Další zemětřesení v Japonsku, úřady varují před tsunami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2011 12:09
Vláda rozšířila evakuační zónu kolem Fukušimy na 30 kilometrů
Jaderná elektrárna Fukušima hrozí i měsíc po ničivém tsunami.
Jaderná elektrárna Fukušima hrozí i měsíc po ničivém tsunami. | Foto: Reuters

Tokio - Severovýchod Japonska v pondělí zasáhlo další silné zemětřesení. Jeho ohnisko bylo asi deset kilometrů pod zemí, na jihu prefektury Fukušima, kterou již přesně před měsícem zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály.

Dnešní otřes měl podle amerického geofyzikálního institutu (USGS) sílu 7,1 stupně.

Bylo vydáno varování před přílivovou vlnou tsunami, která může podle úřadů dosáhnout výše jednoho metru. Pracovníci jaderné elektrárny Fukušima, která byla před měsícem značně poničena, byli dnes dopraveni do bezpečí. Podle agentury Kjódó zatím na elektrárně nebyla zjištěna žádná škoda.

Otřesy půdy asi na 50 minut přerušily vnější přívod elektrického proudu k reaktorům 1, 2 a 3. Kvůli tomu bylo krátce narušeno chlazení reaktorů. Podle mluvčího elektrárny to však nebude mít žádný vliv na bezpečnost. Z kontrolních stanovišť údajně není patrna žádná anomálie, kamery kontrolující přívod vody do reaktorů 1 a 3 však byly poškozeny a operátor tak nemůže tento proces sledovat.

Zemětřesení způsobilo výpadek proudu ve 220 tisících domácností a vyžádalo si smrt jednoho člověka. 

Japonská vláda se v pondělí na druhé straně rozhodla, že rozšíří evakuační zónu kolem Fukušimy, a to ze 20 na 30 kilometrů. Radioaktivní zamoření je v dané oblasti totiž stále hodně vysoké.

Tokio dosud takovýto krok navzdory doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) odmítalo.

Lidé budou mít na evakuaci týden, napsal list The Japan Times s tím, že vláda vbrzku také zcela uzavře dvacetikilometrový okruh kolem elektrárny a lidé už si nebudou moci jako dosud chodit do svých opuštěných domů pro věci.

Vláda sklidila za rozhodování o evakuaci kritiku. Podle guvernéra prefektury Fukušima Juhei Satóa lidé původně dostali pokyn zůstat doma a nevycházet, pak se měli evakuovat dobrovolně.

"Občané žijící v okruhu do 30 kilometrů byli zmatení a nevěděli, co mají dělat," řekl v televizi. Zároveň se odmítl sejít s ředitelem provozovatelské firmy TEPCO, který má v pondělí oblast navštívit.

Minuta ticha za 27 tisíc mrtvých a pohřešovaných

Informace o rozšíření okruhu kolem elektrárny přišla nedlouho poté, co vláda oznámila, že se riziko většího radioaktivního úniku značně snížilo.

"Nebezpečí, že se situace na jaderné elektrárně zhorší a dojde k novému většímu úniku radioaktivity, se značně snížilo," prohlásil vládní mluvčí Jukio Edano.

Dodal, že je zřejmé, že elektrárna není v takovém stavu, aby mohla normálně fungovat. Japonsko již oznámilo, že Fukušima 1, jejíž první ze šesti reaktorů byl postaven počátkem 70. let, nebude znovu spuštěna.

Zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály a následná vlna tsunami zasáhly severovýchod Japonska přesně před měsícem.

Dosavadní bilance hovoří o 27 tisících mrtvých a pohřešovaných. Jejich památku si připomněla celá země. Přesně ve 14:46 místního času (7:46 SELČ), kdy zemi 11. března zasáhl první otřes, zazněly sirény a obyvatelstvo si minutou ticha připomnělo zemřelé.

 

Právě se děje

Další zprávy