Do Peru se vrací rodinný klan Fujimorů. Otec sedí ve vězení, dcera vede v prezidentských volbách

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 4. 2016 21:11
Prezidentské volby v Peru ovládla pravicová kandidátka Keiko Fujimoriová. Je dcerou bývalého prezidenta odsouzeného za korupci a porušování lidských práv. Její kandidatura rozděluje obyvatelstvo na dva tábory. Ten první doufá, že naváže na úspěšnou protiteroristickou politiku svého otce, ten druhý se stejného scénáře obává.
Foto: Reuters

Lima - První kolo prezidentských voleb v Peru naznačuje, že se země po vzoru poslední jihoamerické módy odklání směrem od levicové politiky více doprava. Po sečtení většiny hlasů v nich zvítězila kandidátka za pravicovou stranu Lidová síla (Fuerza popular) Keiko Fujimoriová.

Pro Peruánce to ale není nic tak úplně nového. Kontroverzní politiku zaměřenou na boj proti terorismu a kriminalitě si prožili již v devadesátých letech pod vládou nyní uvězněného bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho.

Teď - o šestnáct let později - prezidentské volby ovládla jeho dcera.

Proti kandidatuře Keiko Fujimoriové ještě minulý týden protestovaly desetitisíce lidí. Její otec představuje pro velkou část populace symbol krutovlády a potlačování demokracie. Od roku 2009 si odpykává trest za porušování lidských práv, korupci a podíl na smrti nejméně pětadvaceti lidí. To vše spáchal během deseti let strávených v prezidentském křesle v období 1990 až 2000.

Odpůrci čtyřicetileté Fujimoriové se obávají, že by ve funkci mohla představovat jen prodlouženou ruku svého otce. Ten dokázal ve své době zemi vyvést z hluboké ekonomické krize a zbavit se obávané maoistické guerillové skupiny Světlá stezka. Zadržení a uvěznění jejího zakladatele a vůdce Abimaela Guzmána patří bez pochyby k jeho největším politickým úspěchům.

Boj proti kriminalitě

Právě na tyto úspěchy chce nyní jeho dcera navázat. Přestože se od otcovy politiky hned na počátku své kampaně distancovala, linku boje proti kriminalitě mají i po letech společnou.

Alberto Fujimori sice dokázal ukončit dlouholetý vnitrostátní konflikt, který měl na svědomí desítky tisíc životů civilního obyvatelstva, ale část rebelů stále operuje v nedostupných pralesních oblastech, kde se zapojila do obchodu s drogami.

Pro Fujimoriovou je proto snížení kriminality hlavním bodem volební kampaně. Pro voliče je pak štěpnou linií rozdělující je na její přívržence a odpůrce. V obou případech je ale nejsilnějším argumentem její otec.

"Stejně jako jsme porazili terorismus, máme možnost a vůli porazit také kriminalitu," prohlašovala během kampaně. S jejím otcem jí toho ale spojuje mnohem více. Už jako devatenáctiletá zastupovala svoji matku v roli první dámy a ukazovala se s ním na veřejnosti.

Fujimorismo jako politický proud

Nyní má problém, protože převážně venkovské obyvatelstvo Fujimorimu nedokáže zapomenout, jak vysokou cenu muselo za jeho úspěšnou protiteroristickou politiku zaplatit. Kromě uzurpování politické moci měl coby prezident do boje proti levicovým radikálům povolat zvláštní komando, které mělo na svědomí dva masakry v letech 1991 a 1999. Zemřely při nich přes dvě desítky lidí.

Mimo to byla jeho vláda zapletená do korupčních skandálů, které v roce 2000 již neustála. Demisi poslal Fujimori faxem z Japonska, odkud pochází a kam uprchl před peruánskými soudy. Spravedlnosti se obyvatelé země dočkali až o pět let později, kdy byl po návratu a pokusu znovu kandidovat zatčen a v roce 2009 odsouzen na 25 let.

Jeho politická kariéra, na kterou v očích mnoha Peruánců navazuje i jeho dcera, dal vytvořit novému pojmu "fujimorismo" označující tento rodinný klan pocházející původně z Japonska nálepkou jakéhosi politického hnutí. Vítězství Keiko by tak pro mnoho Peruánců znamenalo vítězství jejího uvězněného otce a zároveň všeho, co kdy reprezentoval.

Druhé kolo prezidentských voleb proběhne na začátku června. Utká se v něm s bývalým ekonomem Světové banky Pedrem Kuczynskim, kterého by ve funkci prezidenta rády viděly také finanční trhy.

 

Právě se děje

Další zprávy