Jsme banánová republika a nemáme peníze, rozzlobil se šéf separatistů na Ukrajině

Martin Novák Martin Novák
11. 4. 2016 12:17
Lídr luhanských separatistů si stěžuje na finanční problémy své "republiky". Přitom kolují zvěsti, že jej chce Moskva vyměnit. Bývalý pracovník úřadu na ochranu spotřebitelů svědčil u soudu s pilotkou Nadijou Savčenkovou, ale obsah jeho řeči není znám.
Vojáci separatistické Luhanské Lidové republiky.
Vojáci separatistické Luhanské Lidové republiky. | Foto: Reuters

KyjevUkrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli rezignoval, ale problémy jsou i na druhé straně frontové linie.

Soudě alespoň podle prohlášení lídra luhanských separatistů Igora Plotnického. Ze zasedání jeho vlády se dostal na veřejnost videozáznam, na kterém Plotnickij zrovna nesrší optimismem.

Samozvanou Luhanskou lidovou republiku označuje za banánovou a konstatuje, že není naděje na nějaké velké investice.

"U nás není žádný rozvoj investic. My jsme prostě banánová republika, nikdo nám sem rubly nepřiveze. Investice nebudou," říká šéf separatistů. (Část projevu je ve vloženém videu.)

Igor Plotnickij. | Video:

Plotnickij - do té doby na Ukrajině naprosto neznámá osoba - se dostal do vedení rebelů v Luhanské oblasti krátce po vypuknutí války na jaře 2014.

Ve volbách 1. listopadu, které kromě Ruska nikdo neuznal, získal jako kandidát na premiéra 63 procent hlasů.

Dříve pracoval ve státním úřadu na ochranu spotřebitelů.

Plotnickij vystoupil jako svědek v procesu s ukrajinskou pilotkou, odsouzenou v Rusku na 22 let do vězení za vraždu ruských novinářů. Neví se ale, co říkal, protože z jeho projevu byla vyloučena veřejnost.

Loni v říjnu prohlásil, že by se nebránil tomu, kdyby se jeho republika spojila s Ruskem.

Některá ukrajinská média ale spekulují, že Moskva se naopak chystá jak Plotnického, tak šéfa doněckých separatistů Alexandra Zacharčenka vyměnit za někoho, kdo bude přijatelnější pro zahraničí a navodí dojem snahy vyřešit konflikt mírovou cestou.

Zatím separatisté odmítají obnovu kontroly Kyjeva nad oblastmi, které ovládají.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 41 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy