Šojgu lhal přímo do očí, Putin mlžil. Pak zaveleli k vraždění a ničení Ukrajiny

Jan Hejl Martin Novák Jiří Kropáček Dominika Perlínová Adéla Očenášková Aleš Vojíř Štefan Novák Anna Dohnalová Jan Hejl, Martin Novák, Jiří Kropáček, Dominika Perlínová, Adéla Očenášková, Aleš Vojíř, Štefan Novák, Anna Dohnalová
23. 2. 2024 5:16
Jedno rozhodnutí Vladimira Putina stačilo k destrukci ukrajinských měst, zničilo životy mnoha civilistů a změnilo chod dějin. Před dvěma lety ruský vládce zahájil největší válku v Evropě od roku 1945. Velká grafika Aktuálně.cz mapuje dramatické týdny předcházející bojům a ukazuje, jak invaze proměnila Rusko i Ukrajinu.

Video: Reuters, Aktuálně.cz

Předloni 24. února začala válka, o níž si mnozí Evropané mysleli, že ji na svém kontinentu nikdy neuvidí. Aktuálně.cz přináší rekapitulaci událostí, které se odehrály v posledních měsících, týdnech a dnech před rozpoutáním agrese. Informace postupně vyšly najevo s časovým odstupem.

Infografika: Aktuálně.cz

31. října 2021

Americký prezident Joe Biden se na okraj summitu zemí skupiny G20 v Římě setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, tehdejším britským premiérem Borisem Johnsonem a někdejší německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Řekl jim, že podle amerických zpravodajských služeb Rusko v zimě zaútočí na Ukrajinu s cílem svrhnout prezidenta Volodymyra Zelenského.

2. listopadu 2021

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se měl v Moskvě sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten se ale s Burnsem místo osobního setkání spojil videohovorem ze své rezidence v Soči. "Měl jsem z rozhovoru špatný pocit, ale připadalo mi, že Putin ještě nebyl stoprocentně rozhodnutý," řekl později Burns.

13. listopadu 2021

Putin v ruské televizi označil zprávy o možné invazi na Ukrajinu za výmysly a alarmismus.

17. prosince 2021

Kreml zveřejnil ultimátum pro NATO. Požadoval písemné záruky, že se aliance nebude rozšiřovat, vyzval k odchodu mezinárodních sil ze střední a východní Evropy a také ke stažení amerických jaderných zbraní z Evropy.

30. prosince 2021

Putin a Biden spolu hovořili přes video. Shodli se, že vzájemnou komunikaci budou udržovat i nadále. Ruská armáda už v té době soustředila podél ukrajinských hranic více než 150 tisíc vojáků.

10. ledna 2022

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zatkla po celé zemi několik lidí podezřelých z účasti na Ruskem připravovaném státním převratu.

17. ledna 2022

Ruští vojáci se začali přesouvat do Běloruska, oficiálně na společné armádní cvičení.

28. ledna 2022

Na ruských pozicích podél ukrajinské hranice se poprvé objevili zdravotníci se zdravotnickým vybavením. Analytici už dříve upozorňovali na to, že právě vybudování polních nemocnic bude jasným signálem blížící se invaze.

6. února 2022

Dva představitelé amerických zpravodajských služeb pro britskou televizi BBC uvedli, že Rusko zřejmě zaútočí mezi 15. únorem a koncem března a že očekávají pád Kyjeva během několika dní od začátku invaze.

11. února 2022

Tehdejší britský ministr obrany Ben Wallace jednal v Moskvě s ruským protějškem Sergejem Šojguem. "Podíval se mi do očí a řekl, že Rusko nenapadne Ukrajinu," uvedl později Wallace.

12. února 2022

Putin znovu odmítl tvrzení, že plánuje agresi proti Ukrajině. Američané podle něj podněcují hysterii a dokonce uvádějí data, kdy má k invazi dojít.

14. února 2022

Šojgu prohlásil, že se část ruských vojáků vrací do vnitrozemí Ruska ze cvičení od ukrajinských hranic.

19. února 2022

Zelenskyj se nečekaně objevil na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Řekl, že Ukrajinci se budou bránit bez ohledu na to, jestli na jejich hranicích stojí 50 tisíc, 100 tisíc nebo milion nepřátelských vojáků.

20. února 2022

Macron si telefonoval s Putinem a po hovoru dal najevo mírný optimismus. Putin podle něj souhlasil se schůzkou s Bidenem. O měsíc později Macron vyhodil šéfa francouzské vojenské rozvědky Erica Vidauda kvůli tomu, že měl špatné informace o ruských plánech.

21. února 2022

Putin oficiálně uznal nezávislost samozvaných separatistických republik v částech Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině.

23. února 2022

Rusové jsou připraveni zaútočit, invaze je otázkou několika příštích hodin, oznámilo americké ministerstvo obrany. Zelenskyj vyhlásil na Ukrajině výjimečný stav.

24. února 2022

Putin ráno oznámil, že dal rozkaz k zahájení "speciální vojenské operace". Krátce nato se ozvaly výbuchy v Kyjevě, Charkově, Oděse, Dnipru a dalších městech na Ukrajině. V šest hodin ráno místního času ruské tanky překročily bělorusko-ukrajinskou hranici a zamířily směrem ke Kyjevu.

Zdroje obrázků: Reuters, Shutterstock, Aktuálně.cz

Jak válka změnila Rusko

Foto: Reuters / Aktuálně.cz

V Rusku se vše podřizuje úspěchu na ukrajinské frontě. Skoro třetina výdajů letošního státního rozpočtu zamíří na zbrojení. Když se k nim připočítají i peníze vynaložené na vnitřní bezpečnost, jedná se skoro o dvě pětiny vládních útrat. Vojenské výdaje narostly v absolutní částce ve srovnání s předválečným rokem 2021 trojnásobně - ze 3,6 bilionu rublů (asi 900 miliard korun) na letošních 10,8 bilionu (2,7 bilionu korun). Peníze tak chybějí v dalších částech rozpočtu. Moskva letos prakticky zmrazí peníze na školství a zdravotnictví. Podíl výdajů na národní hospodářství, zahrnující silnice, infrastrukturu a výstavbu, klesne na nejnižší hodnotu od roku 2011, spočítala agentura Reuters.

Výdaje ruského státního rozpočtu(vybrané skupiny, v %, 2020-2024)

Zdroj: Rosstat, The Economist

Na sociální politiku, tedy platy státních úředníků, důchody a dávky, půjde letos méně peněz než na vojenské výdaje, a podíl na celkových výdajích rozpočtu tak bude nejnižší od roku 2011. Režim se ale navzdory těmto úsporám bude dál snažit uplácet některé skupiny obyvatel. "Rodiče mají letos dostávat více peněz než loni a týká se to i důchodů," řekl v únoru pro Aktuálně.cz český novinář žijící v Moskvě Jiří Just. Státní rozpočet ale podle něj "jede na dřeň".

Odborníci upozorňují, že k datům o ruské ekonomice se musí přistupovat opatrně, jelikož slouží jako Putinova munice v informační válce. Údaje ale mohou poskytnout alespoň přibližný obraz toho, co se s tamní ekonomikou za poslední dva roky stalo.

Stále dražší život

Pro běžné obyvatele představují problém hlavně rostoucí ceny. Inflace se letos v lednu vyšplhala meziročně na 7,4 procenta. Růst cen je přitom v ruské společnosti obzvláště citlivým tématem, jelikož si mnozí lidé pamatují prudké znehodnocení rublu a hyperinflaci v devadesátých letech po rozpadu Sovětského svazu. I sám prezident Putin v polovině února v televizním vystoupení přiznal, že je omezení růstu cen "třeba věnovat zvláštní pozornost".

Růst cen(míra ruské inflace v %, meziročně)

Zdroj: Rosstat, Trading Economics

Drahé je zboží z ciziny, na čemž se podepisuje nejen slabý rubl. V obchodech se dá sehnat i západní zboží, jenže to dále prodražují složitější dovozy přes třetí země. "V Rusku si koupíte všechno, co si přejete. Kreml oficiálně schválil takzvaný paralelní dovoz, což je vlastně pašování. Pokud chcete něco z Ikey, není problém. Dítěti PlayStation taky koupíte. I jakékoliv pivo, třeba Plzeň. Ta jde přes Turecko nebo Gruzii, cena je vyšší o několik desítek rublů. Je k sehnání ale spíš ve velkých městech než v regionech," popsal Just.

Kurz rublu k euru(RUB/EUR)

Zdroj: Rosstat

Rusové kvůli inflaci chudnou. Počet těch, kteří tvrdí, že jejich plat nepokrývá ani základní výdaje, vyskočil za dva roky o dvacet procentních bodů na téměř polovinu, ukázal loni na podzim průzkum ruské náborářské společnosti Headhunter. "Většina populace nezažívá růst příjmů, nebo v nejlepším případě jen v jednotkách procent," řekl v únoru agentuře Reuters Jevgenij Nadoršin, hlavní ekonom konzultační společnosti PF Capital a bývalý poradce ruského ministra pro hospodářský rozvoj.

Nejsou lidé

Rusko se sice těší z rekordně nízké nezaměstnanosti, která se v posledních měsících drží kolem tříprocentní hranice, jenže pracovní síly je málo a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Část vzdělanější populace po začátku invaze odešla do zahraničí, ruské úřady odvedly statisíce mužů na frontu a pracovníci jsou z pohledu režimu primárně potřeba v podnicích podílejících se na zbrojních dodávkách.

Ruská centrální banka odhaduje, že s nedostatkem pracovních sil se potýkají dvě třetiny firem, zejména z kovodělného, chemického a strojírenského průmyslu. "Firmy zvyšují mzdy s cílem držet nebo přilákat zaměstnance. Pak se ale nevyhnutelně opět zvedají ceny, aby podniky kompenzovaly náklady na rostoucí platy," uvedla loni na podzim guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. Ministr práce Anton Kotjakov apeloval na zvýšení produktivity práce, aby se země stala technologicky soběstačnou.

Míra nezaměstnanosti(v %, podíl lidí starších 15 let bez práce)

Zdroj: Rosstat

Růst, ale jen kvůli zbrojení

Ekonomika Ruska jako celek loni vzrostla o 3,6 procenta, zatímco o rok dříve se propadla o 1,2 procenta. Loňskému růstu HDP pomohla zejména masivní produkce zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení. Ta v konečném důsledku ochránila ruskou ekonomiku před nejtvrdšími dopady západních sankcí.

Jak ale upozorňují analytici, nejedná se o zdravý růst. Podle nich stav tamního hospodářství začíná připomínat éru Sovětského svazu, kdy do zbrojení mířily neudržitelně vysoké výdaje. Ekonomika nemá z takové produkce dlouhodobý prospěch. "Výroba ve vojensko-průmyslovém komplexu je, kulantně řečeno, vyhazování peněz z ekonomiky," řekla agentuře Reuters ekonomka Alexandra Suslinová. Konvenční tanky a bomby mají podle ní jen jednorázové využití a ekonomice dál nijak nepomůžou.

Jak se (ne)daří ekonomice(meziroční růst HDP, v %)

Zdroj: Rosstat, Trading Economics

Vypadl z okna, spadl ze schodů, srazilo ho auto…

Za dva roky invaze se v Rusku kupí podezřelá úmrtí představitelů kremelského režimu.

Ravil Maganov Oligarcha a předseda představenstva ropné společnosti Lukoil.

67 letHospitalizován kvůli problémům se srdcem a depresím, poté "vypadl z okna".Foto: Reuters

Anatolij Geraščenko Bývalý ředitel Moskevského leteckého institutu.

72 let“Spadl ze schodů” v budově institutu.Foto: Profimedia

Uladzimir Makej Běloruský ministr zahraničí.

64 letZemřel 26. listopadu 2022 v Minsku, čtyři dny po návratu ze summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti v Arménii v doprovodu zástupců Vladimira Putina.Foto: Reuters

Alexej Maslov Bývalý velitel ruských pozemních vojsk.

69 letZemřel nečekaně a z neznámé příčiny 25. prosince 2022 ve vojenské nemocnici v Moskvě.Foto: Wikipedia - Jason L. Austin (volné dílo)

Magomed Abdulajev Bývalý předseda vlády Dagestánské republiky a přítel exprezidenta Dmitrije Medveděva.

61 letPři přecházení ulice ho srazilo auto, následně zraněním podlehl.Foto: irnet.ru

Dmitrij Pavočka Bývalý manažer společností Roskosmos, Suchoj, Lukoil, Bank Menatep a Russdragmet.

49 letUhořel poté, co usnul se zapálenou cigaretou.Foto: Telegram

Vladimir Makarov Bývalý policejní generál pověřený potíráním protiválečných protestů.

72 letPoté, co ho prezident Vladimir Putin odvolal z funkce, byl nalezen mrtvý. Podle ruských médií zřejmě spáchal sebevraždu.Foto: Profimedia

Kristina Bajkovová Viceprezidentka státní banky Loko-Bank.

28 let“Vypadla z okna” svého bytu v 11. patře.Foto: Instagram Kristiny Bajkovové

Anton Čerepennikov Majitel a šéf na stát napojené společnosti Citadel, která se specializuje na digitální odposlouchávací zařízení a technologie pro sledování telekomunikací. USA na něj v únoru 2023 uvalily sankce.

40 letNalezen mrtvý 22. července 2023 ve své moskevské kanceláři.Foto: Profimedia

Jevgenij Prigožin Zakladatel a šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

62 letZemřel 23. srpna 2023 při letecké nehodě, při níž přišli o život všichni pasažéři soukromého tryskáče, včetně dalších významných Wagnerovců.Foto: Reuters

Vladimir Sviridov Bývalý generálporučík 6. armády letectva a protivzdušné obrany, nositel Řádu rudé hvězdy.

68 letByl doma spolu se svou manželkou nalezen mrtvý.Foto: Profimedia

Zoja Konovalová Šéfredaktorka státní televizní a rozhlasové společnosti Kubáň.

48 letByla nalezena mrtvá, nejspíš v důsledku otravy, ve svém bytě po boku svého bývalého manžela.Foto: Profimedia

Ukrajinské útoky na Rusko

Ukrajinci po vytlačení okupantů z části svého území stupňují údery přímo na Rusko, i když se k nim oficiálně většinou nehlásí. V posledních týdnech a měsících skončily v plamenech armádní sklady, letiště i ropné zásobníky. Vojska Kyjeva útočí drony nebo střelami nedaleko hranic v Rostovské a Belgorodské oblasti. Právě město Belgorod, ležící jen necelých 50 kilometrů od Ukrajiny, se stalo opakovaným a pravidelným terčem.

Ukrajinské jednotky jsou ale schopné zasáhnout i místa daleko od fronty, cílem bezpilotních letounů se několikrát stala i Moskva nebo naposledy letos v lednu ropný terminál u Petrohradu. Ukrajincům se daří v Rusku ničit také vojenskou techniku a zázemí: při srpnovém útoku na vojenské letiště v Solcy v Novgorodské oblasti zničili pomocí dronů jeden z největších ruských bombardérů Tu-22.

Zdroj: Aktuálně.cz, OpenStreetMap contributors

Video: Reuters | Celé video zde.

Jak válka změnila Ukrajinu

Foto: Reuters / Aktuálně.cz

Počet uprchlíků, kteří opustili Ukrajinu

Ukrajinu kvůli válce opustilo 6 milionů lidí, někteří uprchlíci se ale posléze do země vrátili. Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Zdroje: OSN, Evropská komise, ukrajinské ministerstvo zahraničí, Heinrich Böll Stiftung, Statista.com, Kyjevský mezinárodní sociologický institut

Podpora Ukrajiny

Obyvatelé EU nadále podporují peněžní i humanitární pomoc pro Ukrajinu. Ukazují to dlouhodobé průzkumy veřejného mínění Eurobarometr, oproti roku 2022 ale v těchto postojích panuje menší shoda. Téměř devět z deseti Evropanů souhlasí s poskytnutím humanitární pomoci lidem postiženým válkou, z Čechů je podle nejnovějších dat pro 84 procent lidí, předloni na jaře po vypuknutí invaze souhlasilo 93 procent dotázaných.

Souhlasíte, nebo nesouhlasíte s poskytováním humanitární podpory lidem postiženým válkou?(jaro 2022 až podzim 2023)

Zdroj: Eurobarometer

Souhlasíte, nebo nesouhlasíte s poskytováním finanční podpory Ukrajině?(léto 2022 až podzim 2023)

Zdroj: Eurobarometer

Souhlasíte, nebo nesouhlasíte s financováním nákupu a dodávkami vojenského vybavení na Ukrajinu?(jaro 2022 až podzim 2023)

Zdroj: Eurobarometer

EU, stejně jako Spojené státy, napadenou zemi od začátku války podporuje také vojensky. Přibližně šest z deseti Evropanů souhlasí s tím, aby EU financovala nákup a dodávky vojenského vybavení. Mezi nejštědřejší státy v přepočtu na HDP patří Česko, právě v tuzemsku ale podpora pro vojenskou i další pomoc Ukrajině klesá skoro nejrychleji z celé EU.

Celková přislíbená pomoc Ukrajině(v % HDP)

Zdroj: Institut světové ekonomiky v Kielu

Související

Seznam článků se nepodařilo načíst, můžete si jej zobrazit zde.

 

Právě se děje

Další zprávy