Čistky v Bahrajnu nekončí, univerzity vyhodily studenty

Reuters Reuters
1. 7. 2011 11:58
Ze škol muselo odejít na 400 studentů, kteří byli vyloučeni za účast na protivládních protestech
Foto: Reuters

Manáma - V Bahrajnu nastává letní žár a většina univerzitních studentů se těší na konec školního roku.

Devatenáctiletý Muhammad se však marně snaží dostat zpět na univerzitu. Patří ke 400 šíitům, které podle ochránců lidských práv bahrajnské univerzity vyloučily kvůli účasti na protivládních protestech.

Muhammad má problém sehnat i práci, tak se věnuje revoluci, píše agentura Reuters.

Podobně jako on skončily od března stovky jiných studentů. Univerzity je identifikovaly s pomocí příspěvků na Facebooku a videozáznamů publikovaných na serveru YouTube.

V Bahrajnu revoluce vyhasla

"Panuje tu agresivní nálada ve stylu - Buď jsi s námi, nebo proti nám. Jestliže jste si dovolili vyjít na ulici a dožadovat se svých práv, musíte být potrestáni," popisuje situaci Muhammad.

Vedení školy tvrdí, že výzvami na univerzitní půdě ke svržení vlády studenti překročili povolenou mez. Jenomže mnozí protestovali mimo areál. Tresty podle aktivistů povedou v nové nepokoje.

Sunnitský vládnoucí klan protesty udusil v březnu. O práci kvůli účasti na nich přišlo na 2000 lidí, stovky byly zatčeny. Vláda nepokoje přičítá obnovené zášti šíitů proti sunnitům. Přiživuje ji prý Írán.

Ministerstvo školství studentům vzkázalo, aby se ucházeli o studium na jiných školách. Jenomže univerzity nevydávají kopie studijních výkazů. Navíc ostatní nemají zájem přijmout někoho, kdo byl jinde vyhozen kvůli protivládním aktivitám. Někteří mají zákaz vycestovat, takže nemohou pokračovat ve studiu ani v cizině.

"Situace je hodně špatná. Rodiče některých z nás byli propuštěni z práce. Musíme šetřit," tvrdí jednadvacetiletý Saíd, jemuž do ukončení studia před březnovým vyhazovem zbýval jediný semestr.

Muhammad se bojí, že požádá-li někde o práci a vyjde najevo, proč ho vyhodili ze školy, bude zatčen. Tráví proto odpoledne objížděním šíitských vesnic, vyhledáváním opozice a komunikací s lidmi, jako je on. "Nemám školu ani práci. Tak pracuji pro revoluci. Ukradli mi moje práva i budoucnost, budu se bránit. Nemám co ztratit," říká mladík.

Mladí, chytří, ale musí sedět doma

Od 1. června, kdy byl zrušen výjimečný stav, se v Bahrajnu denně protestuje. Od 2. července měl začít národní dialog, ale šíitská mládež na výzvy k němu neslyší.

Dvacetiletá Asma Darvíšová byla spolu se čtyřmi desítkami kolegů vyloučena z bahrajnské techniky. "Mají tady skupinu chytrých mladých lidí, kteří teď sedí doma a nemají nic na práci. To tuto zemi zničí," říká. Vypadá křehce, je zahalená do černé abáje a přes tvář má závoj. Právě ukončila devítidenní hladovku na protest proti zatčení svého bratra. Sama byla krátce zadržená za účast na protestu v úřadu OSN.

Někteří za sebou mají krutou zkušenost. Jedna žena, která odmítla říci své jméno, byla zatčená měsíc. Ve vazbě ji prý bili holemi a elektrickými kabely, hrozili jí znásilněním. Vláda mučení vězňů rozhodně popírá a tvrdí, že veškeré stížnosti prověří. "Nikdy jsem se nepovažovala za aktivistku. Přála jsem si jenom lepší život. Teď jsem poučenější, pochopila jsem, co to je politika, i to, že máme svá práva a musíme se jich dožadovat," řekla žena.

Děkan bahrajnské univerzity Adnan Tamímí trvá na tom, že studenti byli potrestáni právem, protože porušili školní řád. "Narušili studium nepovolenými protesty a navíc provolávali protivládní hesla," řekl.

Univerzita teď od studentů žádá, aby podepsali prohlášení o loajalitě k Bahrajnu a jeho králi Hamadovi bin Ísovi Chalífovi. Kdo nepodepíše, vzdává se práva na studium, kdo prohlášení poruší, může být vyloučen. Podpis prý bude zárukou, že studenti byli seznámeni s pravidly.

Před budovou vlaje kromě bahrajnské vlajky také vlajka Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Na znamení vděčnosti zemím, které vládě poslaly na pomoc proti demonstrantům své vojáky. "Nemůžete říct ani slovo, nebo vás obviní, že jste proti vládě. To mi dělá starosti. Zdá se, že zapomínají na to, že jednou jste nahoře a jednou dole. Žádná vláda nevydrží věčně," šeptá jeden z univerzitních zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy