Dvakrát teroristům unikla. Potřetí ji britští islamisté zavraždili na London Bridge

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2017 18:52
Celkový počet zavražděných osob během incidentu v Londýně už stoupl na osm. Poslední plně identifikovanou obětí je Australanka Sara Zelenak. Nedávno se pohybovala v blízkosti dvou teroristických útoků u londýnského Westminsteru a v Manchesteru. Potřetí, během sobotního útoku v Londýně, už bohužel vraždění islamistických radikálů neunikla.
Australanka Sara Zelenak, další z obětí sobotního teroristického útoku v Londýně.
Australanka Sara Zelenak, další z obětí sobotního teroristického útoku v Londýně. | Foto: Facebook

Londýn - Pracovala v Londýně jako chůva.

28letá Australanka Sara Zelenak byla podle deníku The Telegraph velmi blízko všech tří teroristických útoků, ke kterým od začátku roku ve Velké Británii došlo.

Po londýnském Westminsterském mostě se podle své matky Sary v druhé polovině března procházela jen den předtím, než na něm radikál Khalid Masood v bílé dodávce zabil čtyři lidi a dalších 50 zranil.

U budovy britského parlamentu poté ještě zavraždil hlídkujícího policistu. 

V polovině května si zase koupila lístek na koncert Ariany Grande v britském Manchesteru, na poslední chvíli si to ale rozmyslela a nešla. Sebevražedný atentátník, napojený na radikální islamisty, tam 22. března zavraždil více než dvě desítky převážně teenagerů, dalších zhruba 119 zranil.    

Potřetí už ale Sara Zelenak teroristům uniknout nedokázala.

Britská policie ji teprve ve středu identifikovala jako jednu z obětí sobotního útoku teroristů v centru Londýna - v okolí Borough Market a London Bridge.

Během sobotní noci měla Sara původně pracovat. Dostala ale na poslední chvíli volno a vyrazila s přítelem do ulic.

Po útoku teroristů se od něj v nastalém zmatku oddělila. A stala se nakonec jednou z osmi obětí tří radikálních islamistů, bodajících do osob kolem.

Matka Sary Zelenak přiletěla z Austrálie do Londýna okamžitě poté, co se zprávy o nočním útoku dostaly do médií.

Marné pátrání po těle Sary jí dávalo ještě naději. Ta ve středu definitivně zhasla.

"Potvrdili ji jako mrtvou. Našli její tělo a testy DNA potvrdily, že jde o ni. Díky všem za obrovskou podporu," napsala matka Sary Zelenak na sociální síť Facebook, kam umístila i dceřinu fotografii.

Tři oběti z Francie

Mezi francouzskými oběťmi, jejichž počet potvrdil prezident Emmanuel Macron, je sedmadvacetiletý číšník Alexandre Pigeard, který pracoval v restauraci na Borough Market. Dalším je šestatřicetiletý kuchař Sébastien Belanger, který několik let v Londýně žil. Jako poslední je pětačtyřicetiletý Xavier Thomas, který se v době útoku procházel po mostu se snoubenkou a kterého auto útočníků shodilo do řeky. Jeho tělo se našlo ve středu asi dva kilometry po proudu od mostu.

Australské ministerstvo zahraničí rovněž potvrdilo, že při atentátu zahynuly dvě australské občanky. Ministryně Julia Bishopová jejich jména nezveřejnila, podle britských médií jde ale o 28letou zdravotní sestru Kirsty Bodenovou a právě 21letou au-pair Saru Zelenakovou. Bodenová údajně zahynula, když běžela na pomoc zraněným. Dva Australané jsou podle ministryně také mezi zraněnými.

Mezi oběťmi je rovněž 30letá Kanaďanka Christine Archibaldová, která zemřela svému snoubenci v náručí, a Brit z východního Londýna, 32letý James McMullan. Osmou potvrzenou obětí podle médií je devětatřicetiletý španělský bankovní úředník Ignacio Echeverría Miralles, který se snažil vzdorovat útoku teroristů se svým skateboardem.

Teroristický útok v centru Londýna si podle dosavadních informací vyžádal také 48 zraněných, z nichž deset zůstává v nemocnici v kritickém stavu. Podle francouzského ministerstva zahraničí jsou v nemocnicích stále čtyři vážně zranění francouzští občané. Jedním z nich je i snoubenka mrtvého Xaviera Thomase. 

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy