Dám si doutník a zapnu Fox News, Trump vyhraje znovu. Za voliči v klíčovém státě USA

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 6. 2019 11:54
V úterý večer na Floridě Donald Trump oficiálně odstartuje kampaň k obhajobě Bílého domu. Ve volbách v roce 2016 nynější prezident USA dokázal přetáhnout voliče demokratů na svou stranu v klíčové Pensylvánii. Právě tento stát na samém počátku nové bitvy o post hlavy státu navštívil reportér deníku Aktuálně.cz.
Louis z města Avoca v Pensylvánii bude volit Donalda Trumpa.
Louis z města Avoca v Pensylvánii bude volit Donalda Trumpa. | Foto: Daniel Anýž

Pensylvánie (od našeho zvláštního zpravodaje) - Před čtyřmi lety sjel Donald Trump po jezdících schodech do átria své Trump Tower v New Yorku a oznámil kandidaturu na prezidenta Spojených států. Většina amerických politiků a novinářů ho nebrala vážně. Ale spletli se.

V úterý večer v Orlandu na Floridě, v aréně pro 20 000 lidí, Trump oficiálně odstartuje kampaň k obhajobě Bílého domu do prezidentských voleb 2020.

Datum a místo konání Donald Trump oznámil na Twitteru už před dvěma týdny. "Přidejte se k nám na tomto historickém shromáždění," napsal prezident ke startu kampaně, který pojme ve velkém stylu. Za účasti první dámy USA Melanie a také viceprezidentského páru Mikea a Karen Pencových.

Zároveň ale půjde o zatím poslední z celé řady předchozích velkých Trumpových mítinků, kdy se od nástupu do Bílého domu takto setkává s voliči. Jak upozorňují mnohá americká média, prezident nikdy nepřestal dělat kampaň.

Svůj záměr znovu kandidovat oznámil americké Federální volební komisi (FEC) hned svůj první den v úřadě, několik hodin po své inauguraci v lednu 2017. A už o měsíc později, v únoru 2017, na Floridě uspořádal první velké shromáždění s voliči.

"Jsem tady, protože chci být mezi svými přáteli, mezi lidmi," prohlásil tehdy prezident k tisícům svých příznivců.

Lídr hnutí

Svou permanentní kampaní se Trump liší od všech předchozích prezidentů moderní historie USA. Podle amerického historika Douglase Brinkleyho to jen potvrzuje, že Trump sám sebe nechápe jako politika.

"Vidí se jako lídr celého hnutí," řekl Brinkley deníku Wall Street Journal. Trump chce být stále v akci, "a kdykoli má příležitost, chce být se svým hnutím", dodal Brinkley.

A sami Trumpovi voliči to evidentně tak chtějí. "Má energii, dokáže lidi vyhecovat," říká o něm čtyřiapadesátiletý Louis z města Avoca v Pensylvánii. Když prezident loni v říjnu pořádal shromáždění s voliči v nedalekém městě Wilkes Barre, byl Louis u toho.

"Volil jsem Trumpa a znova budu," říká a pochutnává si na mohutném doutníku, který kouří přímo v prodejně, kde si ho před chvílí koupil. Na hlavě má sice čepici Red Skins, ligového klubu amerického fotbalu z Washingtonu, ale na svoji domovskou Pensylvánii nedá dopustit.

Ta byla v roce 2016 jedním ze tří klíčových států vedle Michiganu a Wisconsinu, kde Trump přebral demokratům část jejich voličů a poprvé od 80. let se stal prvním republikánem, který v těchto státech vyhrál. A právě v okresu Luzerne, kde bydlí i Louis, byl tento přeliv hlasů z jedné strany na druhou v rámci celé Pensylvánie největší.

"Trump vyhraje znovu"

"Joe Biden je součástí problému, ne jeho řešením. Byl ve washingtonské politice padesát let a co změnil?" poznamenává Louis skepticky na adresu bývalého viceprezidenta USA.

Ten je podle současných průzkumů mezi více než dvacítkou demokratických kandidátů na prezidenta do voleb 2020 jasným favoritem. A Trump na něj, jako na svého nejpravděpodobnějšího vyzyvatele, také nejvíc útočí.

Podle Louise je ale úplně jedno, koho demokraté proti Trumpovi nakonec postaví. "Lidé, jako jsem já, s Trumpem stále jsou," je přesvědčen. Otec čtyř dětí, který pracuje v čističce odpadních vod, nepřipouští vůbec žádné pochyby. "Trump vyhraje znovu," vyfoukne Louis doutníkový kouř.

Zhruba o dvě stě kilometrů dále, na jihu Pensylvánie, v městečku Media na předměstí Philadelphie, chce ale čtyřicetiletý Joe Golderer naopak udělat vše pro to, aby se rok 2016 neopakoval.

Joe Golderer by si přál za prezidenta Joe Bidena.
Joe Golderer by si přál za prezidenta Joe Bidena. | Foto: Daniel Anýž

"Clintonová v Pensylvánii prohrála, protože hodně demokratických voličů zůstalo doma," říká Joe. Má svých starostí dost, pracuje jako manažer v telekomunikační firmě, s manželkou vychovávají devítiletá dvojčata, chlapce a dívku.

Ale právě zážitek z voleb 2016 ho přivedl k rozhodnutí, které ho prý samotného překvapilo. O minulém víkendu zorganizoval setkání demokratických voličů. Nebylo jich mnoho, v jedné z hospod na hlavní ulici v centrum města Media se vešli ke dvěma stolům.

"Rok a půl před volbami? Udělal byste si v sobotu večer čas na politiku? Pro mě to je spíše důkaz, jak budou tyhle volby důležité," byl ovšem Joe více než spokojený a už plánoval, kdy akci zopakují.

Tričko s logem Bidenovy kampaně, které měl na sobě, jasně říká, koho z demokratických kandidátů by chtěl vidět jako Trumpova vyzyvatele. "Ale i kdyby to nebyl Biden, samozřejmě dám hlas kterémukoli z demokratů," dodává Joe Golderer.

Výhoda prezidentství

Pro Bidena může být podle něj nejtěžší právě to, aby vítězně prošel demokratickými primárkami. Zatímco proti Trumpovi by to pak prý už bylo "dost snadné".

Dlouholetou politickou kariéru ve Washingtonu, kterou republikán Louis považuje za Bidenův největší handicap, vidí demokrat Joe Golderer naopak jako největší přednost. "Po zkušenosti s Tumpem chtějí lidé jistotu, obyčejný, slušný výkon prezidentské funkce," je přesvědčen Joe.

Před úterním oficiálním startem Trumpovy kampaně za znovuzvolení přitom mají jak republikán Louis, tak demokrat Joe Golderer na své straně kromě víry a optimismu i věcné argumenty, o které se jeden i druhý mohou opřít.

Na straně Trumpa je to síla prezidentského úřadu, která je pro obhájce Bílého domu vždy startovní výhodou. Trump navíc prakticky okamžitě po nástupu do Bílého domu na začátku roku 2017 začal aktivně shromažďovat peníze na kampaň 2020.

Společně s vedením republikánské strany RNC (Republic National Committee) nyní mají k dispozici podle listu Wall Street Journal 80 milionů dolarů. A na rozdíl od roku 2016, kdy se vedení republikánské strany dlouho nemohlo s Trumpovou kandidaturou smířit, za ním strana nyní zcela pevně stojí.

Což kromě jiného znamená organizační podporu s vedením kampaně napříč Spojenými státy, zatímco u demokratů se až příští jaro podle výsledku primárek ukáže, za kým a zda vůbec se vedení strany semkne.

"Falešné" průzkumy

Pro Trumpa mluví i dobrý stav americké ekonomiky. Jeho daňová reforma, která výrazně snížila daň pro firmy, a deregulační opatření se promítly do dobrého hospodářského růstu.

Nezaměstnanost je na padesátiletém minimu, v dubnovém průzkumu Gallupova ústavu většina Američanů uvedla, že jejich osobní finanční situace je "skvělá nebo dobrá".

Jenže navzdory tomu všemu a právě v kontrastu s dobrým hodnocením ekonomiky Američané obecně hodnotí Trumpa negativně. V celoplošných průzkumech se jeho obliba setrvale pohybuje hluboko pod 50 procenty, aktuálně je to jen 42 procent.

Stejně varovné pro republikány jsou pak průzkumy, které srovnávají Trumpovy šance proti možným demokratickým kandidátům, zcela konkrétně právě proti Joe Bidenovi. Ten by Trumpa nyní jasně porazil nejen v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu, ale i na Floridě, bez které by se přitom Trumpovi s velkou pravděpodobností zavřely dveře do Bílého domu.

Prezident sice výsledky šetření zpochybňuje, nazývá je "falešnými". A to i přesto, že jde o data, která získal jeho vlastní tým. Své voliče Trump před úterním startem kampaně za znovuzvolení vyzval, aby "fake polls" ignorovali.

"Naše země si vede skvěle, zdaleka lépe, než si ti, co prohrávají a nenávidí, dokázali připustit - a bude to jen lepší," napsal Trump v pondělí na Twitter ve vzkazu, kde zároveň avizoval své úterní předvolební shromáždění v Orlandu na Floridě.

"Určitě se budu dívat a zapálím si doutník," potvrzuje republikán Louis, že si sedne k přenosu televize Fox News.

Volič demokratů Joe Trumpa naopak sledovat nebude. "Asi právě povezu dvojčata z fotbalového tréninku a beztak bych to nechal být," říká.

Podívejte se na rozhovor DVTV o Donaldu Trumpovi a ruské kauze

Nepotvrdilo se hlavní podezření, Robert Mueller nenašel jasné důkazy, nemůže ale prezidenta ani plně očistit, říká redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 42 minutami

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 1 hodinou

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 1 hodinou

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy