reklama
 
 

Už nemůžeme dál vzdorovat. Z roky obklíčené Daráji jsou evakuovány tisíce Syřanů

Aktualizováno 26. 8. 2016 14:26
Obyvatelé Daráji, jednoho z nejsužovanějších syrských měst, se po čtyřech letech obléhání dočkali evakuace. Syrští povstalci se na ní dohodli s armádou prezidenta Bašára Asada.

Damašek – Darája, která leží pouhých 12 kilometrů od syrské metropole Damašku, je již několik let v obležení vládních vojsk, ovládají ji ale povstalci.

Evakuace podle agenturních zpráv začala po pátečním poledni a podle představitele největší syrské povstalecké skupiny v Daráji potrvá dva či tři dny.

"Byl na nás vyvíjen tlak, abychom odešli, naše podmínky se zhoršily až do takového bodu, kdy byly neúnosné," řekl jeden ze syrských aktivistů Hussám Ajaš agentuře AP. "Odolávali jsme čtyři roky, ale už dále nemůžeme."

V Daráji se – jako v jednom z prvních syrských měst – lidé na jaře 2011 pokusili vzepřít vládě prezidenta Bašára Asada. Konflikt přerostl v občanskou válku, když se povstalci opakovaně snažili potlačit pokusy vládních vojsk o převzetí kontroly nad městem.

Podle dohody vláda zhruba 4000 civilistů poskytne provizorní přístřeší. Na 700 ozbrojených mužů pak odejde do povstalci kontrolované provincie Idlíb. Podle rebelů a místní rady byla přitom Darája před válkou domovem pro čtvrt milionu lidí, připomněla agentura Reuters.

Vládní vojska v uplynulých týdnech zintenzivnila používání barelových a zápalných bomb. Minulý týden byla podle tvrzení syrských povstalců a humanitárních organizací zasažena jediná nemocnice ve městě.

Obyvatelé Daráji čelí pravidelnému bombardování a trpí nedostatkem jídla i vody. První humanitární pomoc od vypuknutí občanské války dorazila do města teprve letos v červnu, a to po mnoha neúspěšných pokusech.

autor: Adéla Očenášková | 26. 8. 2016 12:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama