Ten chlápek patří k demokratům, obul se Bush do Trumpa

ČTK ČTK
1. 9. 2015 20:30
Jeb Bush patří mezi favority republikánských primárek, které zaskočil rychlý Trumpův vzestup.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Lídr průzkumů mezi republikánskými prezidentskými kandidáty Donald Trump se vůbec poprvé ocitl pod palbou jednoho z předních konkurentů, když údajnou levicovost jeho politických postojů kritizoval Jeb Bush. Jeho tým v úterý zveřejnil sestřih starších Trumpových výroků, které jej prezentují jako člověka bližšího demokratům než vlastní straně.

Jeb Bush patří mezi favority republikánských primárek, které zaskočil rychlý Trumpův vzestup doprovázející mediálně sledované veřejné projevy, jež jeho odpůrci i sám miliardář označují za politicky nekorektní. Žádný z předních kandidátů se s ním však dosud otevřeně nepustil do sporu v obavách z možné ztráty sympatií části voličů. V reakci na klesající hodnoty voličské podpory to nyní učinil až Bush, který je v posledních průzkumech třetí za Trumpem a neurochirurgem Benem Carsonem.

"Když se podíváte na záznam jeho (Trumpových) názorů, tak podporuje demokraty... Tenhle chlápek není konzervativec," řekl Bush novinářům v Miami.

Na zveřejněném videu se Trump v několika rozhovorech z doby před více než deseti lety vyjadřuje k reformě zdravotní péče, zvyšování daní, povolení potratů či politickým kvalitám nynější demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Ve všech těchto otázkách jsou jeho názory obvyklým republikánským postojům vzdálené. "Byl byste v šoku, kdybych vám řekl, že v mnoha otázkách se asi více vidím jako demokrat," říká sám Trump na jednom ze záznamů. Na dalším oceňuje vyjednavačské schopnosti někdejší ministryně zahraničí Clintonové při tvorbě jaderné dohody s Íránem, kterou nyní republikáni hlasitě kritizují.

Bushův útok přichází den poté, co se Trumpův volební tým opřel do jeho vstřícného vyjádření k otázce imigrantů, jejichž odmítání je klíčovým Trumpovým tématem. Z této ostré výměny názorů se podle agentury Reuters zdá, že v pořadí druhá republikánská debata za dva týdny v Kalifornii bude mnohem vyhrocenější než ta první.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy