Mys Canaveral - Hned zkraje historicky první soukromé zásobovací mise k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) modulu Dragon selhal jeden z devíti motorů.
Nákladní loď společnosti SpaceX přesto pokračuje ke svému cíli.
S ISS by se měla spojit podle plánu ve středu.
Televize NBC s odvoláním na vedení privátní vesmírné agentury SpaceX uvedla, že motor selhal minutu a devatenáct vteřin po startu.
"Prvotní údaje naznačují, že v jednom z motorů Merlin náhle klesl tlak a okamžitě bylo rozhodnuto o jeho odstavení," píše se v písemném prohlášení firmy.
Selhání jednoho motoru ale podle SpaceX není důvodem k obavám. "Raketa se zachovala přesně tak, jak měla. Palubní počítač provedl změny v nastavení tak, aby se plavidlo dostalo do cílové výšky na oběžné dráze."
Dragon se vydal psát dějiny v noci na pondělí, kdy odstartoval z floridského vesmírného střediska na Mysu Canaveral.
Příště neselže, slíbila prezidentka SpaceX
"Byl to zlomový moment vesmírných letů," prohlásil po startu ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden. "Z americké půdy opět vypouštíme lodě s potřebnými zásobami pro naše astronauty," dodal.
Po zrušení programu raketoplánů v roce 2011 bylo totiž zásobování orbitálního komplexu závislé na Rusech.
Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová na tiskové konferenci přislíbila, že společnost bude pokračovat ve vývoji a ve zvyšování spolehlivosti těchto zásobovacích plavidel.
Video ze startu:
Současná mise s označením CRS-1 navazuje na zkušební let k orbitálnímu komplexu, který Dragon podstoupil letos v květnu. Tehdy si loď připsala historickou premiéru, když se jako vůbec první soukromé kosmické plavidlo spojila s ISS. Celý let, který skončil bezpečným přistáním v Tichém oceánu, byl považován za úspěch.
Tentokrát už Dragon na oběžnou dráhu vynesl přes 450 kilogramů nákladu. Převážnou část tvoří zásoby pro posádku komplexu, nechybí ale ani materiál potřebný pro vědecké experimenty.
Dnem D je středa
Další napínavé okamžiky přijdou ve středu, kdy by měla velitelka ISS Sunita Williamsová zásobovací loď uchopit robotickou paží a připojit k jednomu ze stykových uzlů komplexu.
Dragon zůstane u ISS několik týdnů, odpoutat by se měl koncem října. Přistání na padácích je naplánováno do vod Tichého oceánu. Očekává se, že Dragon domů dopraví 330 kilogramů materiálů z pokusů prováděných na oběžné dráze a 230 kilogramů už nevyužívaného vybavení stanice.
NASA si objednala ještě 11 dodávek
Let Dragonu je prvním z plánovaných 12 zásobovacích letů, jež si u SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (31 miliard korun) objednala NASA. Do konce roku by tato soukromá loď měla k orbitálnímu komplexu zamířit ještě jednou, start se předběžně plánuje na 15. prosince.
SpaceX v současnosti vyvíjí také verzi Dragona, která by mohla vynášet na oběžnou dráhu kolem Země lidskou posádku.
Upravená verze by mohla podle představ SpaceX přepravovat až sedm astronautů. Spojené státy by tak opět získaly prostředek, jímž by vlastními silami vynesly do kosmu astronauty. Nyní se o dopravu na orbitu starají ruské lodě Sojuz.
První cesta Dragona: