Manáma - Bahrajnský soud vynesl rozsudek smrti nad jedním z účastníků protirežimních demonstrací za to, že údajně zabil policistu.
Do vězení poslal také několik zdravotních sester a lékařů, kteří při jarních protivládních akcích ošetřovali raněné demonstranty. Podle soudních zdrojů citovaných agenturou AP dostalo 13 zdravotníků po 15 letech vězení, dalším pak byly vyměřeny tresty kratší.
Všichni byli souzeni speciálním tribunálem zřízeným za stanného práva. To vláda vyhlásila na jaře, aby zabránila dalším protestům. Lékaři a zdravotnice byli odsouzeni za "protistátní zločiny".
Bahrajnci protestovali v únoru a v březnu, než je policie a povolané armády ze zemí Perského zálivu odradily od dalších demonstrací. Při střetech s policisty tehdy zahynulo 30 lidí.
Motorem protestů v Bahrajnu je nespokojenost s vládou sunnitské dynastie chalífů. Většina Bahrajnců jsou šíité a tvrdí, že je sunnitská menšina utlačuje.
Od března bylo zatčeno několik set členů šíitské opozice a panovník také vyhlásil stanné právo. To bylo v červnu zrušeno, ale noční protesty v Manámě ještě pokračovaly.
Poslanci opoziční strany Vifák vystoupili z parlamentu a vláda zřídila zvláštní soud, před nějž postavila některé z účastníků protestů. V červnu tento tribunál například vynesl doživotní tresty nad desítkou vůdců šíitské opozice.