Bahrajn zatočil s opozicí, osmi lidem rozdal doživotí

Reuters Reuters
22. 6. 2011 13:58
Šiítští aktivisté údajně plánovali v sunnitské monarchii převrat
Demonstrace jsou v Bahrajnu každodenní záležitostí.
Demonstrace jsou v Bahrajnu každodenní záležitostí. | Foto: Reuters

Manáma - Osm aktivistů, napojených na organizace bojující za lidská práva, dostalo u bahrajnského vojenského soudu doživotní tresty za údajné plánování převratu.

Všichni patří ke komunitě šíitských muslimů, kteří tvoří 70% obyvatel bahrajnské sunnitské monarchie.

Tresty padly v době, kdy vládce Bahrajnského království Hamad ibn Ísa al-Chalífa plánuje tzv. národní dialog. Ten má společnost v jeho zemi uklidnit. Stejně jako další arabské země také Bahrajn zažil v posledních měsících masivní demonstrace, na kterých lidé volají po reformách.

Obrovské překvapení

Společně s osmi aktivisty odsoudil tribunál dalších třináct lidí, kteří se na protestech podíleli. Dostali od dvou do třinácti let vězení.

Verdikty okamžitě odsoudily bahrajnské organizace na ochranu lidských práv, pro které je tvrdost trestů překvapením. Podle nich jde o pomstu sunnitské dynastie, která teprve na začátku června zrušila tříměsíční výjimečný stav. Zástupci monarchie naopak tvrdí, že odsouzení jsou agenty Íránu a Hizballáhu.

Když soudce četl rozsudky, začali podle listu The Guardian lidé v síni skandovat: "Solidaritu, solidaritu!"

Bahrajn je tradičním americkým a saúdským spojencem. V jeho přístavech kotví pátá námořní flotila USA. Bezpečnostní složky jsou v sunnitských rukou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy