Tlak na Trumpovo odvolání se stupňuje. Skandál prezidenta popíšou klíčoví svědci

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 19. 11. 2019 11:55
Impeachment, proces možného odvolání prezidenta Donalda Trumpa z funkce, vstupuje do druhého týdne veřejných slyšení v Kongresu. Demokraté si do sněmovního výboru pro tajné služby pozvali celkem devět svědků, z nichž někteří byli přímými účastníky politiky Bílého domu vůči Ukrajině. Právě v této kauze prezident USA čelí pokusům o sesazení.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Jde o důležitý posun, protože republikáni dosavadní průběh demokratického vyšetřování napadají jako nedůvěryhodný. Podle nich proti Donaldu Trumpovi vypovídají svědci, kteří mají "informace z druhé, třetí nebo až čtvrté ruky".

Tento týden ovšem před Kongres za účasti televizních kamer předstoupí lidé, kteří byli v přímém kontaktu s prezidentem, případně byli očitými svědky důležitých událostí.

V úterý bude vypovídat Kurt Volker, který byl až do září zvláštním zmocněncem Bílého domu pro Ukrajinu. Dalším svědkem, od kterého si demokraté slibují "informace z první ruky", bude podplukovník Alexander Vindman.

Jako člen Rady pro národní bezpečnost byl Vindman jedním z několika málo lidí, kteří přímo v Bílém domě letos na konci července poslouchali telefonický rozhovor Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Tento telefonát, na jehož obsah Kongres letos v září upozornil dosud neznámý zdroj CIA, byl rozbuškou současného vyšetřování a celého pokusu demokratů o impeachment prezidenta.

Podle záznamu telefonátu, který zveřejnil Bílý dům, Trump po svém ukrajinském protějšku chtěl, aby mu "prokázal službu" a "udělal vše, co může", ohledně Joea Bidena a jeho syna Huntera Bidena.

Co je impeachment

Proces odvolání amerického prezidenta z úřadu může zahájit Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu. Horní komora Kongresu, Senát, pak vystupuje jako soud. Ke zbavení prezidenta funkce je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů.

Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou.

Padlo jméno Burisma?

Podle demokratů byl tento hovor součástí dlouhodobějšího, širšího tlaku Trumpa a jeho okolí na Kyjev, aby přišel s materiály, které by mohly poškodit Trumpova možného soupeře do voleb 2020, bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Demokraté zároveň tvrdí, že Trump a jeho lidé ukrajinského prezidenta Zelenského po jeho zvolení do funkce v podstatě vydírali, když splněním své žádosti podmiňovali uvolnění vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši takřka 400 milionů dolarů, kterou už před tím schválil Kongres.

Podle Alexandra Vindmana, jak už uvedl před třemi týdny během svého svědectví za zavřenými dveřmi, není "přepis" telefonátu, jak ho zveřejnil Bílý dům, úplný.

Vindman tvrdí, že Trump měl kromě jiného výslovně zmínit ukrajinskou plynárenskou firmu Burisma, v jejímž vedení od roku 2014 do letošního dubna figuroval Hunter Biden, syn Joea Bidena.

Společnost byla na Ukrajině v jednu chvíli vyšetřována pro podezření z korupce. Joe Biden byl ve stejné době - v letech 2014 a 2016 - jako tehdejší viceprezident hlavním mužem Bílého domu v jednání s Ukrajinou.

Pokud by byla pravda, že Trump mluvil se Zelenským výslovně o Burismě, šlo by o podpoření verze demokratů, že Trump tlačil Kyjev k obstarání kompromitujících materiálů na Joea Bidena.

Zásadní pak může být v tomto smyslu středeční svědectví Gordona Sondlanda, amerického velvyslance při Evropské unii. Vedle této oficiální funkce byl Sondland podle dosavadních svědectví členem zákulisního komunikačního kanálu Bílého domu, který za zády oficiální diplomatické linky vyjednával s Kyjevem.

Alarmující zákulisní diplomacie

Hlavním organizátorem této stínové diplomacie měl být Trumpův poradce Rudy Giuliani. Sondland byl ovšem, jak vyplývá z dosavadního vyšetřování, v jednu chvíli přímým vyjednavačem mezi Trumpem a Zelenským.

Podle svědků, kteří v Kongresu vystoupili minulý týden, měl být právě Sondland tím, kdo nejbližším spolupracovníkům prezidenta Zelenského tlumočil Trumpův požadavek, aby Kyjev (buď přímo prezident, nebo státní prokurátor) veřejně oznámil, že znovu otevírá vyšetřování kauzy firmy Burisma.

"Všechno záleželo na tomto prohlášení, včetně bezpečnostní pomoci," uvedl ve svém svědectví Bill Taylor, který od letošního května vede americkou ambasádu v Kyjevě, že ve hře mělo být uvolnění vojenské pomoci pro Ukrajinu.

"A to jsem považoval za skutečně alarmující," zdůraznil Taylor minulý týden během veřejného slyšení v Kongresu.

V podobném duchu se v Kongresu minulý týden vyjadřovali i George Kent, vysoký úředník ministerstva zahraničí, a také Maria Jovanovičová, která byla od srpna 2016 do letošního května americkou velvyslankyní na Ukrajině.

Ze svědectví Jovanovičové vyplynulo, že z Kyjeva byla na hodinu odvolána, když měla překážet zákulisní diplomacii Rudy Giulianiho. 

Veřejné výpovědi všech tří zmíněných diplomatů, a především pak výpověď Billa Taylora, přitom ještě následně v pátek v Kongresu v neveřejném svědectví podpořil David Holmes, jeden z Taylorových spolupracovníků na ambasádě v Kyjevě.

Udělá pro vás úplně vše…

Holmes uvedl, že den po zmíněném telefonátu Trumpa se Zelenským byl u toho, když si s Trumpem z Kyjeva telefonoval velvyslanec Gordon Sondland. Ten měl - hodně mírně přeloženo - do telefonu Trumpovi říct, že Zelenský pro něho udělá, co mu na očích uvidí, včetně veřejného oznámení, že zahajuje vyšetřování ohledně působení Joe a Huntera Bidenových na Ukrajině.

Po ukončení telefonátu s Trumpem pak měl Sondland prohlásit, že vyšetřování Bidena je jediná věc, která Trumpa ohledně Ukrajiny zajímá.

Poté, co tato Holmesova výpověď za zavřenými dveřmi přes víkend unikla do médií, konkrétně na CNN, doplnili demokraté Davida Holmese mezi svědky, kteří budou tento týden vypovídat veřejně.

Přijde na něj řada ve čtvrtek, kdy bude ještě vypovídat Fiona Hillová, která byla do letošního září vedoucí evropské a ruské sekce v Radě pro národní bezpečnost. Její svědectví může být důležité v tom, že byla přímou podřízenou Johna Boltona, který byl do září prezidentovým poradcem pro národní bezpečnost.

Hillová už dříve prohlásila, že Boltonovi vadila Trumpova zákulisní diplomacie vůči Ukrajině a považoval ji za nebezpečnou věc. Rudy Giulianiho měl Bolton označit za "granát, který nás všechny vyhodí do povětří".

Demokraté by si chtěli do Kongresu předvolat i přímo Johna Boltona, ten ale zatím nechce překročit výnos Bílého domu, podle kterého by neměli bývalí či současní členové administrativy v kauze svědčit.

Voliči už mají jasno

Poněkud překvapivě ovšem ochotu vypovídat naznačil sám prezident Trump. V pondělí na Twitter napsal, že "silně zvažuje", že by poskytl - nejspíše ve formě písemných odpovědí na otázky - své svědectví.

"Přestože jsem neudělal nic špatného a nechci dodat tomuto procesně bezdůvodnému podvodu jakoukoli věrohodnost, ta myšlenka se mi líbí," napsal Trump k možnosti svého svědectví.

Podle amerických médií je ale velmi nepravděpodobné, že by k tomu skutečně došlo. Prezident zatím nemá důvod s demokraty jakkoli spolupracovat, protože v tuto chvíli má jistotu, že impeachment nedotáhnou do konce.

Návrh na odvolání z funkce, který ve formě ústavní žaloby vypracuje demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů, by musel v konečné fázi schválit dvoutřetinovou většinou Senát.

Ten ale ovládají Trumpovi republikáni, kteří jsou odhodláni impeachment zablokovat, jak v pondělí znovu potvrdil jejich lídr v Senátu Mitch McConnell. "Neumím si představit scénář, kdy by byl prezident Trump odvolán," prohlásil McConnell.

Jediným důvodem pro změnu postoje republikánských politiků by podle amerických médií bylo, kdyby prezident začal kvůli impeachmentu ztrácet podporu mezi svými voliči.

Ale ani tomu zatím vůbec nic nenasvědčuje. Podle průzkumů veřejného mínění ale má většina voličů obou stran na celou věc už hotový názor a pokračující vyšetřování je spíše bude jen utvrzovat v jejich postojích.

Většina demokratů si už teď myslí, že Trump je vinen. Zatímco Trumpovi voliči souhlasí s prezidentem, že ze strany demokratů jde o "podvod" a "hon na čarodějnice".

Video: Budoucnost patří vlastencům, prohlásil Trump

Budoucnost patří vlastencům, prohlásil Trump v OSN | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy