Clintonová: Mít jeden e-mail bylo snazší, data mi neunikla

ČTK ČTK
10. 3. 2015 22:20
Republikáni požádali o předání obsahu e-mailů výboru Sněmovny reprezentantů, který vyšetřuje útok na americký konzulát v libyjském Benghází z roku 2012.
Hillary Clintonová obhajuje před novináři svou e-mailovou komunikaci.
Hillary Clintonová obhajuje před novináři svou e-mailovou komunikaci. | Foto: Reuters

Washington - Používání soukromé schránky k vyřizování úředních e-mailů bylo jednodušší a činili tak i ostatní lidé na ministerstvu. Prohlásila to v úterý někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která čelí kritice za údajně neopatrné zacházení s citlivými informacemi během svého působení v čele úřadu. Ministerstvo zahraničí krátce předtím oznámilo, že e-mailovou komunikaci Clintonové zveřejní poté, co ji podrobně přezkoumá. Clintonová je pod silným tlakem republikánů i části demokratů a aféra může zkomplikovat její cestu k demokratické prezidentské nominaci.

"Dovolilo mi to ministerstvo, myslela jsem si, že to bude jednodušší. Tehdy to nevypadalo na problém," prohlásila exministryně na tiskové konferenci po svém projevu v OSN. Ve světle aféry, kterou zveřejnění jejích praktik rozpoutalo, však uznala, že by bylo lepší používat dvě oddělené schránky. Podle ní však prostřednictvím soukromého e-mailu řešili úřední komunikaci i další bývalí šéfové resortu; prvním, kdo odděleně používá soukromou a služební schránku, je prý až současný ministr John Kerry.

Republikáni krátce poté, co vyšly komunikační praktiky exministryně minulý týden najevo, požádali o předání obsahu e-mailů výboru Sněmovny reprezentantů, který vyšetřuje útok na americký konzulát v libyjském Benghází z roku 2012. Konkurenční strana tehdejší šéfku diplomacie viní z údajných pochybení v souvislosti s útokem a e-maily jsou podle republikánů dalším vážným přehmatem političky.

Clintonová v úterý uvedla, že ministerstvu předala přes 55 000 stran z elektronické pošty. Žádnou úřední komunikaci, kterou řešila prostřednictvím soukromé adresy, prý nesmazala. "Všechno, co bylo jakkoli spjato s prací, je nyní v rukou ministerstva zahraničí," řekla Clintonová ve svém prvním veřejném vystoupení reagujícím na aféru propíranou americkými médii denně již týden.

Úřad hodlá zveřejnit elektronickou komunikaci bývalé ministryně na svých webových stránkách ihned poté, co prověří, které z e-mailů mohou být uvolněny podle zákona o svobodném přístupu k informacím. To podle mluvčí ministerstva Jen Psakiové bude trvat několik měsíců.

Clintonová šéfovala americké diplomacii v letech 2009 až 2013. Zákon tehdy používání soukromých adres k vyřizování oficiální komunikace nezakazoval, sama kancelář ministryně však v roce 2011 vydala doporučení, aby tak zaměstnanci nečinili.

Ministerstvo nyní prošetřuje, zda Clintonová neposílala přes nedostatečně zabezpečený komunikační kanál i citlivé informace vyžadující zvýšenou úroveň bezpečnosti. Politička dnes prohlásila, že svou schránku nepoužívala k posílání utajovaných informací. Soukromý server, na němž data schraňuje, podle ní jako první začal používat její manžel Bill a je dobře zabezpečený před případným únikem informací.

Předpokládaná favoritka demokratických prezidentských primárek proti sobě obrátila i část vlastní strany, která požaduje důkladné prošetření komunikačních praktik Clintonové v úřadě, nebo alespoň ujištění, že problém s e-maily neohrozí její kandidaturu. Tu se někdejší neúspěšná uchazečka o Bílý dům, která v roce 2008 prohrála v primárkách s Barackem Obamou, chystala podle agentury AP oznámit až v průběhu jara poté, co se v březnu bude věnovat veřejným vystoupením zaměřeným například na práva žen. Média však nyní spekulují o tom, že by mohla s oficiálním oznámením kandidatury přijít dříve, díky čemuž by získala široký tým asistentů, který by jí pomohl reagovat na možný další vývoj e-mailové aféry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

Další zprávy