Vlezlý ospalý Joe, nízké IQ, notování s diktátorem. Trump a Biden si jdou po krku

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 5. 2019 11:59
Do prezidentských voleb v USA zbývá ještě osmnáct měsíců a proti Donaldu Trumpovi vytáhlo do boje celkem 23 demokratických kandidátů. Sám Trump ovšem dává jasně najevo, koho považuje za nejnebezpečnějšího soupeře. Nejvíce pozornosti, a tedy nejvíce kritiky a urážek, věnuje bývalému americkému viceprezidentovi Joeu Bidenovi.
Joe Biden a Donald Trump.
Joe Biden a Donald Trump. | Foto: Reuters

Trump na Bidena nezapomněl ani během své aktuální návštěvy Japonska. Když v neděli na Twitteru komentoval poslední severokorejské raketové testy, které ho prý neznepokojují, vyjádřil i pobavení nad nedávným výrokem Kim Čong-una. Diktátor KLDR Bidena označil za "hlupáka s nízkým IQ".

V pondělí, na společné tiskovce s japonským premiérem Šinzó Abem, pak Trump potvrdil, že s Kimovým hodnocením Bidena se v zásadě ztotožňuje. "V tomhle s ním (s Kimem) souhlasím," prohlásil.

"Říkám vám, že Joe Biden, to byla katastrofa. Jeho administrativa s prezidentem Obamou, to byla v tolika ohledech prostě katastrofa," přisadil si Trump s kritikou.

Americká média upozorňují, že je velmi neobvyklé, aby americký prezident takto veřejně, během zahraniční cesty, kritizoval své předchůdce v úřadě.

Zároveň si ale novináři všímají, že už před tím, než Biden v dubnu oficiálně oznámil kandidaturu, byl v Trumpově hledáčku. To, jak se Trump na Bidena následně zaměřil, prý na prezidenta jasně prozrazuje, že ho považuje za velmi vážného soupeře.

Biden to možná dotáhne do voleb

Biden v tuto chvíli v průzkumech jasně vede mezi všemi demokratickými kandidáty, na druhého Bernieho Sanderse má náskok 18 bodů, a tak zatím vychází jako nejpravděpodobnější vítěz demokratických primárek. V hypotetickém souboji by ale nyní snadno porazil právě i Trumpa.

Kromě jiného na něj má náskok v důležitých amerických státech, v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu, které Trump ve volbách v roce 2016 přebral demokratům. Podle webu Axios sice lidé okolo Trumpa počítali s tím, že Biden může být silným kandidátem, ale překvapilo je, jak velké vedení si mezi demokraty získal.

Dříve kalkulovali s tím, že v demokratických primárkách středového Bidena nakonec porazí progresivnější, levicovější kandidát. Teď ale v Trumpově týmu údajně zní: "Pane jo, on to možná dotáhne do prezidentských voleb!"

Podle webu Politico Trumpovi lidé tvrdí, že není důvod k panice. Jsou prý přesvědčeni, že Bidenova obliba bude klesat s tím, jak se do něho začnou v primárkách strefovat ostatní demokratičtí kandidáti.

Nicméně poslední tři státy, kde měl Trump velká setkání s voliči, byly právě Wisconsin, Michigan a před týdnem i Pensylvánie. Jen o dva dny dříve tam měl svůj dosud největší předvolební mítink Joe Biden.

Jako u Clintonové

Zvláštní pozornost, kterou Trump věnuje právě Bidenovi, potvrdil i čerstvý přehled deníku New York Times. Ten se podíval na Trumpovy tweety a projevy, ve kterých zmiňuje demokratické kandidáty. Biden je jednoznačným "vítězem".

Trump ho střídavě nazývá "slabým", "nízkého IQ", "ospalým Joem", "vlezlým Joem", případně "ospalým vlezlým Joem". Podle něj by Čína měla z Bidenova zvolení prezidentem velkou radost.

Kromě samotného Trumpa se pak na Bidena soustřeďuje i prezidentovo okolí a aktivistická sdružení, která podporují Trumpovu kampaň do voleb 2020. Útočí na Bidena podobně jako v roce 2016 na Hillary Clintonovou. Vykreslují ho jako dlouholetého hráče washingtonského politického establishmentu, který se odrhl od obyčejných Američanů, zatímco z politiky osobně profitoval.

"Není nic lepšího než sledovat Joea Bidena, který strávil ve Washingtonu šedesát let, a teď říká, že vláda vás nechala na holičkách," strefuje se do Bidena Trumpův starší syn Donald junior.

Právě v této souvislosti americká média upozorňují, že ve volební kampani, kde se skutečně nehraje v rukavičkách, může být Bidenovým zranitelným místem jeho syn Hunter Biden. Trumpovi aktivisté se snaží problematizovat nejen jeho někdejší podnikatelské aktivity na Ukrajině, ale také jeho osobní život.

Biden to Trumpovi vrací

Jednou z příčin pozornosti, kterou Trump a jeho lidé věnují Bidenovi, ale může být i to, že sám Biden ve své kampani útočí na Trumpa. Ostatní demokratičtí kandidáti se vesměs snaží propagovat své programové cíle, ale součástí Bidenovy taktiky je právě i kritika současného prezidenta.

"Každý ví, kdo je Donald Trump… My ale volíme naději před strachem. Pravdu před lží. Jednotu před rozštěpením," vzkázal Biden v neděli na Twitteru.

A už jeho samotný vstup do kampaně mířil na Trumpa. "Pokud bychom Donaldu Trumpovi poskytli osm let v Bílém domě, navždy a zásadně by změnil charakter tohoto národa," varoval v dubnu Biden před Trumpovým možným znovuzvolením.

Bidenova kritika Trumpovy politiky pak byla i důvodem jejich zatím poslední roztržky, kdy se Trump ztotožnil s názory severokorejského lídra Kim Čong-una.

"Jsme snad národ, který souhlasí s diktátory, jako jsou Putin nebo Kim Čong-un? Ne, my ne, ale Trump to dělá!" prohlásil Biden minulý víkend na mítinku v Pensylvánii. Severokorejský režim na to ve státní televizi reagoval výpadem, ve kterém Bidena mimo jiné označil za "imbecila bez elementárních kvalit lidské bytosti". A Donald Trump, jak už bylo řečeno výše, potvrdil, že s vyjádřením Pchjongjangu souhlasí.

Podívejte se, jak nový japonský císař přijal Donalda Trumpa s chotí:

Nový japonský císař přijímá Donalda Trumpa s chotí | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy