Kdo byli kalifornští střelci? Farook samotář, Maliková pečující žena v domácnosti

Simona Fendrychová ČTK Reuters Simona Fendrychová, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 12. 2015 0:31
Televize CNN zveřejnila informaci, že útočníci, kteří v Kalifornii zabili 14 lidí, zřejmě patřili k islamistům. Policie podle ní zjistila, že Maliková dala na Facebook text, kterým se přihlásila k Islámskému státu a k jeho vůdci Abú Bakrovi Bagdádímu. Žádné důkazy o přímém napojení dvojice na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila.
Syed Rizwan Farook na fotce z řidičského průkazu
Syed Rizwan Farook na fotce z řidičského průkazu | Foto: Reuters

Los Angeles Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. Oznámil to člen kalifornského vedení FBI na tiskové konferenci. Žádné důkazy o přímém napojení dvojice na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila. Také rodina střelce uvedla, že u střelců nezaznamenali agresivní chování nebo extremistické názory.

Žena zastřelená policií spolu se svým partnerem po usmrcení 14 lidí podle televize CNN krátce před útokem vyjádřila sympatie k teroristické organizací Islámský stát (IS).

"Na základě informací a fakt, která jsou nám známa, nyní vyšetřujeme tyto strašlivé činy jako terorismus," řekl novinářům zástupce šéfa losangeleského oddělení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) David Bowdich. Pokud by se přímá inspirace potvrdila, šlo by podle CNN o první útok s odkazem na IS na americkém území.

Šéf celého vyšetřovacího úřadu James Comey byl o pár desítek minut ve svém prohlášení poněkud zdrženlivější a vyvrátil některé mediální informace o kontaktu dvojice s lidmi podezřelými ze zločinů. "Dosud nemáme náznaky, že by tito zabijáci byli součástí větší organizované skupiny nebo tvořili část buňky," řekl Comey.

Několik zdrojů obeznámených s průběhem vyšetřování CNN a agentuře Reuters potvrdilo, že policie objevila facebookový profil, na němž žena slíbila věrnost Islámskému státu a jeho lídrovi abú Bakru Bagdádímu. Podle vyšetřovatelů je zatím objasněna pouze nepřímá inspirace touto organizací, nejsou důkazy o tom, že by IS k útoku v Kalifornii přímo nabádal.

Syed Rizwan Farook a Tafsheen Maliková, kteří ve středu v kalifornském San Bernardinu postříleli 14 lidí a dalších 21 zranili, byli zřejmě motivováni džihádistickou ideologií. Podle televize CNN policie zjistila, že Maliková dala na Facebook text, kterým se přihlásila k Islámskému státu a k jeho vůdci Abú Bakrovi Bagdádímu.

CNN rovněž uvedla, že žena vložila prohlášení na facebookový účet pod jiným jménem.

Maliková? Pečující žena v domácnosti

To, že útoky mohly být inspirovány činy Islámského státu, už potvrdily i americké úřady. Podle nich ale neexistují důkazy, že za střelbou stojí přímo teroristická organizace.

Právní zástupce Farookovy rodiny podle Reuters řekl, že ani u jednoho z dvojice střelců nic nenasvědčuje tomu, že by byli součástí radikální skupiny, ani tomu, že by byli agresivní nebo měli extremistické názory.

Nikdo z příbuzných podle právníka nevěděl, že se útok chystá. Farook byl prý izolovaný člověk s málo přáteli. Rodina věděla, že má dvě střelné zbraně. Maliková pak prý byla pečující a tichá žena, převážně v domácnosti.

Policie až dosud řešila více možných motivů krveprolití včetně pracovního, neboť některé z obětí střelby byly Farookovými kolegy. Nyní je však terorismus hlavní linií, kterou federální policie vyšetřuje.

Polooficiální informační kanál napojený na IS  v pátek zveřejnil prohlášení, podle něhož patřila dvojice ke stoupencům organizace. K přímé odpovědnosti za útok se však radikálové nepřihlásili, uvedla agentura AP.

Policista promluvil

Mike Maddin, jeden ze zasahujících policistů, v pátek incident poprvé detailně popsal.

"Byli jsme svědky nepopsatelného krveprolití. Procházeli jsme budovou a bylo velice těžké míjet lidi, o kterých jsme věděli, že jsou zranění a potřebují pomoc."

Dění v úřadu sociálních služeb Maddin popsal jako "čistou paniku".

Část mužů, kteří přijeli na místo činu později, již viděla mrtvá těla vynesená před budovu.

Nutno připomenout, že útok v San Bernardinu je nejkrvavější od roku 2012, kdy došlo ke střelbě na základní škole v Newstownu, při které zemřelo 20 dětí.Podle policistů bylo v budově v době útoku 75 až 80 lidí. Nejmladší oběti bylo 26 let, nejstarší 60. 

"Bylo to něco, na co i přes výcvik nebudete nikdy připraveni," nechal se slyšet Maddin.

Hlavní cíl: zneškodnit útočníky

Teprve čtyřiadvacetiletý důstojník kalifornského policejního sboru přijel na místo mezi prvními.

"Naším úkolem v tu chvíli bylo najít střelce a vypořádat se s nimi," popisuje Maddin lidsky těžkou situaci po příjezdu policejních jednotek.

Na pomoc raněným nebyl čas ani prostor. Hlavním cílem bylo znemožnit útočníkům, aby ohrozili život dalších lidí, kteří se v budově ještě nacházeli.

Sestavit tým policistů, kteří vstoupili do budovy, trvalo podle jeho slov asi dvě minuty. Situaci uvnitř konferenční místnosti označil za "neskutečnou". Lidé byli vystrašení a v první chvíli se báli pohnout z místa.

Maddin popsal chaotickou scénu, při které museli policisté přeživší několikrát pobízet, aby pod jejich ochranou budovu opustili. "Když se pohnul první člověk, spustilo to lavinu."

Bezprostředně po první střelbě se v areálu spustil poplach. Poté, co utichl, se místo něj začalo ozývat sténání a naříkání zraněných lidí. "V té místnosti byl velký hluk, bylo evidentní, že ti lidé mají velké bolesti," přiblížil atmosféru mladý důstojník.

To, co dělalo už tak dost tragický obrázek ještě smutnějším, byl ozdobený vánoční stromek stojící vprostřed konferenční místnosti. Na úřadu zrovna probíhal vánoční večírek.

Po příjezdu první policejní jednotky se nad stromečkem s ozdobami vznášela vůně střelného prachu. V další místnosti ležela mrtvá těla.

"Byl tam vánoční strom a všechny stoly byly nazdobeny. Existuje tolik rodin, které budou v tuto sváteční dobu trpět tak nesmyslným násilným činem," nechal se slyšet Maddin.

O tom, že byl útok součástí předem připraveného plánu, však vzhledem k munici nalezené v domě Syeda Rizwana Farooka podle policie není pochyb.

Teroristům se společnost v Bruselu rozvrátit nepovedlo, byl to jen horší víkend, říká bezpečnostní analytik působící v Bruselu Radek Khol. Belgie je podle něj pro teroristy vhodná z několika důvodů. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy