Londýn - Menšinovou konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mayové podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Mayová se na tom v pondělí dohodla s šéfkou DUP Arlene Fosterovou, informují britská média.
Konzervativci přišli o parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, vláda se teď proto musí opřít o hlasy deseti unionistů.
Fosterová ujistila, že dohoda s konzervativci umožní stabilní fungování kabinetu. "Dohoda bude fungovat tak, aby v této životně důležité době umožnila stabilní vládu v národním zájmu Spojeného království," řekla politička.
Příslušnou dohodu v pondělí podepsali za konzervativce poslanec Gavin Williamson a za DUP poslanec Jeffrey Donaldson. Mayová s Fosterovou slavnostnímu podpisu přihlížely.
Vyjednávání o podpoře trvala dva týdny. Mezi hlavní témata patřily finanční podpora Severního Irska a brexit.
Předsedkyně DUP potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard Kč).
"Po našich diskusích Konzervativní strana uznala argument pro zvýšení finančních zdrojů pro Severní Irsko vzhledem k našim jedinečným dějinám a zjevným okolnostem v uplynulých desetiletích," řekla Fosterová.
"Vítáme tuto finanční podporu ve výši jedné miliardy liber v příštích dvou letech," dodala.
Dodatečné peníze pro Severní Irsko v pondělí kritizoval například velšský první ministr, labourista Carwyn Jones, podle něhož dohoda "zničila myšlenku spravedlivého financování v Británii".
Bývalý šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na Twitteru poznamenal, že "chyby paní Mayové daňové poplatníky právě stály miliardu liber".
Mayová v nejisté pozici
Konzervativci měli ještě nedávno v parlamentu většinu. Po předčasných volbách, které Mayová vyhlásila, však přišli o mnoho křesel a nezbývalo jim než se dohodnout s jinou stranou.
Konzervativní strana nyní disponuje 317 mandáty v 650členné Dolní sněmovně.
Není to poprvé, co se konzervativní vláda nechá podržet severoirskými unionisty. V letech 1996 a 1997 podporovala Ulsterská unionistická strana (UUP) vládu premiéra Johna Majora poté, co vládní strana přišla o většinu kvůli odchodům poslanců ze strany a po doplňovacích volbách.
Podle agentury Reuters ale pozice Mayové zůstává nejistá. Její strategie pro brexit je předmětem debat stejně jako její budoucnost ve funkci ministerské předsedkyně.