Mimořádně dramatická podívaná začíná. Impeachment Trumpa jde do přímého přenosu

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 11. 2019 10:42
Po dvaceti letech od pokusu republikánů odvolat z funkce demokratického prezidenta Billa Clintona budou mít Američané znovu možnost sledovat drama impeachmentu živě v přímém televizním přenosu. Tentokrát jsou to ale demokraté, kteří se snaží dostat z Bílého domu republikána Donalda Trumpa.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Ve středu v Kongresu před sněmovním výborem pro tajné služby za účasti kamer začnou veřejná slyšení ve vyšetřování, které by mělo podle demokratů potvrdit, že prezident Donald Trump zneužil svůj úřad.

Opoziční demokraté tvrdí, že Trump letos v létě naléhal na Kyjev a osobně na prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu pomohl zdiskreditovat Joea Bidena, Trumpova možného soupeře do voleb 2020.

Demokraté otevřeli impeachment po informacích od dosud neznámého zdroje zevnitř CIA, podle kterého Trump letos v červenci v telefonickém rozhovoru požádal ukrajinského prezidenta, aby se "podíval na záležitosti" ohledně Bidena a jeho syna Huntera.

Hunter Biden působil od roku 2014 do letošního dubna ve vedení ukrajinské plynárenské společnosti Burisma, kterou ještě před jeho nástupem do firmy v jednu chvíli vyšetřovala ukrajinská prokuratura pro podezření z korupce.

Úplně perfektní telefonát

Demokraté zahájili proces impeachmentu na konci září a slyšení svědků v Kongresu probíhala už několik uplynulých týdnů. Ale dosud se tak dělo za zavřenými dveřmi.

Teď Američané dostanou poprvé možnost, aby na vlastní oči posoudili, zda pokládají obvinění, která vznášejí demokraté, za tak vážná a podložená, aby to ospravedlňovalo předčasný odchod prezidenta z úřadu.

Nebo zda jde ze strany demokratů o jeden velký "podvod", jak tvrdí Trump. Podle něj a republikánů v Kongresu, kteří za ním v drtivé většině neochvějně stojí, je to další čistě politický útok, kterým by demokraté chtěli zvrátit výsledky prezidentských voleb 2016.

Co je impeachment

Proces odvolání amerického prezidenta z úřadu může zahájit Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu. Horní komora Kongresu, Senát, pak vystupuje jako soud. Ke zbavení prezidenta funkce je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů.

Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou.

Podle demokratů Trump na ukrajinského prezidenta tlačil, aby mu obstaral informace proti Joeu Bidenovi. A Trumpovi lidé měli splněním tohoto požadavku podmínit možné přijetí Volodymyra Zelenského v Bílém domě.

A ze stejného důvodu měl Bílý dům letos v létě na několik měsíců zadržovat vojenskou pomoc pro Ukrajinu ve výši bezmála 400 milionů dolarů, kterou už předtím schválil Kongres

Trump veškerá obvinění odmítá. "Ten telefonát s ukrajinským prezidentem byl PERFEKTNÍ, NIC tam není," hájil se Trump v neděli na Twitteru.

Podle republikánů spustili demokraté, kteří předtím v "ruské kauze" neuspěli s obviněním, že Trumpův tým v kampani 2016 spolupracoval s Ruskem v jeho zasahování do amerických voleb, proti prezidentovi další "hon na čarodějnice".

Rudyho zákulisní "diplomacie"

Dosavadní svědectví několika bývalých i současných členů administrativy ale verzi demokratů spíše podporují. Slyšení sice probíhala za zavřenými dveřmi, zveřejněné přepisy ale citují řadu informací, jež dokumentují jednání Trumpova týmu.

Podle citovaných svědků - diplomatů z amerického ministerstva zahraničí a také členů Rady pro národní bezpečnost - si Trumpův tým ve vztahu ke Kyjevu vytvořil vlastní "nestandardní" komunikační linku.

Tento stínový tým jednal za zády diplomatů a lidí, kteří měli v Bílém domě politiku vůči Ukrajině v popisu práce. Hlavním koordinátorem a protagonistou této zákulisní "diplomacie" byl Trumpův poradce Rudy Giuliani.

Giuliani a jeho tým podle zveřejněných informací na Zelenského a jeho okolí skutečně tlačili, aby vytvořil situaci, která by Bidena postavila do špatného světla a poškodila jeho šance do voleb 2020.

Zveřejněné přepisy z uzavřených slyšení zároveň pak nepřímo potvrzují i podezření, že Bílý dům současný režim v Kyjevě vydíral, když kvůli svým požadavkům Ukrajině odpíral výše zmíněnou vojenskou pomoc.

První tři svědci, kteří v otevřeném slyšení předstoupí ve středu a ve čtvrtek před výbor sněmovny pro tajné služby, už v minulých týdnech vypovídali za zavřenými dveřmi. Demokraté podle amerických médií evidentně věří, že veřejné vystoupení může v očích Američanů jejich výpovědím dodat věrohodnosti.

Vy dejte Bidena, my dáme pomoc

"Tato otevřená slyšení budou pro Američany příležitostí, aby si sami za sebe zhodnotili svědky, udělali si vlastní úsudek o věrohodnosti svědků, ale také aby z první ruky poznali fakta o prezidentově nepřípustném jednání," uvedl demokratický kongresman Adam Schiff, který je ve své funkci šéfa výboru pro tajné služby vůdčí osobou celého demokratického vyšetřování.

Ve středu bude vypovídat dlouholetý kariérní diplomat William Taylor, který od května vede americkou ambasádu v Kyjevě, a další diplomat George Kent, náměstek sekce pro evropské a euroasijské záležitosti na ministerstvu zahraničí.

"Zcela jasně jsem to tak pochopil, že peníze na bezpečnost jinak nepřijdou," uvedl Taylor před dvěma týdny během svého neveřejného slyšení, že uvolnění americké vojenské pomoci pro Ukrajinu bylo skutečně podmíněno protislužbou Kyjeva ve věci Joea Bidena.

Podle George Kenta, jak řekl během uzavřeného slyšení, Trump nechtěl "nic menšího, než aby Zelenský předstoupil před mikrofon a řekl: Vyšetřujme Bidena a Clintonovou".

Ve čtvrtek bude před výborem veřejně vypovídat Marie Jovanovičová, kterou letos na jaře Trumpův tým odvolal z pozice americké velvyslankyně v Kyjevě. Podle Rudyho Gulianiho to bylo kvůli neloajalitě vůči prezidentu Trumpovi. Podle demokratů ale Jovanovičová musela pryč, protože překážela zákulisnímu tlaku Trumpova týmu na Kyjev.

"Deep State" zasahuje

Republikáni se budou snažit veřejné slyšení využít k tomu, aby svědci, vypovídající v Trumpův neprospěch, byli vykresleni jako zcela nevěrohodní, jako příslušníci zakořeněných starých washingtonských struktur (Deep State), kteří jdou z principu proti Trumpovi.

"Demokraté chtějí odvolat prezidenta Trumpa, protože nikým nevolení, anonymní byrokraté nesouhlasí s prezidentovými rozhodnutími. Prezident ovšem pracuje pro americký lid. A prezident dělá to, kvůli čemu ho Američané zvolí," stojí v materiálu, který vypracovalo vedení republikánů v Kongresu.

Toto memorandum zároveň tvrdí, že Trump v jednání se Zelenským neudělal vůbec nic špatného nebo protizákonného a jeho požadavek na Kyjev na prošetření možné korupce byl naopak naprosto oprávněný.

Podle memoranda je "Trumpova hluboká, opravdová skepse vůči Ukrajině vzhledem k její korupční historii oprávněna", a tak "rozhodnutí pozdržet bezpečnostní pomoc bylo naprosto oprávněné".

Republikáni si mohou na veřejná slyšení pozvat své vlastní svědky, ale demokraté jim je mohou vetovat. Už je například zřejmé, že Huntera Bidena, přes kterého by republikáni chtěli vyšetřování obrátit k Joeu Bidenovi, jim demokraté zamítnou.

Pro republikány je to příležitost, aby tvrdili, že impeachment je nespravedlivý politický komplot. "Nenechte se oklamat. Veřejná slyšení neznamenají FÉROVÁ slyšení," napsal na Twitter vůdce republikánů ve sněmovně Kevin McCarthy.

Drama po dvaceti letech

Podle ohlášeného demokratického scénáře, který se ovšem ještě může změnit, budou veřejná slyšení trvat dva týdny. V průběhu prosince byl pak měli demokraté v legislativním výboru sněmovny vypracovat body obžaloby proti prezidentu Trumpovi.

Pokud ji sněmovna schválí, a demokratům k tomu ve sněmovně stačí jejich prostá většina hlasů, přesune se celý impeachment do Senátu, který by musel žalobu potvrdit.

V něm ale mají většinu - v poměru 53 : 47 hlasů - republikáni. A vzhledem k tomu, že v Senátu žalobu potvrzuje dvoutřetinová většina, museli by demokraté na svoji stranu dostat nejméně dvacet republikánů.

To je ale v tuto chvíli naprosto nereálné, a navíc se ani nedá očekávat, že by se situace změnila. Podle průzkumů jsou republikánští voliči ve velké většině proti impeachmentu. A republikánští zákonodárci nepůjdou proti mínění svých voličů.

Podle takřka všeobecného konsenzu komentátorů ve Washingtonu tak pokus demokratů o impeachment Trumpa skončí stejně, jako před dvaceti lety dopadla snaha republikánů o odvolání Billa Clintona. Toho v Senátu v roce 1999 zachránili jeho demokraté.

Začátkem veřejných slyšení se ale ve středu ve Washingtonu otevírá opona mimořádné, dramatické politické podívané, kterou Spojené státy zažily naposledy právě před dvaceti lety.

 

Právě se děje

Další zprávy