Demonstranti zapálili parlament mexického státu Guerrero

ČTK ČTK
12. 11. 2014 23:15
Nepokoje vyvolal případ 43 zmizelých a zřejmě zavražděných studentů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko/Chilpancingo - Mexičtí demonstranti ve středu podpálili sídlo parlamentu státu Guerrero při pokračujících nepokojích vyvolaných nejasnostmi kolem případu 43 zmizelých a údajně zavražděných studentů.

Akce se zúčastnilo asi 500 lidí z řad studentů a učitelů, kteří předtím podpálili regionální sídlo ministerstva školství. Od parlamentu zamířili ještě k sídlu guvernéra státu.

Nepokoje pokračují několikátým dnem. V úterý asi 2000 manifestantů zablokovalo na tři hodiny letiště v mexickém Acapulku. Několik letů z tohoto oblíbeného turistického letoviska na pobřeží Tichého oceánu muselo být kvůli tomu o několik hodin posunuto. Protestující pomalovali letištní budovy nápisy kritizujícími prezidenta Enriqua Peňu Nieta.

Při předcházejících násilných protestech utrpělo zranění přinejmenším 27 lidí. Později demonstranti zapálili regionální sídlo vládnoucí Institucionální revoluční strany (PRI) ve státě Guerrero.

Demonstranti, mezi nimiž jsou spolužáci, učitelé i rodinní příslušníci, požadovali vyšetření údajné smrti čtyř desítek studentů, kteří na konci září zmizeli ve městě Iguala, rovněž ve státě Guerrero.

Podle prvních výsledků vyšetřování mladé lidi odvlekla policie, která je předala zločinecké organizaci Guerreros Unidos (Sjednocení válečníci). Dva její členové už přiznali, že studenty zabili a spálili. Celý zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca. Chtěl tak prý studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí po několika týdnech na útěku policie před týdnem zadržela.

Policie již nalezla v okolí města několik desítek těl, podle státního zástupce Jesúse Murilla Karama jsou ale kosti jen dvou obětí ve stavu vhodném pro analýzu DNA. Těla totiž údajně hořela až 14 hodin. I tak prý ale existují silné indicie, podle nichž ostatky skutečně patří zmizelým studentům. Zkoumat by je nyní měli vědci na univerzitě v rakouském Innsbrucku.

Případ značně poškodil reputaci prezidenta Peňi Nieta, který v prosinci 2012 do úřadu vstupoval se slibem, že v zemi obnoví vládu práva.

Od roku 2007 v Mexiku zahynulo při násilí spojeném s činností různých gangů na 100.000 lidí. Právě stát Guerrero patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.

 

Právě se děje

Další zprávy