Výstup kosmonautů z ISS byl úspěšný

rst, ČTK
4. 2. 2006 11:15
Moskva - Výstup kosmonautů McArthura a Tokareva do volného prostoru byl úspěšný. Byly opraveny některé závady a zprovozněn skafandr, sloužící jako satelit.
Americký astronaut William McArthur (54) a jeho ruský kolega Valerij Tokarev (53) vystoupili do kosmického prostoru. Za úkol měli například upravit některé kabelové systémy a vyměnit části robotických ramen na vnějších experimentálních zařízeních
Americký astronaut William McArthur (54) a jeho ruský kolega Valerij Tokarev (53) vystoupili do kosmického prostoru. Za úkol měli například upravit některé kabelové systémy a vyměnit části robotických ramen na vnějších experimentálních zařízeních | Foto: Reuters

Kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) uskutečnili v noci na dnešek šestihodinový výstup do volného kosmického prostoru. Podle informací řídícího střediska nedaleko Moskvy byl výstup úspěšný a kosmonauti při něm splnili všechny plánované úkoly.

Americký astronaut William McArthur (54) a jeho ruský kolega Valerij Tokarev (53) mimo jiné vypustili do vesmíru upravený ruský skafandr typu Orlan, který bude asi po dobu šesti týdnů fungovat jako neobvyklý satelit a pomocí baterií a vysílače posílat na Zemi signály.

Skafandr SuitSat je na svém místě

Skafandr-satelit SuitSat je opatřen čidly a v kukle má zabudovánu vysílačku. "Satelit bude vysílat textové vzkazy," vysvětlila ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos).

Poselství namluvili v ruštině, japonštině, španělštině, němčině a francouzštině studenti z různých zemí.

Podle DPA se skafandr po vypuštění ve výšce 350 kilometrů nad Pacifikem protáčel, jako by v něm byl kosmonaut dělající kotrmelce. Podle údajů televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) oblek patřil astronautovi Michaelu Foaleovi, který na ISS velel od října 2003 do dubna 2004.

Signály vydávané SuitSatem by měly zachytit i širokopásmové přijímače nebo amatérské radiové stanice na frekvenci 145,990 MHz. Po šesti týdnech pak skafandr shoří v zemské atmosféře.

Experti s pomocí signálů získají poznatky o tom, jak se skafandr ve volném kosmickém prostoru zahřívá, jak dlouho vydrží jeho tři baterie a zda bude přenos dat nerušený, i když se skafandr bude převracet.

Starý vesmírný oblek byl určen k likvidaci, pak však mezinárodní tým radiových nadšenců přišel s myšlenkou, aby z něj byl vytvořen satelit. Organizátoři projektu už také mají v hledáčku další skafandr, který by měl jít do výslužby v roce 2007.

Upravený ruský skafandr typu Orlan, který bude asi po dobu šesti týdnů fungovat jako neobvyklý satelit a pomocí baterií a vysílače posílat na Zemi signály.
Upravený ruský skafandr typu Orlan, který bude asi po dobu šesti týdnů fungovat jako neobvyklý satelit a pomocí baterií a vysílače posílat na Zemi signály. | Foto: Reuters

Údržba i fotografování ve volném prostoru

Posádka ISS však měla během pobytu v kosmickém prostoru i všednější úkoly "údržbářského" charakteru a také fotografování. Musela upravit některé kabelové systémy a vyměnit části robotických ramen na vnějších experimentálních zařízeních a přinést zpět do útrob stanice nádobu s pokusnými mikroorganismy.

Pro oba členy současné posádky to byl druhý výstup do vesmírného prostoru během jejich pobytu na oběžné dráze, pro McArthura však celkově už čtvrtý.

Příští posádka, Američan Jeffrey Williams a Rus Pavel Vinogradov, odstartuje z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 30. března. Spolu s nimi se na oběžnou dráhu na několik dní vydá kosmonaut Evropské vesmírné agentury, Němec Thomas Reiter.

 

Právě se děje

Další zprávy