Narodil jsem se, když padala Dvojčata. Děti 11. září vyprávějí svůj příběh

Daniel Anýž Martin Novák Štefan Novák Daniel Anýž, Martin Novák, Štefan Novák
Aktualizováno 11. 9. 2023 17:28
Před 22 lety šokovaly svět útoky al-Káidy na New York a Washington. Džihádisté unesenými dopravními letadly zavraždili tři tisíce lidí, Amerika poté vyhlásila válku proti terorismu a podnikla invazi do Afghánistánu. Přečtěte si ve velké grafice, jak 11. září 2001 nyní vnímají mladí Američané, kteří se v tento den útoků narodili, a podrobnou rekonstrukci událostí.

Děti 11. září

V den, který patří mezi nejtragičtější v dějinách Spojených států, jejich rodiče zažívali štěstí. Přes třináct tisíc Američanů se narodilo 11. září 2001. Toto jsou příběhy některých z nich.

  • Rekonstrukce událostí

    Teroristé záměrně unesli a použili letouny, které letěly z východního pobřeží na západní, protože měly velké zásoby paliva. Ve všech letadlech se únosci rozdělili na dvě skupiny. Jedna pronikla do pilotní kabiny a zmocnila se řízení letadla, druhá bránila pasažérům, aby zasáhli. Používali při tom nože, spreje a vyhrožovali bombou. Plán nevyšel pouze v případě uneseného letadla, které původně směřovalo do San Franciska. S ním únosci chtěli narazit do budovy Kapitolu ve Washingtonu. Let startoval se zpožděním za předchozími třemi unesenými stroji a lidé na palubě už věděli, co se děje. Snažili se únosce přemoci a ti pak raději Boeing nasměrovali do země u městečka Shanksville v Pensylvánii.

    První Boeing 767

    První Boeing 767 (společnost American Airlines, 92 osob na palubě) letěl z Bostonu do Los Angeles. Do severní věže Světového obchodního centra (WTC) narazil v 8:46 ráno místního času (14:46 SEČ). Na palubě bylo pět únosců, při nárazu letoun pilotoval Egypťan Muhammad Atta.

    Celkem 0 mrtvých (plus 19 únosců)
    V letadlech zahynulo celkem 0 osob (plus 19 únosců)
    Ve Světovém obchodním centru zemřelo 0 lidí
    V Pentagonu přišlo o život 0 lidí, z toho 125 zaměstnanců nebo osob nacházejících se v prostorách ministerstva
    V Pensylvánii zemřelo 0 cestujících na palubě letadla (plus čtyři únosci)

    Finanční odškodnění

    Poškození teroristickými útoky obdrželi odškodnění v celkové výši 38,1 miliardy dolarů. Na každého zabitého nebo zraněného civilistu připadlo 3,1 milionu dolarů, které pocházely z vládních fondů, od charitativních organizací a pojišťovacích společností. Na odškodnění za zabité a zraněné lidi bylo z těchto zdrojů vynaloženo 8,7 miliardy dolarů.Z celkové výše odškodnění bylo 62 procent určeno pro obchody, podniky a společnosti sídlící ve zničených budovách WTC a v jejich okolí. Pojišťovací společnosti zaplatily 51 procent odškodnění (19,6 miliardy dolarů), zatímco vláda rozdělila 15,8 miliardy dolarů. Charitativní organizace přispěly 2,7 miliardy dolarů.

    Místa teroru

    Kromě severní a jižní věže WTC bylo při teroristických útocích vážně poškozeno nebo úplně zničeno dalších 50 domů v jižní části newyorského Manhattanu o celkové rozloze 0 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch
    Během odklízecích prací bylo z místa útoku (Ground Zero) odvezeno na 0 milionu tun sutin
    Záchranářské a úklidové týmy strávily v troskách WTC 0 dní a celkem 3,1 milionu pracovních hodin

    Odkud pocházeli teroristé

    Saúdští Arabové měli ze všech Arabů nejsnažší možnost získat americká víza, protože jejich země měla s USA dobré vztahy a Saúdští Arabové nebyli podezíráni, že jsou ekonomickými migranty. Všech 19 atentátníků prošlo výcvikem v táborech al-Káidy v Afghánistánu.

    mapa-middle

    Klíčové postavy teroristů

    K útokům se přihlásila teroristická organizace al-Káida Usámy bin Ládina. Hlavními organizátory byli Muhammad Atta a „mozek“ útoků Chálid Šajch Muhammad.

    Hamburská buňka

    Jádro teroristů z al-Káidy žilo několik let v Německu, mezi nimi i tři sebevražední útočníci, kteří 11. září unesená letadla pilotovali: Muhammad Atta, Marván Šihhí a Zijád Džarráh. Scházeli se v bytech v Hamburku a v malé mešitě al-Kuds blízko hamburského vlakového nádraží. Atta uměl skvěle německy, studoval na Technické univerzitě v Hamburku.

    Po útocích začala akce, jaká neměla v poválečné historii Německa obdoby. Policie prověřovala v týdnech po 11. září 17 tisíc oznámení, kontrolovala 448 lidí a 19 firem, prohledávala 39 objektů, zkoumala 452 bankovních kont. V lednu 2007 byl německým soudem na 15 let odsouzen Maročan Munír Mutasádik. Důvodem měl být jeho podíl na masové vraždě, když – v rámci hamburské buňky al-Káidy – napomáhal atentátníkům z 11. září.

    bunka

    Zděšený svět

    Americký prezident George Bush oznámil, že za teroristickými útoky stojí al-Káida, které poskytuje útočiště v Afghánistánu vláda radikálního hnutí Tálibán. USA a Velká Británie zahájily 7. října 2001 bombardování země s cílem svrhnout Tálibán a zničit al-Káidu. Podporovaly zároveň pozemní ofenzívu opoziční afghánské Severní Aliance, která proti Tálibánu bojovala. 13. listopadu 2001 se Tálibán stáhl z Kábulu a pak z dalších velkých měst. V první polovině prosince 2001 Američané bombardovali jeskynní komplex Tora Bora na východě Afghánistánu, kde se skrýval Usáma bin Ládin a další předáci al-Káidy. Bin Ládinovi se však podařilo uniknout do Pákistánu.

    „Dobrý Bože, nemám slov.“

    Moderátor televize CNN Aaron Brown v přímém přenosu ve chvíli, kdy se zhroutila druhá věž Světového obchodního centra.

    Ikonické snímky z 11. září

    Hodiny ukazovaly 8:46 newyorského času, když do severní věže Světového obchodního centra na dolním Manhattanu narazil Boeing 767 společnosti American Airlines.Foto: Reuters

    Archivní záběry z 11. září

     
    Mohlo by vás zajímat

    Právě se děje

    Další zprávy