Manželský pár zastřelil v Kalifornii 14 lidí. Policie oba pachatele dopadla a zabila

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 3. 12. 2015 8:20
V americkém San Bernardinu zaútočili střelci na úřad sociálních služeb, poskytujících péči postiženým lidem. Podle vyšetřovatelů zůstalo na místě nejméně čtrnáct mrtvých, dalších sedmnáct lidí je zraněno. Dva těžce ozbrojení střelci s neprůstřelnými vestami - muž a žena - z místa činu ujeli. Policie je po několika hodinách vypátrala a zabila.
Policie dva pachatele zastřelila. Muže a ženu.
Policie dva pachatele zastřelila. Muže a ženu. | Foto: Reuters

San Bernardino - Při střelbě ve městě San Bernardino v Kalifornii zahynulo nejméně čtrnáct lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Někteří z nich těžce.

Dva útočníci v maskáčích a neprůstřelných vestách zaútočili na sídlo úřadu sociálních služeb, které poskytuje péči postiženým lidem. Měli u sebe samonabíjecí útočné pušky AR-15 a pistole. Ujeli z místa činu v černém voze Yukon SUV. Po čtyřech hodinách je policie obklíčila a při přestřelce dva z nich zabila. Muže a ženu.

Jeden ze zastřelených pachatelů byl identifikován jako americký občan Syed Farook, uvedla televize NBC News. Osmadvacetiletý muž pracoval v San Bernardinu na místním odboru zdravotní péče. V budově byl nejprve jako návštěvník společenské akce, pak odešel a vrátil se, aby střílel. Ženou, která pálila s ním, byla podle policie o rok mladší Tashfeen Maliková.

Byli manželé, potvrdili agentuře AP jejich příbuzní.

Policisté hlídkují v okolí budovy v San Bernardinu, kde bylo zastřeleno nejméně 14 lidí.
Policisté hlídkují v okolí budovy v San Bernardinu, kde bylo zastřeleno nejméně 14 lidí. | Foto: Reuters

Většina obětí v jedné místnosti

Policie nezná motiv střelců a nepotvrdila ani nevyvrátila, zda má čin islamistické pozadí. Švagr Syeda Farooka promluvil k novinářům a řekl, že nemá tušení, proč jeho příbuzný něco takového udělal.

Útočníci začali střílet v jedenáct hodin dopoledne místního času během společenské akce v sídle úřadu sociálních služeb. "Působili velmi připraveným dojmem," konstatovali vyšetřovatelé.

Ředitelka centra Lavinia Johnsonová řekla stanici CNN, že prostory úřadu nedaleko veřejného golfového hřiště byly pronajaty pro vánoční besídku státních zaměstnanců.

"Většina obětí však byla jednoznačně soustředěna na jednom místě," řekl policejní šéf Jarrod Burguan.

Celé město se zastavilo

V budově se v okamžiku střelby mohlo nacházet až několik stovek osob. Mnozí slyšeli nejprve požární poplach a proudili ven ze svých pracoven, ale včas dostali zprávu o střelbě a vrátili se, aby se zamkli ve svých kancelářích.

Jiné záhy evakuovali zasahující policisté. Na záběrech CNN bylo vidět desítky lidí, kteří budovu opouštěli s rukama nad hlavou. Na místo přijeli příslušníci americké federální policie FBI a pyrotechnici.

Svědci popisovali osoby, které vtrhly do budovy a spustily palbu. "Jsou tu postřelení lidé. Jsme v kanceláři a čekáme na policisty. Modli se za nás. Jsem zamčená v kanceláři," napsala Terrymu Petitovi jeho dcera, která byla v okamžiku střelby v budově.

Kevin Ortiz byl podle listu Los Angeles Times zasažen třemi střelami, přesto stihl zavolat své manželce a otci, že je naživu. "Kevin řekl, že ho zasáhly tři střely a má bolesti, ale že je jinak v pořádku. Pak řekl ,Miluji tě' a já mu to řekla také," citoval list Dyanu Ortizovou.

Policie, záchranáři a hasiči na místě střelby v San Bernardinu.
Policie, záchranáři a hasiči na místě střelby v San Bernardinu. | Foto: Reuters

O situaci v San Bernardinu byl ihned informován i americký prezident Barack Obama, který si vyžádal průběžné zprávy. V první reakci pro televizi CBS uvedl, že Spojené státy budou bezpečnější, jestliže budou zavedeny přísnější zákony týkající se držení zbraní.

"Zatím nevíme, jaké byly motivy střelců, víme ale, že existují určité kroky, které můžeme učinit, aby byli Američané ve větším bezpečí," uvedl Obama. "Nikdy bychom si neměli myslet, že toto je něco, co se děje běžně, protože v jiných zemích se to tak často nestává," dodal.

Demokratická kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová na Twitteru uvedla: "Odmítám to přijmout jako normální, musíme podniknout kroky, abychom okamžitě zastavili násilí páchané střelnými zbraněmi."

Její republikánský soupeř Donald Trump popřál hodně štěstí všem zasahujícím policistům a záchranářům: "Střelba v Kalifornii vypadá děsivě. Toto jsou situace, kdy je naše policie tak oceňovaná."

Co den, to útok střelce

Podle listu Washington Post se v letošním roce jedná už o 355. incident se střelci ve Spojených státech. Útoky s více než čtyřmi oběťmi se za posledních 12 měsíců odehrály v 46 amerických státech, nejvíce případů bylo v Kalifornii, Illinois a na Floridě.

San Bernardino mělo ještě před několika lety pověst klasického města americké střední třídy. Jak nedávno v obsáhlém materiálu konstatoval list Los Angeles Times, nyní čelí hrozbě bankrotu a je považováno za nejchudší aglomeraci své velikosti v Kalifornii.

 

Právě se děje

Další zprávy