"Bojovali za vlast." Ale za jakou? Rusko trápí zpackané plakáty, místo Sovětů na nich pózují nacisté

Radim Klekner, Nikola Repin
Aktualizováno 9. 5. 2018 14:51
V Rusku se okolo výročí konce druhé světové války objevují plakáty, které mají oslavovat sovětské vojáky. Jenže už několik let po sobě jsou plné kuriózních chyb. Grafici na nich - společně se slogany o sovětských hrdinech - využívají známé fotografie Američanů nebo rovnou německých nacistů, tedy někdejších úhlavních nepřátel SSSR.
Na tomto ruském plakátu se namísto sovětských letců ocitla v roli hrdinů (s titulkem "Oni bojovali za vlast") posádka nacistického letounu Junkers 88.
Na tomto ruském plakátu se namísto sovětských letců ocitla v roli hrdinů (s titulkem "Oni bojovali za vlast") posádka nacistického letounu Junkers 88. | Foto: Ntv.ru

Moskva - Rusko si každým rokem s velkou pompou připomíná vítězství nad fašismem. Podobně jako za časů SSSR. Tehdy se ale běžně nestávalo, že by se na plakátech oslavujících sovětské vojáky za druhé světové války objevovali Američané, příslušníci německého wehrmachtu či dokonce jednotek SS.

Foto: Facebook

Což se v posledních letech stává v Rusku poměrně často. Po rozpadu Sovětského svazu se výroby plakátů ke Dni vítězství a k oslavám ruských úspěchů za války postupně chopily soukromé firmy. A v jejich designérských studiích občas vzniknou nepodařené výtvory.

K jednomu z posledních případů došlo letos v únoru. Na plakátech, které připomínaly 75 let od bitvy u Stalingradu, byl tank německé armády, poukázal ruský server Newizv.ru.

Zdaleka ale nejde o jediný přešlap. Podobné případy se dějí posledních 12 let celkem pravidelně - nejčastěji se týkají právě Dne vítězství, který Rusové slaví 9. května, píše ruský server Vesti.ru.

V Ivantějevce u Moskvy se například v roce 2015 objevil plakát s heslem "Bojovali za vlast!". Odkazoval tak na známý stejnojmenný film režiséra Sergeje Bondarčuka z roku 1975. Jenže na fotografii na plakátu byla trojice německých letců z posádky víceúčelového letounu Junkers 88.

Po upozornění ze strany rozhlasové stanice Hovoří Moskva zástupce firmy Ivanteevka.today, která materiál nechala vyrobit, oznámil, že plakát odstraní.

Obyvatelé uralského Jekatěrinburgu si zase mohli v roce 2012 na plakátech ke Dni vítězství prohlédnout oslavující sovětské tankisty. Problém byl pouze v tom, že ruští vojáci ve skutečnosti stáli na německých pantherech.

Snímek byl zřejmě pořízen na konci druhé světové války nedaleko Prahy. Sovětští vojáci tehdy ukořistili německé stroje a radovali se na nich. "Hledal jsem obrázek slavícího vojáka," připustil pak pro list Komsomolskaja Pravda Alexej Kaganovič, který stál za výrobou plakátu.

Trapas byl o to větší, že nedaleko Jekatěrinburgu leží Nižnij Tagil, jehož továrnu dodnes opouštějí tanky ruské výroby.

Na plakáty se připletli i Američané

Navíc němečtí vojáci a technika nejsou jedinými "chybami" na mnohých ruských plakátech. V několika případech se objevili i Američané nebo Britové.

Americký voják na Guamu.
Americký voják na Guamu. | Foto: Twitter

V roce 2012 na jednom pózoval údajně sovětský voják. Ve skutečnosti to byl americký námořník na ostrově Guam. Faux pas bylo tím zjevnější, že v pozadí snímku byly palmy a uniforma vojáka rozhodně nevypadala jako ty, které nosili rudoarmějci.

Ve Zlatoustu v Čeljabinské oblasti zase o rok později visel billboard s nápisem "To je naše vítězství". Jenže místo ruských vojáků tu sovětskou vlajku vztyčovali ve skutečnosti Američané.

Tentokrát byla chyba vidět na první pohled i těm méně znalým historie. Jako podklad pro plakát byla totiž použita známá fotografie Joea Rosenthala z ostrova Iwodžima, kde američtí vojáci v únoru 1945 vztyčovali svou vlajku s pruhy a hvězdami po porážce Japonců. Ruští autoři to museli vědět: americkou vlajku jednoduše vyměnili za sovětskou.

Na plakátě je jako základ použita fotografie amerických vojáků z japonské Iwodžimy.
Na plakátě je jako základ použita fotografie amerických vojáků z japonské Iwodžimy. | Foto: Twitter

Vítězný 9. květen měly připomínat v roce 2016 i bannery v obchodních centrech v Chabarovsku na ruském Dálném východě. Objevili se ale na nich britští dělostřelci z první světové války.

Britští vojáci za první světové války.
Britští vojáci za první světové války. | Foto: Twitter

A na Rusy si "zahráli" i Izraelci. Konkrétně izraelský tank Merkava, který se okolo 23. února 2013 objevil na billboardu ke Dni obránce vlasti. Billboard přitom zřejmě zadávala vládnoucí strana Jednotné Rusko.

K tomuto ruskému svátku se pak loni objevil další plakát, který vzbudil ještě větší poprask. V Novorossijsku na pobřeží Černého moře se podle serveru Life.ru lidé dívali na pochodující ukrajinské vojáky - místo těch ruských.

Když Němci útočí na Sověty

Obrovské pobouření nicméně podle ruských médií vyvolal deset let starý případ z Čeljabinsku na východě Uralu. Na plakátu ke Dni vítězství ve skutečnosti pózují příslušníci Luftwaffe s řády Německého orla. A stojí u zničeného sovětského tanku.

Totéž platilo pro plakát, který se v témže roce objevil v povolžských Čeboksarech. Je na něm německý voják v typické přilbě wehrmachtu, jak vrhá granát na nepřítele.

Ukrajinští vojáci místo Rusů.
Ukrajinští vojáci místo Rusů. | Foto: Twitter

A poslední případ z roku 2008. Zda to byla shoda náhod, nebo záměr, není jasné. Banka Dragocennosti Urala každopádně tehdy ke Dni vítězství nabídla "výhodný" roční úrok 14,88 procenta.

Bankovní úředníci si podle listu Gazeta.ru zřejmě neuvědomili, že číslo 1488 je notoricky známým symbolem nacismu. Dvě osmičky zastupují osmé písmeno abecedy (tedy H) v nacistickém pozdravu Heil Hitler a čtrnáct slov měl nacisty přejatý výrok amerického nacionalisty Davida Laneho o nezbytnosti zachování bílé rasy.

Ruská média přisuzují množící se případy špatně použitých fotografií diletantství. Podle nich v grafických studiích firem, které zakázky na plakáty dostávají, pracují často mladí lidé, kteří toho o druhé světové válce moc nevědí a navíc si neověřují, z jakých zdrojů použité fotografie stahují.

Video: Šéf ruského motorkářského gangu Noční vlci popíral, že SSSR na začátku druhé světové války spolupracoval s Hitlerem

Šéf ruského motorkářského gangu Noční vlci Alexander Zaldostanov popíral fakt, že SSSR na začátku druhé světové války spolupracoval s Hitlerem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy