Šéf labouristů Corbyn chce nové volby. Na festivalu Glastonbury sklidil ovace jako rocková hvězda

ČTK ČTK
24. 6. 2017 21:25
"Pokusím se vynutit předčasné všeobecné volby," citoval v sobotu Jeremyho Corbyna list Daily Mirror. Podle něj je nesmyslné, aby premiérkou zůstala Theresa Mayová, která ani dva týdny po volbách není schopná uzavřít dohodu své Konzervativní strany se severoirskými unionisty.
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Londýn - Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. V sobotu ho citoval list Daily Mirror.

Corbynovi labouristé vyšli z voleb, které se konaly 8. června, posíleni, zatímco konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vyhráli, ale v parlamentu ztratili většinu.

"Pokusím se vynutit předčasné všeobecné volby," řekl Corbyn listu. V sobotu opozičního předáka uvítali jako rockovou hvězdu návštěvníci hudebního festivalu Glastonbury.

Předseda Labouristické strany také Daily Mirror řekl, že považuje za "nesmyslné", když se šéfka vlády může udržet u moci, přestože "zřejmě není schopná dohodnout se dva týdny po volbách (na podpoře) s DUP (stranou severoirských unionistů)".

Konzervativní strana ministerské předsedkyně má nyní v 650členné Dolní sněmovně jen 317 poslanců. K získání většiny v této parlamentní komoře proto potřebuje podporu 10 zákonodárců malé konzervativní severoirské strany DUP.

Dosavadní jednání mezi konzervativci a unionisty však zatím k uzavření žádné dohody nevedla. Vláda by tak 29. června nemusela uspět při plánovaném hlasování sněmovny o důvěře.

Corbyn poté, co vláda 21. června předložila svůj program, oznámil, že je připraven Mayovou vystřídat. "Jsme připraveni vytvořit menšinový kabinet, jestliže se vláda zhroutí, což se klidně může stát," prohlásil před poslanci.

V pátek Corbyn poprvé v průzkumech předstihl Mayovou. V odpovědi na otázku, který politik by nejlépe vykonával úřad předsedy vlády, mu podle agentury YouGov dalo hlas 35 procent dotázaných, zatímco Mayové 34 procenta. Následovalo Corbynovo prohlášení o snaze prosadit nové předčasné volby.

Sílící podporu v sobotu Corbynovi potvrdili účastníci světoznámého hudebního festivalu Glastonbury, kam opoziční předák zavítal. Podle některých médií ho lidé vítali jako rockovou hvězdu, skandovali jeho jméno a měli v rukou transparenty s nápisem "Miluji Jeremyho Corbyna".

Vůdce labouristů vyšel na hlavní pódium a před diváky hovořil o ženských právech, brexitu, globálním oteplování i o nedávném požáru bytového věžáku Grenfell Tower.

Politik, který je oblíbený u mladých voličů, dostal podle agentury AP úkol uvést americké hiphopové duo Run The Jewels.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy