Washington - Neúspěšný demokratický kandidát na prezidenta a viceprezidenta z roku 2004 John Edwards se vzdal prezidentské kandidatury.
Rozhodl se tak po primárkách na Floridě, které vyhrála Hillary Clintonová, když získala padesát procent hlasů.
Barack Obama dostal 33 procent hlasů, John Edwards pouhých čtrnáct.
Bývalý senátor podle agenturních zpráv "zvážil své možnosti uspět". Náskok jeho soupeřů byl příliš velký.
"Dnes zastavuji svou kampaň na prezidenta Spojených států amerických," oznámil Edwards bo boku své rodiny v New Orleans o půl sedmé večer našeho času, "přišel čas, abych ustoupil stranou."
Žádného ze zbývajících demokratických kandidátů však svým voličům nedoporučil. Jak Clintonová, tak Obama mu prý slíbili, že "boj proti chudobě považují za centrální bod svých kampaní." Právě na chudobu a zavedení univerzálního zdravotního pojištění se Edwards ve své kampani zaměřil.
Prohrál i doma
O konci Edwardsovy kampaně se spekulovalo už delší dobu, jako o jistotě se o ní začalo mluvit po jeho porážce v Jižní Karolíně, která pro něj byla dvojnásob hořká.
Edwards je tu totiž doma. V městečku Seneca se před padesáti čtyřmi lety narodil a za sousední Severní Karolínu sloužil v letech 1999 až 2005 v Senátu Spojených států amerických.
Pracuje zde i nyní: coby ředitel Centra pro chudobu, práci a příležitosti při místní univerzitě.
Článek pokračuje pod grafikou.
Ještě před čtyřmi lety Edwards v Jižní Karolíně během své předchozí prezidentské kampaně zvítězil, ale nyní pro něj zvedlo ruku jen 19 procent lidí.
Občany černé pleti, kteří tvoří nejméně padesát procent demokratických voličů, si tentokrát získal jiný demokratický kandidát - Barack Obama. Celkově se letos 55 procent demokratů z Jižní Karolíny rozhodlo pro něj.
Kerryho nůž
Ani vítězství v Jižní Karolíně však Edwardsovi minule nepomohlo a nakonec se demokratickým kandidátem stal senátor za Massachusetts John Kerry. Ten si pak Edwardse vybral jako svého viceprezidenta.
Jak to nakonec dopadlo, víme. Kerry s Edwardsem se do Bílého domu nedostali a u kormidla zůstal na další čtyři roky George Bush.
Právě Kerry svému bývalému kandidátovi v letošní kampani vůbec nepomohl. Prohlásil totiž, že by si coby prezidenta přál raději Baracka Obamu.
Čtěte také: Další body pro Obamu. Podpořil jej Kerry
Další problém...peníze
Kromě symbolické porážky v Jižní Karolíně však Edwards řešil i pragmatičtější oříšek. Tím je málo peněz na kampaň, což je pro další kolo voleb velkou nevýhodou.
Zatím se totiž volilo postupně a v menších státech. I bez velkých finančních prostředků se tak mohli "chudší" kandidáti dostat blízko k velkému počtu voličů těsně před hlasováním a zapůsobit na ně svým osobním charismatem.
Při tzv. "superúterý" 5. února, kdy demokraté hlasují ve 23 státech najednou, je však něco takového nemožné.
Odstoupení Edwardse z prezidentského závodu je škoda. Demokraté tím ztratili svého nejvěcnějšího kandidáta. Místo volebních hesel o "změně" (Obama) a "zkušenosti" (Clintonová) se totiž Edwards raději věnoval tématům.
Vedle Edwardse z voleb po neúspěchu na Floridě odstoupil také jiný silný kandidát, tentokrát republikán.
Bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani v předchozích státech vůbec kampaň nevedl a vše vsadil na floridskou kartu. Voliči zde však dali přednost Johnu McCanovi a Mittu Romneymu. Giuliani posléze svou kampaň ukončil.
Kdo chce do Bílého domu? Profily kandidátů - NAJDETE ZDE