Donbasem zní palba z minometů. Za tři měsíce padlo přes sto ruských vojáků, tvrdí Kyjev

Martin Novák Martin Novák
12. 4. 2016 6:24
Týmy pozorovatelů OBSE nemohou navštívit některá místa. Přestřelky a intenzivní palby jsou hlášeny z mnoha lokalit na frontové linii. Separatisté uvádějí, že ukrajinská armáda přesunuje do míst bojů raketomety Grad a Uragan, což zakazují minské dohody.
Příslušník sil doněckých separatistů na pozici nedaleko města Avdijivka.
Příslušník sil doněckých separatistů na pozici nedaleko města Avdijivka. | Foto: Reuters

Kyjev - Příměří na východě Ukrajiny se nedodržuje. Obě strany v posledních třech dnech hlásí boje a mohutné ostřelování. A Kyjev a separatisté se samozřejmě rozcházejí v tom, kdo za střelbu nese odpovědnost.

Minometná palba a střelba z automatických zbraní se ozývá z několika měst a vesnic na frontové linii.

Ze Širokine u Mariupolu, z Avdějevky u Doněcku i z Marjinky, kde se loni v létě separatisté pokusili poslední velkou ofenzivou zatlačit ukrajinskou armádu dále na západ.

Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že z Ruska dorazilo před několika dny sto příslušníků motostřelecké brigády k vesnici Alexandrijevka, která leží hned za Marjinkou.

Velení ukrajinských sil obviňuje síly samozvané "Luhanské lidové republiky", že u města Stanica Luhanskaja ostřelují nedávno zřízený přechod, přes který se lidé mohou dostat z území ovládaného separatisty do oblasti pod kontrolou ukrajinské armády a naopak.

"Sotva se přechod otevřel, museli jsme ho zavřít," uvedl generální štáb.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz

Návrat raketometů?

Doněčtí separatisté naopak obvinili ukrajinské vojáky z noční minometné palby na několik vesnic a na pozice separatistů u města Jasynuvata severně od Doněcku. Střelba podle prohlášení místních úřadů poškodila čtyři domy ve vesnici Zajcevo.

Rozvědka "Doněcké lidové republiky" prý zaznamenala, že ukrajinská armáda na frontovou linii vrací raketomety Grad a Uragan, jejichž stažení nařídily oběma stranám mírové dohody z Minsku.

"Výrazný nárůst případů porušení příměří je bezprecedentní od chvíle, kdy obě strany v roce 2015 souhlasily s příměřím,“ uvedla ve svém pondělním prohlášení Evropská služba pro vnější činnost, která spadá pod eurokomisařku Federicu Mogheriniovou.

Monitorovací týmy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do některých míst už nemohou. "Poslední incidenty a útoky směřující proti misi OBSE jsou nepřijatelné," uvedlo francouzské ministerstvo obrany.

V březnu dva diplomaté z Francie a Německa, kteří vyjednávají s Ruskem a Ukrajinou o plnění minských dohod, uvedli pro agenturu Reuters, že nejsou optimisty.

"Je to extrémně křehké. Ale naším cílem je udržet minské dohody při základních životních funkcích, i když vypadají, že jsou mrtvé,“ řekl agentuře německý diplomat.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov naposledy 26. března odmítl tvrzení, že na Donbase bojují za separatisty ruští vojáci. Připustil pouze, že to jsou ruští občané, kteří přijeli jako dobrovolníci a soukromé osoby.

Ukrajinská vojenská rozvědka uvedla, že od začátku roku na východě země zemřelo 103 ruských vojáků.

Příměří je ohroženo v době, kdy v Kyjevě rezignoval premiér Arsenij Jaceňuk a nová vláda ještě není sestavena. Má se na ní podílet Blok Petra Porošenka a Jaceňukova Národní fronta.

Potřebují však ještě deset hlasů. Mohla by je dodat Vlast Julije Tymošenkové, ale její poslanci během pondělí naznačili, že kabinet nepodpoří.

Ruskem podporovaní separatisté z doněcké oblasti na východě Ukrajiny začali vydávat vlastní pasy. Kdo si ho nezřídí, nemůže k volbám. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy