To nebylo v plánu. Mocná zbraň Ukrajiny trčí na místě a ilustruje stav protiofenzivy

bb bb
7. 12. 2023 11:00
Měly prolamovat frontu, útočit, překonávat najednou desítky kilometrů směrem k okupovanému Krymu. Místo toho německé tanky Leopard stojí v maskovaných zákopech a slouží Ukrajincům jako obranné dělostřelectvo. "Jsou to skvělé zbraně, ale potřebujeme jich k útoku dvakrát více," tvrdí Ukrajinci, kteří se brání ruské agresi.
Jde z něj velký strach. Přesná střela švédského tanku prorazí budovu i strom | Video: Rádio Svobodná Evropa

Německý bulvární deník Bild nedávno uveřejnil článek s názvem "Tohle opravdu nebylo v plánu", v němž popisuje, jak Kyjev Leopardy využívá. "Tanky Leopard 2A6 dodané Německem jsou využívány spíše k tomu, aby zabránily dalšímu pádu východní části země do ruských rukou, než dobývání okupovaného jihu země," uvedl deník.

Ukrajinská protiofenziva v létě ustala a obří 59tunové moderní Leopardy byly namísto toho nasazeny k udržení linie. Zástupce roty 21. mechanizované brigády řekl agentuře AFP, že tank Stridsvagen 122 - švédská verze tanku Leopard 2A5 - se nyní používá k úderům na pěšáky nebo muniční sklady. "Jinými slovy, nepoužívá se stejným způsobem jako během protiofenzivy," řekl ukrajinský voják Ruslan.

Frontová linie na Ukrajině - včetně Charkovské oblasti, kde byl Stridsvagen 122 nasazen - byla v uplynulém roce z velké části statická. Od září však vojska ruského agresora vytrvale usilují o válkou zničený Kupjansk. Město, kde kdysi žilo 30 000 lidí, leží právě v Charkovské oblasti, která má hranice s Ruskem. Leopardy jsou tak nyní rozmístěny podél fronty a působí spíše jako dalekonosné dělostřelectvo než útočné tanky, které se pohybují hluboko na Ruskem okupovaném území.

Leopardy také nasadili, aby zadržely ruské síly u Avdijivky, průmyslového města v Doněcké oblasti, které se Kreml snaží dobýt měsíce. Velitel roty Anton, který stejně jako Ruslan odmítl z bezpečnostních důvodů uvést své příjmení, řekl, že by s německými tanky rád zase útočil.

Současné nasazení těchto tanků podle deníku Kyiv Post navazuje na trend, kdy ukrajinští politici a armádní velitelé zdůrazňují nutnost opevnit se, aby zabránili ruskému postupu. "Vybudování opevnění je pro nás důležité," uvedl tento týden na sociálních sítích ministr obrany Rustem Umerov. A jeho součástí jsou i moderní tanky Leopard, dodané Západem.

Německo a další evropské země se začátkem letošního roku po průtazích rozhodly dodat Kyjevu pro protiofenzivu přibližně 70 Leopardů. Dodávky posílily řady stárnoucích obrněnců ze sovětské éry a Kyjev pro útok zformoval nové jednotky - například 21. armádu.

"Armáda může prolomit nepřátelské linie a ukončit dlouhé období zákopové války. S Leopardem mohou vojáci postupovat desítky kilometrů najednou," řekl letos v lednu Armin Papperger, generální ředitel společnosti Rheinmetall, která dodává kanon tanku. Ukrajinské jednotky znovu dobyly několik vesnic na jihu, ale nedošlo k žádnému většímu průlomu za silně opevněné ruské pozice. Ukrajinská média uvedla, že Kyjev při protifenzivě ztratil asi 12 Leopardů.

Ukrajinci si ale tento válečný stroj chválí. "Leopardy jsou velmi účinné, ale k provedení rozsáhlé ofenzivy jich potřebujete více," řekl Ruslan, který vyzdvihuje zbraň pro její palebnou sílu, mobilitu a pancéřování. Dodal, že ukrajinské síly by Leopardů k dosažení pokroku potřebovaly až 150. 

Velitel roty Anton by si zase přál bitvu "tank proti tanku", aby své posádce umožnil naplno využít kvalit Leopardu. "Nyní jsme v obranné pozici. Musíme ale naplánovat, jak jít dál a získat zpět naše území," dodal ukrajinský voják.

Neskákejme na lep ani ukrajinským dezinformacím. Je to velký problém, říká novinář (16. 10. 2023)

Spotlight News - Jiří Just | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy