Do Česka se vrátí Noční vlci. Putinovi motorkáři uctí ruské vojáky, podpoří je Foldyna i extremisté

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
26. 4. 2018 11:00
Prahu navštíví motorkářský klub Noční vlci, který je spojený s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čelí kritice kvůli svým nacionalistickým postojům.
Ruští motorkáři z klubu Noční vlci.
Ruští motorkáři z klubu Noční vlci. | Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Jussi Nukari

Praha - Do hlavního města, Brna a Frýdku-Místku přijedou začátkem května kontroverzní motorkáři Noční vlci z ruského klubu blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Noční vlci jsou známí svým nacionalismem a podporou putinovské politiky.

Aktuálně.cz zjistilo, že všechny akce pro putinovské motorkáře v Česku zajišťuje a pořádá Český svaz bojovníků za svobodu - Beskydsko.

Všechny akce připravují s podporou komunistické strany, spolku Vojáků v záloze nebo Národní domobrany, kterou ministerstvo vnitra eviduje ve zprávách o extremismu.

Všechny akce začínají příjezdem motorkářů 4. května do Frýdku-Místku. Do Prahy přes Brno pak o tři dny později dorazí na 130 motorkářů. Letos však už nemají naplánovanou oficiální projížďku Prahou, na níž je čekaly stovky protestujících.

"V pondělí se v jedenáct sjedou v Průhonicích a pak je plánovaný přímý průjezd na Olšanské hřbitovy, kde uctí památku padlých ruských vojáků. Letos žádná projížďka po Václaváku nebude…" řekla Aktuálně.cz Bronislava Brixová Matušková z Českého svazu bojovníků za svobodu - Beskydsko, která akce pro Noční vlky v Česku organizuje.

Putinovi motorkáři přijedou do Česka v souvislosti s oslavami konce druhé světové války. Hlavní představitel Nočních vlků Alexandr Zaldostanov, který v čele motorkářů navštívil Česko i v předchozích letech, byl po ruském zabrání ukrajinského Krymu zařazen na sankční listinu Evropské unie. Motorkářská skupina je kromě nacionalismu známá i schvalováním okupace Československa sovětskou armádou z roku 1968.

"Bude mezi nimi samozřejmě část, která přijede přímo z Moskvy, ale ne všichni. Budou s nimi lidé ze Slovenska, Česka a Polska, kteří si na tu cestu berou volno a přidají se k jízdě jako jejich příznivci a cestu si platí," vysvětluje pořadatelka Brixová.

Počet motorkářů zůstává neznámý

Nechtěla ale upřesnit, kolik členů Nočních vlků přímo z Moskvy do Česka dorazí. "Nevím přesně, nechci to říct. V médiích je z toho vždycky humbuk. Že to jsou putinovci a tak dále. Ale kdo nás vlastně osvobodil?" ptá se místopředsedkyně svazu z Beskydska, která přiznává, že motorkářů se loni ve Frýdku-Místku někteří báli.

"Babky se loni bály, co to bude, ale motorkáři byli ukáznění, a jak je viděly, tak je začaly objímat. Mně to připadalo, jako když přijela nějaká armáda a děly se tady oslavy a vítání. Bylo to nádherné. Bohužel ta politika proti nám bojuje, ale nám je to jedno," popisuje Brixová. Ta patří kromě Českého svazu bojovníků za svobodu i do motorkářského klubu Motoholky.

Vedení Frýdku-Místku se od motorkářů distancuje a v jejich aktivitách je nepodpoří. "My si pořádáme vlastní pietní akci a od akce Českého svazu bojovníků za svobodu a Nočních vlků se distancujeme. Nepodporujeme to," řekla mluvčí města Jana Matějíková.

Obdobně mluví i poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL). Padlí ruští vojáci, kteří bojovali proti nacistům, si podle něj zaslouží hlubokou úctu. "Noční vlci tomu ale dělají medvědí službu a pietu politicky zneužívají pro podporu režimu Vladimira Putina," vysvětluje Čižinský.

Brixovou kritika nezajímá. "Mluví o nich jako o putinovcích. No dobře, proč ne. Vy si myslíte, že kdyby nás podporoval český prezident, že bychom takový klub taky nezaložili? Úplně v pohodě," uzavírá pořadatelka.

Problém nevidí ani někteří politici. S Nočními vlky se v minulých letech setkal a vyfotil bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Jejich akce podpořil a spolu s nimi uctil památku vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobození Brna.

Sympatizanta našli ruští motorkáři v místopředsedovi ČSSD Jaroslavu Foldynovi, který za nimi i letos dorazí na své motorce. "Pojedu se podívat za nimi na Olšany. Mám jenom drobný problém, motorku mám v servisu a přestříkávají mi ji ze žluté na černou. Tak doufám, že to stihnou dostříkat," řekl redakci Foldyna.

Noční vlci nemíří jenom do Česka. Jako každý rok projíždí z Moskvy až do Berlína na oslavu konce druhé světové války.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy