Přehled: Čtyři teroristické útoky ve Velké Británii za poslední čtyři měsíce.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 6. 2017 13:59
V Londýně došlo v noci na pondělí k dalšímu útoku, který se vyšetřuje jako teroristický čin. Je to v pořadí už čtvrtý útok ve Velké Británii za poslední čtyři měsíce. V uplynulé dekádě se přitom britským bezpečnostním složkám dařilo tragickým útokům zamezit. Po červenci 2005, kdy došlo k sérii bombových útoků v Londýně a zemřelo 52 lidí, přijala britská vláda rozsáhlá opatření. Teroristům se tato opatření podařilo obejít až letos, když začali - s výjimkou atentátu v Manchesteru - ke svým útokům používat auta a nože. Projděte si přehled teroristických útoků na britských ostrovech, včetně nejkrvavějšího případu z července 2005.
Foto: ČTK

7. července 2005

Během ranní špičky došlo ke čtyřem sebevražedným bombovým útokům v londýnské veřejné dopravě. Útoky byly koordinované, tři bomby vybuchly v metru, čtvrtá v autobuse.

Atentáty měli na svědomí Mohammad Sidique Khan (30 let), Shehzad Tanweer (22), Germaine Lindsay (19) a Hasib Hussain (18). Všichni se narodili a žili ve Velké Británii, byli praktikující muslimové. K útoku se v září 2005 přihlásila teroristická síť al-Káida, britská vláda to ale popřela.

Série teroristických činů si vyžádala 52 mrtvých (zahynuli také čtyři útočníci) a na 700 zraněných. Motivací atentátníků byla účast Velké Británie ve válce s Irákem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy