Deset let s Kimem. Diktátor nařídil zavraždit příbuzné a málem válčil s Trumpem

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2021 6:08
Deset let uplynulo od chvíle, kdy severokorejská tisková agentura KCNA oznámila, že zemřel vůdce země Kim Čong-il. V sobotu 17. prosince 2011 v půl deváté ráno jej usmrtil infarkt v jedoucím vlaku nedaleko Pchjongjangu. Dva dny ale nejužší vedení režimu smrt tajilo.
Kim Čong-un je vládcem Severní Koreje deset let.
Kim Čong-un je vládcem Severní Koreje deset let. | Foto: Reuters

Oficiální oznámení doprovázela zpráva o tom, že povinnosti zesnulého Kim Čong-ila přebírá jeho nejmladší syn Kim Čong-un.

O mladíkovi se tehdy moc nevědělo. Snad jen to, že studoval pod změněným jménem ve Švýcarsku, trpí nadváhou a k moci se dostal poté, co se jeho otec rozzlobil na svého staršího syna Kim Čong-nama. Připomeňte si v našem přehledu několik událostí, při kterých Severní Korea a Kim Čong-un v uplynulé dekádě poutali celosvětovou pozornost.

1. Poprava strýce

Před osmi lety tisková agentura KCNA potvrdila, že Kim Čong-unova vlivného poradce a zároveň strýce Čang Song-tcheka zastřelila popravčí četa. Podle této oficiální zprávy jej odsoudil k smrti vojenský tribunál za velezradu a rozsudek byl vykonán okamžitě. Severokorejská státní televize několik dní předtím zveřejnila záběry, jak Čanga odvádějí ze zasedání Ústředního výboru Korejské strany práce. Poté jej cenzoři vymazali ze všech oficiálních fotografií a zmizel ze všech nově vydaných knih a učebnic.

Za KLDR jednal Čang Song-tchek na mezinárodních rozhovorech o jaderném programu, v krátkém období zlepšených vztahů s Jižní Koreou navštívil v roce 2002 Soul a často vyjednával s Číňany, jedinými velkými spojenci Severní Koreje.

Soud s Čang Song-tchekem.
Soud s Čang Song-tchekem. | Foto: Reuters

Údajně byl také příznivcem toho, aby Severní Korea provedla některé ekonomické reformy podle čínského vzoru, zlepšila zásobování v zemi a otevřela svůj trh. Čangovou manželkou byla sestra Kim Čong-ila, o jejím osudu po popravě muže nebylo dlouho nic známo, loni se ale objevila vedle Kim Čong-una na divadelním představení.

2. Vražda bratra

Události na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru zpětně vypadají jako scénář mrazivého špionážního thrilleru. Ráno 13. února 2017 se muž s batohem přes rameno zastavil před tabulí s časy odletů a zamířil k automatu na odbavení. Dál se nedostal. 

Na záběrech průmyslové kamery z letiště, které jako první zveřejnila japonská televize Fuji TV, se k muži přiblížila žena a přesně po 2,33 sekundy mu držela u úst kus látky. Stalo se tak ve chvíli, kdy věnoval pozornost jiné ženě, která k němu přistoupila blízko z druhé strany.

Oním mužem byl Kim Čong-nam, starší bratr diktátora Kim čong-una, žijící v exilu v Macau. Ženy, které k němu přistoupily, byly vycvičené agentky severokorejské tajné služby, pocházející z Vietnamu a Indonésie. Severokorejec zemřel za několik minut v sanitce, na jeho tváři lékaři našli stopy po nervové látce VX, která způsobuje křeče a udušení. Obě ženy tvrdí, že považovaly akci za žert a natáčení zábavného videa.

Kim Čong-nam.
Kim Čong-nam. | Foto: Reuters

Kim Čong-nam přitom měl být původně nástupcem Kim Čong-ila, ale s otcem se dostal do sporů, a tak se na vrchol dostal jeho mladší sourozenec, který bratra považoval zřejmě za potenciálního rivala v boji o moc. Později vyšlo najevo, že čtyři dny před svou smrtí - 9. února 2017 - se Kim Čong-nam setkal s neznámým Američanem korejského původu v hotelu na malajsijském ostrově Langkawi. Když vyšetřovatelé po Kimově vraždě kontrolovali jeho laptop, zjistili, že naposledy byl zapnutý právě 9. února a že z něj v ten den někdo přenesl mnoho dat.

3. Jaderné exploze

První dva pokusné podzemní atomové výbuchy uskutečnila Severní Korea  ještě za života Kim Čong-ila v letech 2006 a 2009, jeho syn na něj navázal 12. února 2013. Poté následovaly ještě další tři jaderné testy, zatím poslední v roce 2017. Ten byl nejsilnější, vyvolal zemětřesení zhruba o síle šest stupňů Richterovy škály a údajně se jednalo o zkoušku termonukleární zbraně.

Tehdejší americký prezident Donald Trump výbuch odsoudil a na dotaz, zda Spojené státy zaútočí na Severní Koreu, odpověděl: "Uvidíme." Vojenskou odpovědí KLDR pohrozil také tehdejší americký ministr obrany James Mattis. Trump i Kim Čong-un přitvrdili v rétorice a vyhrožovali si navzájem válkou.

4. Podaná ruka

Ozbrojený konflikt ale nevypukl - naopak. Trump a Kim Čong-un se setkali na historicky první schůzce lídrů obou států v Singapuru 12. června 2018. Dohodli se, že výměnou za odzbrojení Spojené státy zváží ukončení hospodářského embarga, které na KLDR uvalila kvůli jaderným testům a zkouškám mezikontinentálních balistických raket Rada bezpečnosti OSN.

"Je mi potěšením, budeme mít skvělý vztah," řekl při stisku rukou Trump. "Rád vás poznávám, pane prezidente," odpověděl Kim. Schůzka ale nevedla k žádným výsledkům, stejně jako druhé setkání obou politiků v Hanoji. Sankce vůči Severní Koreji platí dál a režim v Pchjongjangu se žádných zbraní nevzdal.

5. Hermetické uzavření

Severní Korea byla už dříve nejuzavřenějším státem světa s extrémně přísně hlídanou hranicí. Pandemie koronaviru ji izolovala ještě více. Režim zakázal vstup všem cizincům, téměř ustal i proud uprchlíků, kteří ze země utíkali přes čínskou hranici. Například letos od dubna do června se za tři měsíce podařilo uprchnout jen dvěma lidem.

Kim Čong-un také přitvrdil proti všem, kdo distribuují zahraniční filmy nebo hudební nosiče. Na popravišti skončilo několik lidí za šíření nahrávek jihokorejských popových skupin, přísně zakázáno je šíření jihokorejského seriálového hitu Hra na oliheň. Policie a vedení škol důsledněji hlídají předpisové oblečení a účesy.

O tom, kolik obětí si v zemi vyžádala nemoc covid-19, nejsou žádné zprávy. Státní tisková agentura KCNA oficiálně tvrdí, že Severní Korea jako první na světě nemoc zcela vymýtila.

Video: Z tlustého diktátora je štíhlý švihák

Z tlustého diktátora je štíhlý švihák. Proměna Kim Čong-una zaráží svět. | Video: Reuters, Youtube/ YTN news
 

Právě se děje

Další zprávy