Dcera uvězněného exprezidenta vede v prvním kole voleb v Peru

ČTK ČTK
11. 4. 2016 6:20
Keiko Fujimoriová se během kampaně snažila od svého otce Alberta distancovat, což jí zřejmě pomohlo k ovládnutí prvního kola. To druhé ale bude náročnější. Polovina Peruánců totiž podle průzkumů tvrdí, že by nikdy nevolila nikoho, kdo je spojován s někdejší hlavou státu, vězněnou za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabíjení.
Keiko Fujimoriová vyhrála první kolo prezidentských voleb v Peru.
Keiko Fujimoriová vyhrála první kolo prezidentských voleb v Peru. | Foto: Reuters

Lima - Favorizovaná kandidátka pravice Keiko Fujimoriová míří k vítězství v prvním kole prezidentských voleb v Peru.

Dcera kontroverzního exprezidenta má po sečtení pětiny odevzdaných volebních lístků zatím 38 procenta hlasů. Na druhém místě je bývalý ekonom Světové banky Kuczynski s více než 25 procenty hlasů, ukázaly dnes dílčí oficiální výsledky.

Levicová kandidátka Verónika Mendozová je prozatím na třetím místě s více než 16 procenty hlasů. Její podpora by ale nakonec mohla být vyšší.

Peruánská ústřední volební komise totiž obvykle nejdříve sčítá hlasy odevzdané v Limě a dalších velkých městech. Mendozovou i Fujimoriovou oproti tomu více podporují voliči v zemědělských oblastech.

Druhé kolo bude náročnější, navzdory distancu od otce

Fujimoriová je dcerou bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho, který je nyní vězněn za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabíjení v 90. letech. Čtyřicetiletá někdejší zákonodárkyně je považována za favoritku prvního kola. Druhé kolo by však pro ni mohlo být náročnější. Polovina Peruánců totiž podle průzkumů tvrdí, že by nikdy nevolila nikoho, kdo je spojován s jejím otcem.

Fujimoriová se během předvolební kampaně snažila od svého otce distancovat a slíbila zachovávat demokratické zřízení a pokračovat v opatřeních na podporu volného trhu.

Největší naději na postup do červnového druhého kola má podle průzkumů sedmasedmdesátiletý pravicový ekonom Pedro Pablo Kuczynski. Toho by ve funkci peruánského prezidenta rády viděly také finanční trhy.

Nervozitu mezi investory naopak vyvolal nedávný nárůst popularity Mendozové. Pětatřicetiletá levicová kandidátka by chtěla omezit těžební průmysl, který je klíčový pro ekonomiku Peru. Země by se mohla brzy stát světovou dvojkou v těžbě mědi.

Konečné výsledky nedělního prvního kola by měly být známy v průběhu pondělí. Druhé kolo hlasování o hlavě státu proběhne 5. června.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy