Mexiko zadrželo šéfa gangu, má stát za zmizením studentů

ČTK ČTK
18. 10. 2014 7:39
Již dva týdny se pohřešuje 43 studentů, v pátek kvůli nim v Acapulku demonstrovaly tisíce lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko - Mexická policie zadržela v pátek šéfa drogového gangu, který je prý odpovědný za zmizení 43 studentů, kteří se již více než dva týdny pohřešují.

Sidronio Casarrubias Salgado, který vedl skupinu Guerreros Unidos, byl zadržen ve společnosti svého pobočníka, oznámila v pátek mexická justice.

Salgada dopadla podle agentury AFP policie na kontrolním stanovišti. Muž policistům předložil falešné doklady.

Stále nové hroby

Tisíce lidí mezitím v pátek demonstrovaly v Acapulku s požadavkem, aby nezvěstní studenti byli v pořádku vráceni.

Studenti zmizeli po násilných střetech s policií a panuje podezření, že část bezpečnostního sboru byla případu zapletená. V oblasti se v rámci intenzívního pátrání po nich neustále nacházejí nové masové hroby, v nichž ale pátrači nacházejí zatím jiné oběti válek mezi zločineckými skupinami.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy