Další pokus: Clintonová chce být první prezidentkou USA

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2015 6:45
Sedmašedesátiletá politička oznámila kandidaturu za Demokratickou stranu. Před sedmi lety ji v primárkách porazil Barack Obama, tentokrát je favoritkou ona.
Sedmašedesátiletá Clintonová má za sebou bohatou politickou kariéru.

Washington - Bývalá americká první dáma a exministryně zahraničí Hillary Clintonová ukončila měsíce spekulací a oznámila svou kandidaturu v prezidentských volbách, které USA čekají v listopadu 2016.

Kampaň, na niž chce její tým vybrat převratných 2,5 miliardy dolarů, zahájí už v úterý, kdy navštíví stát Iowa, dějiště prvních demokratických primárek.

Sedmašedesátiletá Clintonová se o post uchází již podruhé. Před sedmi lety ji ve stranickém klání o nominaci porazil současný prezident Barack Obama, ovšem tentokrát jsou naděje na úspěch bývalé šéfky americké diplomacie poměrně vysoké.

Rozdrobení republikáni

Pokud vzejde vítězně z vnitrostranického klání, vyzve Clintonová některého z patrně až 20 republikánských kandidátů.

Podle analytiků to bude buď bývalý floridský guvernér a bratr bývalého prezidenta Jeb Bush či floridský senátor Marco Rubio. A pokud nakonec vyhraje i prezidentské volby, stane se první ženou v čele nejmocnější země světa.

Hillary Clintonová se svým oznámením otálela. Kandidaturu měla oficiálně oznámit na sociálních sítích v neděli v poledne místního času (18:00 SELČ), ovšem veřejnost čekala marně.

Až o pár hodin později se ale objevila informace o elektronickém vzkazu, který stoupencům Clintonové rozeslal její poradce John Podesta. "Je to oficiální: Hillary bude kandidovat na prezidentku."

V následně zveřejněném videu se Clintonová zaměřuje na obyčejné Američany - rodiny, menšiny, pracující. A upozorňuje mimo jiné na téma ekonomické nerovnosti. "Běžní Američané potřebují zastánce a já tímto jejich zastáncem chci být."

"Jsem na tebe velmi hrdá," reagovala ihned na komunitní síti Twitter dcera Clintonové Chelsea.

Jedna z prvních reakcí přišla i od bývalé americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové, která uvedla, že Hillary je "inteligentní, starostlivá a odhodlaná a bude vynikající prezidentkou".

Poté, co neuspěla v demokratických primárkách v roce 2008, stala se Clintonová ministryní zahraničí v Obamově první vládě (2009-2013). Tehdy proslula nabitým pracovním diářem - během čtyř let navštívila 112 zemí.

Byla by skvělá prezidentka, míní Obama

Prezident Obama v poslední době Clintonovou v souvislosti se spekulacemi o prezidentské kandidatuře několikrát pochválil a naposledy v sobotu během summitu v Panamě uvedl, že by byla "skvělou prezidentkou". Její nástupce v ministerské funkci John Kerry nazval Clintonovou svou "dobrou přítelkyní" a dodal, že odvedla skvělou práci.

Republikáni naopak Hillary Clintonovou v posledních dnech i hodinách kritizovali. "Musíme mít lepší zahraniční politiku než dvojice Obama-Clintonová," uvedl bývalý floridský guvernér Jeb Bush s tím, že chování těchto dvou politiků "poškodilo vztahy s našimi spojenci a povzbudilo naše nepřátele".

Republikánský senátor Rand Paul již svůj záměr kandidovat na prezidenta oznámil v úterý. V nedělním rozhovoru pro CNN si do Clintonové rovněž rýpl.

"Její chování ve funkci šéfky americké diplomacie vyvolává pochybnosti o její kvalifikaci na post prezidentky," prohlásil Paul.

Opět připomněl útok islamistů na americký konzulát v libyjském Benghází v září 2012.

Tehdy bylo převážně kladné hodnocení působení Clintonové v Obamově vládě vážně poškozeno. Při atentátu zahynul velvyslanec USA a další tři lidé; ministryně později převzala odpovědnost za nedostatky při zajišťování bezpečnosti pracovníků na zastupitelském úřadu.

Kampaň pro běžné Američany

V táboře demokratů Clintonová nyní vážného soupeře nejspíš nemá; v médiích se objevují jména viceprezidenta Joea Bidena nebo guvernéra státu Maryland Martina O'Malleyho.

Šéf kampaně bývalé ministryně Robby Mook v sobotu uvedl, že jejich cílem sice bude získat prezidentský post, nicméně kampaň nebude postavena na Clintonové, ale na "běžných Američanech", což se nyní potvrdilo.

"Jsme pokorní, nebereme nic jako samozřejmost, nebojíme se prohrát, budeme ale bojovat za každý hlas. Víme, že tato kampaň se dá vyhrát přímo v terénu, v jednotlivých státech," uvedl Mook.

Clintonová ze všeho nejdřív hodlá zamířit do států Iowa a New Hampshire, kde se již na začátku příštího roku uskuteční vůbec první demokratické primárky před prezidentskými volbami.

 

Právě se děje

Další zprávy