Bahrajn zatočil s opozicí, osmi lidem rozdal doživotí

Reuters Reuters
22. 6. 2011 13:58
Šiítští aktivisté údajně plánovali v sunnitské monarchii převrat
Demonstrace jsou v Bahrajnu každodenní záležitostí.
Demonstrace jsou v Bahrajnu každodenní záležitostí. | Foto: Reuters

Manáma - Osm aktivistů, napojených na organizace bojující za lidská práva, dostalo u bahrajnského vojenského soudu doživotní tresty za údajné plánování převratu.

Všichni patří ke komunitě šíitských muslimů, kteří tvoří 70% obyvatel bahrajnské sunnitské monarchie.

Tresty padly v době, kdy vládce Bahrajnského království Hamad ibn Ísa al-Chalífa plánuje tzv. národní dialog. Ten má společnost v jeho zemi uklidnit. Stejně jako další arabské země také Bahrajn zažil v posledních měsících masivní demonstrace, na kterých lidé volají po reformách.

Obrovské překvapení

Společně s osmi aktivisty odsoudil tribunál dalších třináct lidí, kteří se na protestech podíleli. Dostali od dvou do třinácti let vězení.

Verdikty okamžitě odsoudily bahrajnské organizace na ochranu lidských práv, pro které je tvrdost trestů překvapením. Podle nich jde o pomstu sunnitské dynastie, která teprve na začátku června zrušila tříměsíční výjimečný stav. Zástupci monarchie naopak tvrdí, že odsouzení jsou agenty Íránu a Hizballáhu.

Když soudce četl rozsudky, začali podle listu The Guardian lidé v síni skandovat: "Solidaritu, solidaritu!"

Bahrajn je tradičním americkým a saúdským spojencem. V jeho přístavech kotví pátá námořní flotila USA. Bezpečnostní složky jsou v sunnitských rukou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy