Londýnského teroristu vykázal imám z mešity kvůli radikálním názorům

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2017 13:05
Většina útoků - včetně těch, které jsme odvrátili - je připravena doma ve Velké Británii, nikoliv v zahraničí, říká šéfka britského Scotland Yardu. Jeden z trojice teroristů, kteří vraždili v sobotu večer v Londýně, sledoval radikální kazatele na YouTube.
Policie prohledala několik bytů ve východním Londýně.
Policie prohledala několik bytů ve východním Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - Teroristé s dodávkou a noži byli v Londýně doma. Všichni tři tam žili.

V tom se sobotní londýnský útok, který si vyžádal sedm mrtvých a 48 zraněných, neliší od předchozích dvou v Manchesteru a centru Londýna.

"Všechny nedávné útoky jsou připravovány doma. Vždy zjišťujeme, jestli nevede nějaké spojení do zahraničí, ale největší hrozba, které v tuto chvíli čelíme, není za našimi hranicemi," uvedla pro televizi BBC šéfka Scotland Yardu Cressida Dicková.

Britská média respektují přání policie a jména teroristů tentokrát nezveřejnila.

List Daily Mail napsal, že sousedi poznali na fotografiích sedmadvacetiletého muže ze čtvrti Barking ve východním Londýně.

V místním parku se pokoušel vyučovat o islámu děti a nedávno se pohádal v místní mešitě Jabir Bin Zayd s imámem. Když duchovní říkal věřícím, aby se zúčastnili parlamentních voleb, muž podezřelý ze sobotního útoku vstal a nahlas oponoval, že volby jsou neislámské.

Svědek útoku v Borough Market: Viděl jsem, jak policisté zastřelili útočníky
0:49
Svědek útoku v Borough Market: Viděl jsem, jak policisté zastřelili útočníky | Video: Reuters

Imám mu řekl, aby se uklidnil. Později se s ním sešel mezi čtyřma očima a vstup do mešity mu zakázal.

Daily Mail je bulvární deník, který často používá u článků přemrštěné titulky, ale jeho informace o pozadí teroristických útoků obvykle bývají ověřené a přesné.

List také napsal, že sedmadvacetiletý muž sledoval videa s radikálně islamistickým obsahem na YouTube. Dotyčný se také objevil v dokumentu televize Channel Four o britských džihádistech, odvysílaném loni.

Na záběrech je s vlajkou Islámského státu v londýnském Regent´s Parku.

Právě tento člověk vraždil v Londýně ve fotbalovém dresu Arsenalu Londýn. V minulosti pracoval v restauraci rychlého občerstvení KFC a v londýnské městské dopravě.

MI5 odhalila na dvě desítky plánovaných útoků

Podle týdeníku Economist odhalila MI5 od roku 2013 celkem osmnáct útoků ve stadiu přípravy. Od konce března ale nestihla zabránit třem během necelých tří měsíců.

Od soboty policie zatkla při raziích v bytech na východě Londýna dvanáct osob kvůli podezření ze spojení s útočníky.

Britská rada muslimů útok odsoudila a vyzvala muslimy, aby informovali policii, pokud mají podezření, že se někdo, koho znají, radikalizuje nebo se chystá spáchat teroristický čin.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy