Chlapec se narodil v březnu 2020 s poškozením mozku a dalšími vážnými zdravotními problémy a loni v říjnu musel být po dvojici infarktů napojen na umělou plicní ventilaci. Lékaři v londýnské nemocnici King's College Hospital byli přesvědčeni o tom, že neexistuje šance na to, aby se zotavil, a chtěli ho odpojit od přístrojů.
Rodiče dítěte, kteří jsou silně věřícími pravoslavnými křesťany, požadovali chlapce převézt na další léčení do Itálie, protože ho i přes závažné zdravotní problémy považovali za "dar od boha". Letos v dubnu ale londýnský soudce Nigel Poole rozhodl o tom, že je v nejlepším zájmu dítěte, aby bylo odpojeno do přístrojů.
To se stalo v květnu a lékaři očekávali, že chlapec do několika dnů zemře. Přes všechny předpoklady je ale dítě stále naživu a žije doma s rodiči. Nyní soudce Poole svůj verdikt zvrátil a rozhodl o tom, že se mu znovu dostane plné lékařské péče. Poznamenal, že chlapec překonal všechna lékařská očekávání a jeho případ tak znovu ukazuje, že "medicína je věda nejistoty a umění pravděpodobnosti".
Právníci zastupující britský zdravotnický systém NHS si podle soudce nejsou vědomi žádného podobného případu, kdy by dítě po soudně nařízeném odpojení od přístrojů tak dlouho přežívalo.