"Útok nemá smysl. Využijí všeho, aby vás zničili." Pravidla se změnila, tvrdí vojáci

lis lis
5. 12. 2023 11:03
Drony při ruské agresi na Ukrajině změnily pravidla hry, říkají ukrajinští vojáci přímo z fronty. Po příchodu zimy je těžké začínat s útočnými akcemi a podnikat údery pomocí tanků a obrněných vozidel. Proto na scénu přicházejí mrštné, levnější bezpilotní letouny.
S příchodem zimy mění drony pravidla hry ve válce na Ukrajině | Video: Reuters

"Tanky, které jsme používali k prolomení nepřátelských linií, mají nyní malou šanci dostat se k frontové linii," vysvětluje vrchní seržant tankového praporu přezdívaný Producent. Právě proto vojáci v boji využívají jednu z nejúspěšnějších nízkonákladových strategií - malé, levnější drony.

Tyto bezpilotní letouny s online přenosem původně sloužili nadšencům, kteří s nimi závodili. Ukrajina i Rusko je ale začaly upravovat tak, aby mohly nést výbušninu a aby se tak daly efektivně využít v boji. Obě země za poslední týden zveřejnily záběry z palubních kamer těchto dronů, které stojí několik tisíc korun a létají směrem k nepřátelským tankům a radarovým systémům v hodnotě milionů a likvidují je.

"Všichni vědí, že když zahlédnete nepřátelský tank, snažíte se ho v první řadě zničit, protože je to velmi silná zbraň, manévrovatelná, s mohutnou hlavní. Nepřítel dělá totéž, když vidí nás," popisuje ukrajinský voják a dodává, že vojáky dron často zpozoruje dřív, než se vůbec stihnou pohnout ze svých pozic.

Ukrajinský ministr pro digitální technologie Mychajlo Fedorov řekl v září agentuře Reuters, že Ukrajina v roce 2023 zvýšila celkovou výrobu leteckých dronů více než stokrát. Rusové technologický i výrobní náskok Ukrajinců pomalu dohánějí, začali mimo jiné vyrábět novou verzi dronů Lancet, které jsou efektivnější při ničení obranných prvků na bojových vozidlech či tancích. 

"Peklo" západní pomoci na Ukrajině. Bezpečnostní analytik popsal, co by se dalo dělat lépe (25. 11. 2023)

To, jakým způsobem Západ poskytuje pomoc Ukrajině, je logistické peklo, říká MIkulecký | Video: Blahoslav Baťa, Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy