Londýnského teroristu vykázal imám z mešity kvůli radikálním názorům

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2017 13:05
Většina útoků - včetně těch, které jsme odvrátili - je připravena doma ve Velké Británii, nikoliv v zahraničí, říká šéfka britského Scotland Yardu. Jeden z trojice teroristů, kteří vraždili v sobotu večer v Londýně, sledoval radikální kazatele na YouTube.
Policie prohledala několik bytů ve východním Londýně.
Policie prohledala několik bytů ve východním Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - Teroristé s dodávkou a noži byli v Londýně doma. Všichni tři tam žili.

V tom se sobotní londýnský útok, který si vyžádal sedm mrtvých a 48 zraněných, neliší od předchozích dvou v Manchesteru a centru Londýna.

"Všechny nedávné útoky jsou připravovány doma. Vždy zjišťujeme, jestli nevede nějaké spojení do zahraničí, ale největší hrozba, které v tuto chvíli čelíme, není za našimi hranicemi," uvedla pro televizi BBC šéfka Scotland Yardu Cressida Dicková.

Britská média respektují přání policie a jména teroristů tentokrát nezveřejnila.

List Daily Mail napsal, že sousedi poznali na fotografiích sedmadvacetiletého muže ze čtvrti Barking ve východním Londýně.

V místním parku se pokoušel vyučovat o islámu děti a nedávno se pohádal v místní mešitě Jabir Bin Zayd s imámem. Když duchovní říkal věřícím, aby se zúčastnili parlamentních voleb, muž podezřelý ze sobotního útoku vstal a nahlas oponoval, že volby jsou neislámské.

Svědek útoku v Borough Market: Viděl jsem, jak policisté zastřelili útočníky
0:49
Svědek útoku v Borough Market: Viděl jsem, jak policisté zastřelili útočníky | Video: Reuters

Imám mu řekl, aby se uklidnil. Později se s ním sešel mezi čtyřma očima a vstup do mešity mu zakázal.

Daily Mail je bulvární deník, který často používá u článků přemrštěné titulky, ale jeho informace o pozadí teroristických útoků obvykle bývají ověřené a přesné.

List také napsal, že sedmadvacetiletý muž sledoval videa s radikálně islamistickým obsahem na YouTube. Dotyčný se také objevil v dokumentu televize Channel Four o britských džihádistech, odvysílaném loni.

Na záběrech je s vlajkou Islámského státu v londýnském Regent´s Parku.

Právě tento člověk vraždil v Londýně ve fotbalovém dresu Arsenalu Londýn. V minulosti pracoval v restauraci rychlého občerstvení KFC a v londýnské městské dopravě.

MI5 odhalila na dvě desítky plánovaných útoků

Podle týdeníku Economist odhalila MI5 od roku 2013 celkem osmnáct útoků ve stadiu přípravy. Od konce března ale nestihla zabránit třem během necelých tří měsíců.

Od soboty policie zatkla při raziích v bytech na východě Londýna dvanáct osob kvůli podezření ze spojení s útočníky.

Britská rada muslimů útok odsoudila a vyzvala muslimy, aby informovali policii, pokud mají podezření, že se někdo, koho znají, radikalizuje nebo se chystá spáchat teroristický čin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy