USA, Británie, Austrálie a Kanada na olympiádu oproti zvyklostem nevyšlou žádné vládní představitele, podpoří ale své sportovce, kteří na hry pojedou. Vůdci západních zemí bojkot zdůvodňují porušováním lidských práv v Číně, mimo jiné v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Peking tyto iniciativy odsuzuje jako politizaci sportovního klání a uvádí, že bojkot se setká s neúspěchem.
"Spojené státy, Austrálie, Británie a Kanada, které se rozhodly zneužít olympijské hry pro politickou manipulaci, samy sebe izolují a nevyhnutelně za to zaplatí," prohlásil na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin. Zdůraznil přitom, že Peking těmto zemím vůbec neposlal na olympiádu pozvánky.
"Sport nemá s politikou nic společného. Olympiáda je velkým shromážděním sportovců a milovníků sportu, a ne jevištěm pro politiky," dodal.
Většina evropských zemí zatím s rozhodnutím o diplomatickém bojkotu olympijských her váhá. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes řekl, že by chtěl dosáhnout s ostatními zeměmi Evropské unie společné pozice. Ministr školství Jean-Michel Blanquer nicméně stanici BFM TV řekl, že se Francie k bojkotu nepřipojí. "Sport je svět sám pro sebe, který je třeba chránit před politickými zásahy," řekl. Například Itálie už dříve uvedla, že se k bojkotu nepřidá.
Olympiáda se má konat od 4. do 20. února, ale vzhledem k čínským omezením pro vstup cizinců na čínské území kvůli šíření nemoci covid-19 se očekává, že do Pekingu přijede jen málo světových politiků. Významnou výjimkou má být ruský prezident Vladimir Putin, který už přijal pozvání svého čínského protějšku Si Ťin-pchinga.