Biden už není favoritem, ukázala debata. V souboji o Bílý dům ho dostihla Warrenová

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 10. 2019 11:00
Poslední televizní debata demokratických kandidátů na prezidenta USA potvrdila, že bývalý viceprezident Joe Biden už není jasným favoritem mezi demokraty. Jeho roli přebírá senátorka Elizabeth Warrenová, která ve srovnání se středovým Bidenem propaguje levicovější agendu.
Joe Biden během debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA.
Joe Biden během debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA. | Foto: Reuters

V předchozích debatách se největší pozornost soustředila na Joea Bidena. Tentokrát ale musela nejvíce útoků odrážet právě Elizabeth Warrenová, což americká média vidí jako jasný důkaz, že její soupeři ji nyní považují za nejsilnější kandidátku do prezidentských voleb v roce 2020.

Joe Biden a Elizabeth Warrenová během debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA.
Joe Biden a Elizabeth Warrenová během debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA. | Foto: Reuters

Už před debatou tomu nasvědčovaly i předvolební průzkumy. V celonárodních šetřeních se Warrenová na Bidena dotáhla. A v amerických státech, kde demokratičtí voliči začnou za čtyři měsíce v primárkách vybírat svého kandidáta, Warrenová v průzkumech už vede.

Během noční debaty v Ohiu, které se zúčastnilo celkem dvanáct kandidátů, musela Warrenová bránit svoji levicově-liberální agendu. Především svůj plán všeobecného zdravotního zabezpečení garantovaného státem nebo také záměr zatížit nejbohatší Američany novou daní.

Hned několik kandidátů tyto návrhy kritizovalo jako příliš radikální, nepřijatelné pro středové voliče. Mezi nimi Joe Biden, senátorka Amy Klobucharová z Minnesoty nebo Pete Buttigieg, starosta města South Bend v Indianě.

Kde na to vezmete peníze?

Joe Biden označil plán všeobecného státního pojištění za "vágní", neboť Warrenová pode něho zatím nedokázala popsat, kde by na tento program vzala peníze.

"Takové plány hrají do noty republikánům," uvedla zase Klobucharová. Buttigieg pak vypíchl fakt, že v rámci programu všeobecného zdravotního pojištění by se "150 milionů Američanů" muselo vzdát svého současného pojištění.

Podle levicového senátora Bernieho Sanderse, který z průzkumů vychází jako třetí nejsilnější demokratický kandidát za tandemem Warrenová-Biden, je ale současný systém zdravotního zabezpečení "nefunkční" a obhajovat ho je "kruté".

Sanders navrhoval obdobu státního všeobecného zdravotního zabezpečení už ve své neúspěšné kampani v roce 2016, kdy nakonec prohrál s Hillary Clintonovou. Tehdy dali demokratičtí voliči přednost středové agendě Clintonové.

Noční debata v Ohiu ovšem znovu potvrdila, že do voleb v roce 2020 už mohou být demokraté naladěni jinak. Prezidentství Donalda Trumpa posiluje liberálně-levicové křídlo Demokratické strany.

Bernie Sanders v průběhu debaty oznámil, že na nadcházejícím sobotním předvolebním shromáždění v New Yorku chystá velké překvapení. Podle informací stanice CNN tam Sandersovu kandidaturu veřejně podpoří kongresmanka Anastasia Ocasio-Cortezová, která se po svém loňském zvolení do Kongresu stala ikonou levicového křídla strany.

Střed versus levice

Souboj o demokratickou kandidaturu do voleb prezidenta USA se tak stále zřetelněji formuje jako střet mezi dvěma zásadně odlišnými názory. Podle středových demokratů, jejichž nejsilnějším představitelem je Joe Biden, by demokraté měli stavět na agendě svého předchozího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Biden tvrdí, že po historické výchylce, kterou je Trumpovo prezidentství, se Amerika musí vrátit k normálu.

Podle Warrenové a Sanderse ale Spojené státy potřebují "politickou revoluci" a strukturní změnu celého systému.

Warrenová v této souvislosti během debaty v Ohiu uvedla, že chce "zodpovědný kapitalismus", zatímco senátorka Klobucharová její plány označila za "vzdušné zámky".

V jedné věci se ovšem všichni kandidáti, s jedinou výjimkou kongresmanky Tulsi Gabbardové z Havaje, shodli. Souhlasili s rozhodnutím demokratů v Kongresu, kteří před třemi týdny zahájili proces možného Trumpova odvolání z funkce, takzvaný impeachment.

"Trump je nejzkorumpovanější prezident v historii této země," uvedl Bernie Sanders a ostatní kandidáti se k této kritice připojili.

Bidenův problém jménem Hunter

Joe Biden byl během večera také vystaven nepříjemným dotazům kvůli tzv. ukrajinské kauze. Trump měl údajně tlačit na Kyjev, aby pomohl Bílému domu získat možné kompromitující materiály proti Bidenovi. Jeho syn Hunter Biden byl od roku 2014, tedy ve stejné době, kdy byl Biden americkým viceprezidentem, členem vedení ukrajinské plynárenské firmy Burisma.

Moderátor CNN Anderson Cooper se Bidena staršího v debatě v Ohiu zeptal, zda mu to připadá v pořádku. "Můj syn neudělal nic špatného. Já jsem neudělal nic špatného. Musíme se nyní soustředit na Donalda Trumpa," odpověděl Biden.

Podle Bidena se Trump snaží do něj strefovat, protože se ho bojí. "Jde po mně, protože ví, že bych ho na hlavu porazil," uvedl Biden.

Podle politologů, které citují americká média, ale Bidena může celá kauza poškodit. Oslabuje jeho argument, že ze všech demokratických kandidátů má právě on nejlepší šanci Trumpa porazit.

Nejhanebnější z prezidentů

Noční debata v Ohiu se tentokrát v poměrně dlouhém úseku věnovala i americké zahraniční politice. Důvodem bylo rozhodnutí Donalda Trumpa stáhnout americké jednotky ze severní Sýrie a dát Turecku volný prostor k útoku na Kurdy.

Je to nejhanebnější věc, kterou kdy prezident (USA) v zahraniční politice udělal," uvedl Joe Biden. I v tomto bodě se s ním v kritice Trumpa ostatní kandidáti shodli.

Ohledně širší americké politiky na Blízkém východě jsou ale mezi nimi patrné rozdíly. Biden hájí politiku pokračujícího angažmá, zatímco senátorka Warrenová uvedla, že Spojené státy "by měly z Blízkého východu odejít".

V tříhodinové debatě, která se dále věnovala například problematice interrupcí či zbraňových zákonů, pro sebe právě Warrenová ze všech dvanácti kandidátů získala nejvíce času. Biden zůstal i v tomto srovnání až za ní.

Podle stanice NPR to potvrzuje, že v demokratickém souboji o kandidaturu na prezidenta se Warrenová posunula do "středu dění" a je nyní přinejmenším vyrovnanou soupeřkou dosavadnímu favoritovi Bidenovi.

Video: Budoucnost patří vlastencům, prohlásil Trump v OSN

Budoucnost patří vlastencům, prohlásil Trump v OSN | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 38 minutami

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy