Další násilí při demonstracích za reformy v Hongkongu. Policie opět zatýkala

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2019 7:26
Více než 20 lidí zadržela policie při sobotních násilných střetech mezi protivládními demonstranty a příslušníky bezpečnostních složek v Hongkongu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jsou rozsáhlé protesty plánovány rovněž na dnešek.

V Hongkongu opět vyšly do ulic desetitisíce lidí demonstrovat za demokratické reformy, policie použila slzný plyn poté, co část z nich házela kameny na policejní stanici. Demonstrace v Hongkongu trvají už dva měsíce, původně poklidné manifestace v posledních týdnech mnohdy přerůstají v násilné střety s policií, která je obviňována z nepřiměřených zásahů.

Podle organizátorů se sobotní demonstrace v Hongkongu účastnilo na 120 tisíc lidí. Pochod městem začal odpoledne místního času ve čtvrti Mong Kok, která byla centrem protestů už v roce 2014. Lidé v sobotu nesli transparenty, na nichž stálo například: "Připravují mě postupně o mé svobody a lidská práva!" Nesli také nápisy s výzvou k pondělní stávce.

Po skončení krátkého povoleného pochodu se někteří z demonstrantů rozptýlili do ulic, kde demonstrace povolena nebyla. Policie předtím varovala, že kdo se odchýlí od trasy povoleného pochodu, porušuje zákon.

Část demonstrantů způsobila chaos v dopravě, když asi hodinu blokovala vstup do širokého silničního tunelu, který spojuje pevninskou část Hongkongu s ostrovní. Skupiny demonstrantů také stavěli na některých ulicích barikády, uvedla AP. Část z nich házela dlažební kostky na policejní stanici. Policie použila slzný plyn a vyzvala demonstranty, aby se rozešli.

Protest proti protestujícím

V Hongkongu se dnes sešly i tisíce lidí, kteří s protesty nesouhlasí. Podle organizátorů této akce v parku Victoria Park jich přišlo 90 tisíc, policie odhadla jejich počet na 26 tisíc. "My jsme opravdoví obyvatelé Hongkongu, nejsme stejní jako ti násilníci v černých tričkách," řekl jeden z účastníků demonstrace oblečený naopak v bílém.

Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila a začátkem července návrh označila za mrtvý.

Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Demonstrace mají pokračovat i v neděli a na pondělí je plánována stávka, účast v ní už přislíbily některé organizace a odborové svazy, uvedla BBC.

Video: Dav maskovaných mužů útočil na cestující na nádraží v Hongkongu

Dav maskovaných mužů útočil na cestující na nádraží v Hongkongu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 44 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy