Washington D.C. - Američtí verbíři zažívají díky finanční krizi nezvykle úspěšnou sezónu.
Od roku 2007, kdy se poprvé otřásly trhy a nezaměstnanost začala stoupat, zaznamenávají všechny složky americké armády obrovský nárůst zájemců o narukování.
Například námořnictvo - ve srovnání s rokem 2007 - hovoří o 60procentním nárůstu zájemců.
"Ozývá se nám víc lidí, než máme volných pozic," vylíčila serveru NPR Mary Nealová, jež lanaří nové vojáky na Marylandské univerzitě. "Je smutné, když jim musíme říct: Je nám líto, ale na tento rok jsme již kvóty obsadili."
Armáda: stabilní zaměstnavatel
V době krize jsou armáda, námořnictvo i letectvo lákavým cílem vysokoškoláků, a to z několika důvodů: bezplatná zdravotní péče, dotované bydlení, stabilní zaměstnavatel, který pravidelně posílá šeky i každoroční zvýšení mzdy.
Jak uvádí institut RAND, dlouhodobě sledující stavy nováčků v americké armádě, za posledních deset let stoupl zájem rekrutů s vysokoškolským diplomem o polovinu.
Jedním z typických absolventů hlásících se do služby je podle NPR Louis Lam. Vystudoval elektroinženýrství, a ačkoliv snil o práci pro jednu z vůdčích firem na trhu, musel se snu rychle vzdát. Rodiče přišli o práci a na nekonečné čekání na zaměstnaneckou smlouvu neměl trpělivost.
"Říkal jsem si, že opravdu potřebuji práci co nejdřív," vysvětluje své pohnutky. "Jinak můžeme přijít o dům".
Namísto práce pro Apple, IBM nebo General Electrics teď bude opravovat lodě a ponorky. Výhody to má. Nástupní plat činí 50 000 dolarů ročně a nemusí se z rodného Washingtonu D.C. stěhovat pryč.