Další výbušná kniha o Trumpovi. Zvládne jen stránku textu, píše o něm autor

Helena Truchlá Helena Truchlá
5. 6. 2019 6:15
Když americký novinář Michael Wolff loni vydal knihu Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu, vyvolal poprask. Přinesl nelichotivý pohled do zákulisí úřadu amerického prezidenta. Trumpovi blízcí spolupracovníci mu například řekli, že prezident je pologramotný a dětinský. V úterý Michael Wolff vydal novou knihu s názvem Obležení: Trump pod palbou, která pojednává o druhém roce Trumpa v Bílém domě a končí letošním březnem, kdy speciální vyšetřovatel Robert Mueller zveřejnil výsledky vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb. Projděte si postřehy z nové knihy autora, který bývá často kritizován za lehkovážné zacházení se zdroji a fakty.
Robert Mueller je americký voják, právník a od září 2001 do září 2013 ředitel FBI.
Robert Mueller je americký voják, právník a od září 2001 do září 2013 ředitel FBI. | Foto: Reuters

Údajná Muellerova žaloba za maření vyšetřování

Nejcitovanější tvrzení Michaela Wolffa z jeho nové knihy se týká vyšetřování prezidentovy úlohy v ruském zasahování do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016. Podle novinářů, kteří výtisk dostali ještě před oficiálním datem vydání, Wolff tvrdí, že hlavní vyšetřovatel Robert Mueller zvažoval už v březnu loňského roku prezidenta obžalovat.

Měl proto údajně sepsat návrh obvinění z "ovlivňování úředního procesu nebo bránění v něm", "manipulování svědka, oběti nebo informátora" a "chystání odvety" proti některé z těchto osob. Není ovšem jisté, jakého původu je dokument, ze kterého Wolff vychází, všímá si deník New York Times.

Informaci popřel také přímo Muellerův tým. "Dokumenty, které jste popsal, neexistují," uvedl mluvčí, což Wolff obratem odmítl přijmout s tím, že jeho zdroje jsou kvalitní. Muellerovo vyšetřování, jehož výsledky byly zveřejněny letos v dubnu, k Trumpovu obvinění nevedly. Zůstávají však nadále sporem mezi demokratickými a republikánskými politiky. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy