Rangún - Tropický cyklon Nargis, který se o víkendu přehnal nad územím Barmy, si mohl vyžádat až sto tisíc mrtvých. Nový odhad je výrazně vyšší než dosud uváděné číslo.
Barmské státní úřady v úterý vyčíslily počet obětí na 22 500 s tím, že 41 tisíc osob se stále pohřešuje.
"Informace, které dostáváme, naznačují, že v oblasti může být více než sto tisíc mrtvých," řekla agentuře Reuters vedoucí amerického zastupitelského úřadu v Barmě Shari Villarosa.
Cyklon také připravil o střechu nad hlavou až milion lidí.
Agentuře Reuters to sdělil mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních operací Richard Horsey po schůzce expertů v thajském Bangkoku.
"Odhadujeme, že až jeden milion lidí potřebuje přístřeší a pomoc, aby mohli dál žít. Rozsáhlé oblasti v dolní části delty řeky Iravadi jsou zcela pod vodou. Je to obrovská plocha, kolem pěti tisíc čtverečních kilometrů," řekl Horsey.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová oficiálně vyzvala vládu, aby povolila vstup mezinárodních záchranných týmů na své území. "Tady nejde o politiku, ale humanitární pomoc," prohlásila.
Čtěte také: Barma pláče, cyklon zabil 22 tisíc lidí, 41 tisíc chybí
Zázrak v džungli
Některé vesnice srovnal živel se zemí, jiné jako zázrakem přežily. Na jednu takovou narazil zpravodaj agentury Reuters asi hodinu jízdy západně od Rangúnu.
Hlaing Tha Yar má kolem deseti tisíc obyvatel. Platilo to před příchodem bouře a platí to dál.
"Nikdo tu neumřel. Měli jsme velké štěstí," řekl zpravodaji Reuters 18letý student, který si nepřál být jmenován.
Přestože jsou domky ve vesnici postaveny z tradičních materiálů, jako je bambus, palmové listy a rákosí, většina z nich řádění živlu vydržely. Jen asi každý desátý přišel o střechu.
"Měl jsem velký strach, ale naštěstí moje střecha vydržela," pochvaloval si 21letý učitel angličtiny, zatímco se za pomoci pily snažil ze střechy odstranit padlý strom. "Potrvá tak tři dny, než dám dům do pořádku."
Docházejí potraviny
Situace přesto i zde začíná být kritická. "Nemáme moc jídla," uvedla jedna ze zdejších žen. "Zelí zdražilo z 250 kyatů na tisíc (asi 13 korun - pozn. red.)."
Ceny potravin rapidně vzrostly i v největším městě Rangúnu. Nedostává se také pohonných hmot, a tak vládnoucí junta dočasně zrušila omezení na jejich dovoz.
Těm nejpostiženějším vesnicím v deltě řeky Iravádí už vojenské helikoptéry začaly shazovat balíky s potravinovou pomocí a pitnou vodou.
Vedle příběhů se šťastným koncem, jako byl ten z Hlaing Tha Yaru, jsou ale stále častěji slyšet i hrůzostrašná vyprávění z míst, kde živel zasáhl nejtvrději.
Lékař Aye Kyu z města Labutta popsal v rozhovoru pro australský rozhlas, jak k němu sváželi přeživší z okolí.
"Zeptal jsem se jich, kolik jich přežilo. Řekli mi že kolem dvou či tří set. Pak jsem se jich zeptal, kolik lidí v jejich oblasti žilo, a oni mi řekli, že pět tisíc. Přívalová vlna měla čtyři, místy ale až sedm metrů a když jejich domky začala zaplňovat voda, vylezli na střechy. Pak ale stavení srovnal se zemí silný vichr," popisoval útrapy obyvatel v postižené zóně Aye Kyu.
Dosud největší počet obětí z jediného místa hlásí obec Bogalay, kde mělo podle místních úřadů přijít o život deset tisíc lidí.
Čtěte více: Cyklon v Barmě: 10 tisíc mrtvých jen v jednom městě
Jak pomoci? |
Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc Barmě. Peníze budou využity na zajištění základních životních potřeb zasažených osob. Přispívat lze bankovním převodem na konto sbírky SOS Barma 836 836 836/0300 u ČSOB či posláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS BARMA na číslo 87777. Sbírkový účet na pomoc Barmě otevřela také ADRA ČR. Finanční dary lze zasílat na bankovní účet 99619961/0300, variabilní symbol 444. Podpořit chystanou distribuci potřebné pomoci obětem katastrofy lze i zasláním SMS ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777 |