího orchestru hrál dnes v Pchjongjangu už jen jediný muž. Klarinetista Stanley Drucker.
"Myslím, že je to dobrá věc. Hudba dokáže bořit bariéry mezi bývalými nepřáteli. Do Severní Koreje zřejmě po nás zamíří i další umělci," řekl Drucker novinářům.
Přijede Eric Clapton ?
Nabídku na vystoupení v Pchjongjangu už obdržel například kytarista Eric Clapton. Zatím ale nezveřejnil, zda ji přijme.
Hudebníci často svými vystoupeními doprovázejí historické politické zvraty. Nezapomenutelným je koncert slavného violloncelisty Mstislava Rostropoviče u berlínské zdi v roce 1989.
Izraelce a Palestince se snaží sbližovat izraelský dirigent a klavírista Daniel Barenboim, který několikrát koncertoval na západním břehu Jordánu a financuje společnou školu pro mladé izraelské a arabské klavíristy.