Dlouhodobý spánkový deficit nedoženete jedním vyspáním

Lucie Kalivodová
14. 1. 2010 14:43
Vědci se zabývali důsledky krátkodobého a dlouhodobého nedostatku spánku
Ilustrační záběr.
Ilustrační záběr. | Foto: Reuters

Washington - Dohnat spánkový deficit není vůbec jednoduché. Kdo si myslí, že jedna kvalitně prospaná noc pomůže, mýlí se. Podle nové studie amerických vědců vás z dlouhodobého spánkového deficitu vyléčí jedině kvalitní spánek po dobu několika dní až týdnů.

Výsledky výzkumu, v rámci něhož se vědci zabývali důsledky krátkodobého a dlouhodobého spánkového deficitu na výkon a délku reakce, byly uveřejněny v časopise Science Translational Medicine.

"Víme, že pokud někdo zůstane vzhůru 24 hodin v kuse, negativně to ovlivní výkon dotyčného, jako by měl alkohol v krvi. Odpovídá to stavu, ve kterém už je zakázáno usednout za volant," řekl CBC News vedoucí výzkumu doktor Daniel Cohen z Boston´s Brigham and Women´s Hospital.

Pokud lidé trpící chronickou nespavostí nespí podle Cohena celou noc, jejich stav se "zhorší desetkrát". Vyčerpání z mnoha nocí bez dostatečného spánku se navíc kumuluje. Už samotných 24 hodin beze spánku má vliv na činnost mozku.

Z hlediska evoluce se ospalost po jídle dá vysvětlit tak, že tělo říká, že když už jsme si jídlo obstarali a snědli, měli bychom si odpočinout, aby se energie mohla dobře uložit.
Z hlediska evoluce se ospalost po jídle dá vysvětlit tak, že tělo říká, že když už jsme si jídlo obstarali a snědli, měli bychom si odpočinout, aby se energie mohla dobře uložit. | Foto: Reuters

Vědci zkoumali skupinu devíti dobrovolníků - pět mužů a čtyři ženy, kteří se v nemocnici ve jménu vědy v průběhu osmatřiceti dnů podrobili sérii testů. Testy ukázaly, že krátkodobý spánkový deficit lze dohnat jednorázovým desetihodinovým spánkem.

Chronický spánkový dluh se ale nedá napravit ani pořádným spánkem během tří dnů. Takoví lidé dělají také více chyb a nehod, obzvláště pak během noci.

Podle doktora Cohena se lidé s dlouhodobým spánkovým deficitem po probuzení sice mohou cítit svěží, ale pocit je to spíše matoucí a tito lidé ani mnohdy nevědí, že mají zásadní problém.

Podle nového amarického výzkumu může množství času, které lidi tráví spaním, ovlivňovat jejich hmotnost. Podrobnosti čtěte na www.zdraviweb.cz.
Podle nového amarického výzkumu může množství času, které lidi tráví spaním, ovlivňovat jejich hmotnost. Podrobnosti čtěte na www.zdraviweb.cz. | Foto: Reuters

Nebezpečně se to může projevit ve chvíli, kdy potřebují zůstat dlouho vzhůru nebo být čilí třeba při řízení automobilu. Lékařům se však nepodařilo zjistit, kolik dní či týdnů je potřeba na to, aby lidé dlouhodobě chybějící spánek dohnali. Zdravý a dostačující spánek podle vědců trvá v průměru osm hodin.

"Nemyslete si však, že si můžete ´odložit´ spánek na víkend a dohnat ho. Takhle to prostě nefunguje," řekla lékařka Shelby Freedmanová Harrisová. Chronický spánkový dluh si člověk může způsobit tím, že opakovaně spí jen čtyři až sedm hodin denně.

 

Právě se děje

Další zprávy