Do kosmu se vydal první Brazilec

Red Zah, ČTK
30. 3. 2006 0:00
Moskva - Na desetidenní pouť do vesmíru se vydal první brazilský kosmonaut Marcos Pontes.

Na palubě ruské lodi Sojuz mu společnost budou dělat Rus Pavel Vinogradov a Američan Jeffrey Williams.

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovali dnes ráno a o dva dny později zakotví u ISS.

Profesionál Pontes míří do vesmíru

"Marco Pontes je profesionál, dokončil výcvik s vynikajícím hodnocením, řekl mluvčí ruské kosmické agentury Roskosmos Vjačeslav Daviděnko. Podle něho se Marcos zřejmě stane ve své zemi hrdinou a umožní Brazílii stát se členem klubu vesmírných mocností.

Pontes, kterému je 43 let, trénoval od října ve Hvězdném městečku u Moskvy.
Pontes, kterému je 43 let, trénoval od října ve Hvězdném městečku u Moskvy. | Foto: Reuters

Pontes, kterému je 43 let, trénoval od října ve Hvězdném městečku u Moskvy. V Rusku se seznamoval se zvláštnostmi ruských lodí Sojuz; předtím prodělal výcvik v americkém kosmickém středisku v texaském Houstonu. Do Bajkonuru přijel 18. března.

Ve vesmíru má provést devět vědeckých, lékařských a biologických experimentů, hlavně v oblasti nanotechnologie. Věnovat se bude rovněž pozorování brazilského území z vesmíru.

Pontes před odjezdem na Bajkonur přiznal, že měl určité potíže s ruštinou a s tvrdým klimatem Ruska. Musel například podstoupit zkoušku přežití v ruském lese, když teploměr ukazoval minus třicet stupňů pod nulou.

Start raketoplánu Discovery byl původně plánován na květen, ale nedávno ho americký Národní úřad pro vesmír a letectví (NASA) odložil na červenec.
Start raketoplánu Discovery byl původně plánován na květen, ale nedávno ho americký Národní úřad pro vesmír a letectví (NASA) odložil na červenec. | Foto: Reuters

Tato zkušenost mu ale pomohla přizpůsobit se a teď se údajně cítí dobře při jakékoli teplotě. Připustil dokonce, že se mu bude po Rusku stýskat, neboť si tady našel hodně přátel. Jeho kolegové ho považují za velmi houževnatého člověka.

"Neviděl jsem nikoho, kdo by pracoval při výcviku tak intenzivně jako Marcos. Pracoval dokonce i během přestávek na jídlo, studoval ruštinu," řekl Williams. 

Na ISS směřuje 13. posádka

Pavel Vinogradov a Jeffrey Willimas, kteří budou tvořit 13. stálou posádku na ISS, zůstanou v kosmu šest měsíců. Zřejmě v červenci se k nim připojí německý kosmonaut Thomas Reiter, kterého na ISS dopraví americký raketoplán Discovery. Startovat bude z Mysu Canaveral na Floridě. Reiter bude prvním Evropanem, který uskuteční dlouhodobý pobyt (šest měsíců) na vesmírné stanici. 

Pavel Vinogradov a Jeffrey Willimas, kteří budou tvořit 13. stálou posádku na ISS, zůstanou v kosmu šest měsíců.
Pavel Vinogradov a Jeffrey Willimas, kteří budou tvořit 13. stálou posádku na ISS, zůstanou v kosmu šest měsíců. | Foto: Reuters

Start raketoplánu Discovery byl původně plánován na květen, ale nedávno ho americký Národní úřad pro vesmír a letectví (NASA) odložil na červenec. Důvodem je špatně fungující čidlo palivové nádrže. Stejný problém mírně zpozdil i poslední start Discovery, který byl loni v létě zároveň prvním od katastrofy raketoplánu Columbia v únoru 2003.
   
Marco Pontes se vrátí na Zemi 9. dubna spolu se dvěma členy nynější posádky Američanem Williamem MacArthurem a Rusem Valerijem Tokarevem. Ti byli na ISS od loňského října.

 

Právě se děje

Další zprávy