Demonstranti v Hongkongu blokovali vlaky. Lidé mířící do práce se s nimi hádali

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2019 20:11
Demonstranti v Hongkongu blokovali v ranní dopravní špičce vlakovou dopravu při další protivládní akci. Účastníci protestu vyvolali chaos a také rozhořčení některých lidí směřujících do práce, kteří se s nimi pouštěli do hádek a potyček, napsala agentura Reuters. Později večer se účastníci protestů střetli s policií poté, co před policejní služebnou žádali propuštění zadržených demonstrantů.
Protest na nádraží v Hongkongu, kde demonstranti blokovali vlaky.
Protest na nádraží v Hongkongu, kde demonstranti blokovali vlaky. | Foto: Reuters

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za uplynulá desetiletí. To, co začalo jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných osob do pevninské Číny, postupně přerostlo v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odstoupení správkyně Carrie Lamové.

Demonstrace se nyní konají v Hongkongu téměř denně. O víkendu lidé protestovali v ulicích města proti útoku předpokládaných členů zločineckých gangů na prodemokratické aktivisty na vlakovém nádraží ve čtvrti Yuen Long z předchozí neděle.

Aktivisté obviňují policii, že na místo incidentu dorazila pozdě a násilnostem jen přihlížela. Někteří dokonce naznačili, že se hongkongská policie spřáhla se zločinci, aby demonstranty zastrašila.

Demonstrant Ken Chan při úterní akci uvedl, že aktivisté žádají provozovatele železniční dopravy MTR o vysvětlení, proč ani jeho zaměstnanci proti násilnostem na nádraží Yuen Long nezasáhli.

Šestadvacetiletá demonstrantka Lorraine Leeová prohlásila, že narušení provozu hromadné dopravy je snahou připomenout lidem neochotu vlády řešit sociální, ekonomickou a politickou nespravedlnost.

Aktivisté od rána blokovali dveře vlaků, a nutili tak stovky lidí k opuštění vlakových nádraží a vyhledání alternativního způsobu dopravy. Demonstranti se postupně stáhli a kolem poledne místního času byl běžný provoz obnoven.

Hongkongský ministr dopravy Frank Chan vyzval demonstranty, aby se přestali zaměřovat na železniční síť, která zajišťuje dopravu pěti milionů lidí denně. Podobnou akci uspořádali totiž demonstranti už minulý týden.

Na některých místech vznikly potyčky a hádky mezi demonstranty a rozčilenými pasažéry. "Je to opravdu nepříjemné a otravné. Pospíchám do práce, abych si vydělal na živobytí. Dáte mi svůj plat?" stěžoval si 64letý muž jménem Liu.

Jiní měli pro aktivisty větší pochopení. "Toto má na svědomí (správkyně) Carrie Lamová. Nespolupracuje s obyvateli Hongkongu a nenaslouchá jejich požadavkům," řekl AP 31letý Jason Lo při čekání na vlak.

Několik stovek protestujících se pozdě večer shromáždilo před policejní služebnou, kde mělo být podle hongkongských médií zadržováno 44 demonstrantů, kteří byli zatčeni při protičínské demonstraci z nedělní noci a obviněni z výtržností.

Dav lidí na stanici házel vajíčka a za skandování hesla "Propušťte mučedníky!" se dožadoval puštění zadržovaných na svobodu. Policie při rozhánění lidí použila slzný plyn.

Podívejte se na video z události, kvůli níž demonstranti blokovali vlaky:

Dav maskovaných mužů útočil na cestující na nádraží v Hongkongu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Nehoda u Slavkova zastavila provoz na tahu z Brna na Slovensko

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila dnes ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě je několik zraněných a zasahuje tam vrtulník. Policie zatím nepotvrdila žádné oběti.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Další zprávy